Rozhovory s lídry kandidátek do evropských voleb: Jiří Domlátil (KAN)

Nahrávám video
Rozhovory s lídry stran a hnutí kandidujících do EP: Jiří Domlátil (KAN)
Zdroj: ČT24

Před volbami do Evropského parlamentu přináší ČT24 rozhovory s lídry všech kandidátek, které se o mandáty ucházejí. Rozhovory probíhají v pořadí podle volebních čísel stran. S číslem 1 kandiduje Klub angažovaných nestraníků, do voleb jej vede předseda strany Jiří Domlátil. Rozhovor s ním vedl Daniel Takáč.

Kdybyste uspěli, na kterou problematiku – kterou považujete za nejdůležitější – byste se chtěli v Evropském parlamentu zaměřit?

My se zaměřujeme na tu problematiku už od začátku, kdy jsme byli v roce 1968 založeni: Spoléháme na to, že západní Evropa a naše členství v ní – čili v Evropské unii – je jedinou zárukou toho, aby se ČR nestala banánovou republikou, kde si někdo, kdo si nakrade miliardy, nezprivatizoval jak ČR, tak státní rozpočet.

Ale v Evropské unii už jsme. Když se dostanete do Evropského parlamentu, co tam chcete dělat, jak chcete – jestliže je to pro vás hlavní priorita – zajistit bytí v Evropské unii?

Chceme se podílet na zkvalitňování evropské legislativy vzhledem k lidským právům. Vzhledem k hospodaření chceme, aby byly zrušeny evropské daňové ráje a zejména aby byl omezen odsun zisků a know-how z ČR do jiných zemí.

Jak to zajistíte z Evropského parlamentu?

My se cítíme Evropany. A co bude dobré pro Evropu, bude dobré i pro nás, co bude dobré pro nás, bude dobré i pro Evropu. My se musíme v Evropě chovat dospěle, nikoli jako nesebevědomí pošťuchovatelé, kteří se smějí hloupostem, které k nám bohužel přicházejí.

Pakliže uspějete, do které frakce by se vaše hnutí chtělo zařadit?

Pravděpodobně mezi evropské demokratické strany, popřípadě frakci ALDE, pokud tam nebudou jenom členové ANO, protože s těmi těžko můžeme spolupracovat.

Byli byste pro dřívější odchod Velké Británie z Evropské unie, než je zatím stanovené datum 31. října? Za jakých okolností?

Myslím, že celý KAN chceme, aby Británie neodešla, protože je to katastrofa, špatná věc pro celou Evropu. Jak pro Evropu, tak pro Británii.

Británie si rozhodla, že chce odejít.

Ona si to rozhodla tak malou většinou hlasů, že je docela reálná myšlenka, že by dejme tomu za měsíc rozhodla jinak.

Takže zpochybňujete referendum?

Jsem přesvědčen, že se do předreferendové kampaně zapojily i cizí mocnosti, kterým záleží na tom, aby Evropu rozbíjely.

Jste pro referendum o vystoupení Česka z Evropské unie?

Ne. Nejsme, protože vidíme, jak to vypadá, když neinformovaný dav – respektive dezinformovaný – přistupuje k volbám a jak volí.

Jak by měla být řešena ochrana společných hranic EU?

Myšlenka Emmanuela Macrona myslím, že není špatná. Každopádně je potřeba větší obezřetnost vůči přistěhovalcům.

Co to znamená?

Omezit hromadné přistěhovalectví.

Jak?

Dělat nějakou selekci. Vytvořit evropskou policii na ochranu hranic EU – i když v případě Řecka je to velice složité, je to ostrovní stát – a dělat filtr a ekonomické migranty nepouštět dál do Evropy. Je vidět, že jejich motivace není humanitárního charakteru, ale ekonomického charakteru.

Jste pro další prodloužení sankcí proti Rusku? Případně proč?

Samozřejmě. I když nejsou sankce často účinné, je to signál o našem postoji a o tom, že s anexí Krymu a dalších území se nikdy nesmíříme.

Co by mělo obsahovat strategické partnerství EU a Číny?

Evropská unie je dnes hospodářská velmoc a měla by se chovat jako velmoc vůči velmoci Číně. Měla by neustále poukazovat na to, že stabilizace společnosti po čínsku je nám cizí a že je nebezpečná pro celý svět. Jejich převýchovné tábory, vždyť to je středověk.

Jste spokojeni s tím, jak se EU postavila k problému dvojí kvality potravin?

Já si myslím, že částečně jsme uspěli. To, co z toho vzešlo, za to jsou odpovědni lidé, kteří to vyjednávali. Jestli jsou nespokojeni, tak si mohou sypat popel na hlavu.

Dvojí kvalita v podstatě může zůstat zachována. Takže je to špatně, jak se k tomu EU postavila?

Tak, jak to interpretujete, to není dobře. Pokud jsou potravinářské výrobky stejně označeny, musí být naprosto stejné. Pokud vycházejí vstříc například chutím Východoevropanů nebo Čechů, mělo by být na obalu napsáno, že to je nějaká varianta výrobku.

Měla by EU poskytovat dotace na rozvoj malých, nebo velkých firem? Proč a z jakých oblastí?

Dotace každopádně ve prospěch malých firem. Víme od nás, jak se to dá porušovat a v podstatě krást malým dotace. Myslím, že každé dobré hospodářství stojí na středních podnicích a středních podnikatelích, na střední třídě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce pokračuje. Ta sčítá škody

Policie i tajné služby dál pátrají po pachatelích pátečního požáru průmyslové haly společnosti LPP Holding v Pardubicích. Vyšetřují ho jako podezření z teroristického útoku a pracují se čtyřmi verzemi, podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Hala je podle firmy zničená, strhnout bude velmi pravděpodobně nutné i druhý zasažený objekt. Přesný rozsah škod se zjišťuje, mají jít do stamilionů. Česká televize natáčela přímo na místě.
před 2 hhodinami

VideoPokud se ukáže, že za požárem v Pardubicích není Rusko, budu překvapený, říká šéf TOP 09

Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel považuje za správné, že stát zpřísní kontroly zabezpečení zbrojovek po požáru haly a administrativní budovy zbrojařské společnosti v Pardubicích. Upozornil ale, že ten, kdo občany Česka chrání, jsou tajné služby. Zároveň varoval před unáhlenými závěry vyšetřování této události. Míní, že zabezpečení se nemá týkat jen zbrojovek, ale i jiného strategického průmyslu. Havel bude překvapený, pokud vyšetřování ukáže, že za požárem není Rusko. Dodal ale, že nemá žádné informace. V pořadu Interview ČT24 probral s moderátorem Jiřím Václavkem i dění na Blízkém východě, bezpečnost Česka, výdaje na obranu a rozpočet bezpečnostních služeb nebo financování veřejnoprávních médií.
před 3 hhodinami

Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Klučku

Kabinet jmenoval novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Nahradil poslance Roberta Králíčka (ANO), který rezignoval. Rovněž schválil legislativní plány na zbytek roku a výhled na další roky, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Vláda se zabývala i pátečním požárem v pardubické hale firmy, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Stát podle Havlíčka zvýší kontrolu zabezpečení 428 společností, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní.
05:44Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Koalice podle Okamury ve sněmovně navrhne zrušení části televizních a rozhlasových poplatků

Vládní koalice chce v úterý ve sněmovně podat poslanecký návrh zákona, který zruší televizní a rozhlasové poplatky pro seniory, firmy, nezaopatřené mladé lidi do 26 let nebo osoby s tělesným postižením. Výnos z poplatků by se tak měl vrátit do stavu z roku 2024, sdělil po jednání koaliční rady předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD). Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) by měl zákon platit již od poloviny letošního roku. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) upozornily na dopady na financování.
11:45Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Stát zvýší dozor nad zabezpečením areálů zbrojařských firem

Stát zvýší kontrolu zabezpečení objektů 428 firem, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní. Pokud nenaplní zákon, hrozí jim neposkytnutí licence, prohlásil po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Jde o reakci na páteční zapálení areálu zbrojařské společnosti LPP Holding. Podle ministra zasílají firmám resorty průmyslu, vnitra a obrany „důrazné upozornění“ na dodržování zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem, případně zákona o zbraních a střelivu.
15:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zákon o registraci neziskových organizací vláda nechystá, zastane ho vyhláška, řekl Tejc

Zákon o zahraničních vazbách neziskových organizací nechystá ani ministerstvo spravedlnosti, ani vláda, řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Přehled o dotacích neziskových organizací z veřejných peněz pak zajistí vyhláška ministerstva financí. K přípravě předpisu o zahraničních vazbách se před dvěma týdny přihlásil předseda PRO Jindřich Rajchl z poslaneckého klubu vládní SPD.
16:10Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Čeští vědci dali lidem bez domova sto tisíc korun. Většina získala práci i bydlení

Vědci v Česku provedli jako druzí na světě experiment k řešení situace lidí bez domova. Poskytli jim na rok sto tisíc korun bez podmínek a pokynů, nebo speciální podporu sociálního pracovníka. Situace osob v obou skupinách se zlepšila. Většina si našla práci i bydlení. S pomocí profesionála byl návrat a běžný život udržitelnější a větší byla i duševní pohoda. Darovanou sumu nikdo okamžitě neutratil. Jde o projekt New Leaf Česko.
před 8 hhodinami

Zemřela dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků

Ve věku 78 let zemřela v neděli dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků a zakladatelka Konta Bariéry. Podílela se na řadě charitativních projektů, mimo jiné na celonárodní sbírce Konto Míša na začátku 90. let. V minulosti působila jako televizní hlasatelka, moderátorka a redaktorka.
před 9 hhodinami
Načítání...