Rekonstrukce D1: Bude se jezdit v jednom pruhu

Praha - Modernizace nejvytíženější české silniční trasy dálnice D1 se blíží. Již v tomto týdnu se začnou podepisovat potřebné smlouvy. Dálnice, která spojuje dvě největší města v Česku, přesluhuje už 15 let. Rekonstrukce bude probíhat na pěti úsecích, a to za plného provozu.

První částí, kde modernizace začne, je úsek mezi Větrným Jeníkovem na 104. kilometru a Jihlavou. Nejprve se rozšíří krajnice, poté se ve středovém pruhu připraví přejezdy a nakonec se celý provoz svede pouze na jednu stranu. „Vyjma krátkodobých dopravních špiček by v této situaci nemělo docházet ke vznikům kolon,“ tvrdí inženýr pro dopravní stavby Jiří Landa.

Kolony však jistě přijdou při zúžení ze tří do jednoho pruhu nebo při rozebírání dálničního mostu. „To bude v některých časových obdobích vyžadovat skutečně jízdu jenom v jednom jízdním pruhu v každém směru. To je samozřejmě nesmírně kritické,“ říká k tomu dopravní odborník ČVUT František Lehovec.

Všecko navíc může zkomplikovat nehoda. Policie však tvrdí, že bude připravena řešit případné problémy rychle. „V úsecích po dvou kilometrech budou kamery, které budou monitorovat provoz, a počítáme s tím, že v každém úseku bude hlídka,“ říká šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Události: Rekonstrukce D1 (zdroj: ČT24)

Někteří řidiči zvolí raději objízdné trasy, což přinese další komplikace. Ve Větrném Jeníkově je však třeba dávat bedlivý pozor na chodce, neboť u silnice nejsou chodníky. Místní lidé tvrdí, že jakýkoli problém na dálnici způsobí, že se v obci hustota dopravy navýší o sto procent. Největší zátěží jsou tu kamiony. „Bydlíme na kraji a jsou tam už praskliny ve zdi,“ říká Martin Libenský, který ve Větrném Jeníkově žije.

Tendry na opravu dálnice D1 nedávno napadla společnost Student Agency. Dopravce navrhl postup, kterým je prý D1 možné opravit za třetinu času a peněz. Majitel společnosti Radim Jančura označil veřejné soutěže za „tunel na veřejné prostředky“. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka je však řešení, které dopravce nabídl, zcela nevyhovující.