S koncem léta kvůli vysoké inflaci znovu porostou důchody. Automatická valorizace zvýší od 1. září průměrnou penzi o sedm set korun na víc než na osmnáct tisíc. Letos jde už o třetí zvýšení. V době rychlého zdražování ho nařizuje zákon. Stát kvůli tomu tento rok na důchody vydá o 56 miliard korun více než loni.
Průměrný důchod v září vzroste na více než osmnáct tisíc korun
„Myslím si, že je to dostatečná kompenzace. Když se podíváme na vývoj – i s ohledem na to, co nás bude čekat v lednu příštího roku – tak se situace výše důchodů vůči průměrné mzdě dostane na nejvyšší náhradový poměr od roku 1991. To znamená, důchody budou nejvyšší vůči průměrné mzdě od roku 1991,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Ještě loni v prosinci pobírali penzisté v průměru méně než patnáct a půl tisíce korun. Od 1. září vzroste průměrný měsíční důchod více než na osmnáct tisíc korun. Důchody tak letos vzrostou téměř o sedmnáct procent – podobným tempem jako inflace.
Kvůli vysoké inflaci stát letos zvýší penze potřetí. V lednu stát zvýšil průměrné důchody víc než o osm set korun, v červnu pak více než o tisícovku. Aktuálně, po červnovém mimořádném přidání, pobírají penzisté průměrně měsíčně něco přes 17,3 tisíce. Průměrný měsíční důchod vzroste během letoška víc než o dva a půl tisíce korun. Podle Jurečky dosáhne průměrná penze 46 procent průměrné mzdy.
Čím vyšší důchod, tím vyšší přidání
Penzisté ale nedostanou přidáno stejně. Stejně jako v červnu bude i v září platit jednoduchá rovnice – čím vyšší důchod, tím vyšší přidání. Například důchodkyně s penzí třináct tisíc tak dostane navíc necelých pět stovek měsíčně. Naopak člověk pobírající jednadvacet tisíc získá od státu devět set. „Důchod odráží výši výdělku v produktivním věku, tak je systém nastaven. Je to pojistný systém, máme ho takto nastaven dlouhodobě,“ vysvětlil Jurečka.
„Myslím si, že i růst důchodů, jak je nastaven, je výraznou pomocí pro naše důchodce,“ míní šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) je dobře, že je nastaven jasný mechanismus. „Růst důchodů naštěstí nepodléhá nějakým vrtochům vlády a volebnímu či předvolebnímu období,“ řekl.
Například penzistka Věra Hubená by ale uvítala, kdyby stát přidával kvůli inflaci všem penzistům stejnou částku. Bydlí v královéhradeckém domově pro seniory. Od září dostane přidáno necelých 700 korun měsíčně. Velkou část peněz, které jí po zaplacení služeb zbudou, utratí za léky.
Podobný názor má i opoziční SPD. „Zásluhově dostávají, když se jim vypočítává důchod. V dalších přidáních, valorizacích, zvyšováním důchodů by mělo jít o stejnou částku, nikoli procenticky,“ míní předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
Hnutí ANO uvažuje o tom, že na podzim ve sněmovně znovu navrhne, aby vláda kvůli inflaci všem penzistům bez rozdílu jednorázově vyplatila šest tisíc korun. „Budeme se také radit o tom, zda nenavrhnout navýšení nad rámec zákonné valorizace,“ sdělila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že v případě potřeby ještě existuje možnost sociální dávky. „Pokud zvýšení (penzí) komukoliv nepokrývá výdaje, které má – na potraviny, ceny energií a podobně – je tady sociální systém a není ostudou si o sociální dávku požádat,“ řekla.
Skoro dva a půl milionu starobních důchodců dostane v průběhu jednoho roku průměrně přidáno přes tři tisíce korun. Dva a půl tisíce letos a plánovaných 850 korun hned se začátkem příštího roku. Před deseti lety byl průměrný důchod zhruba deset a půl tisíce. Za tu dobu tak částka vzrostla bezmála o sedmdesát procent.
O platech ve veřejné sféře bude jednat vláda s odbory
Mzdy rostou také, ale pomaleji – za dekádu o necelých šedesát procent. Letos v prvním čtvrtletí se průměrný výdělek přiblížil osmatřiceti tisícům. Reálně ale za poslední rok mzdy klesly. Lidé si za více peněz koupí méně kvůli vysoké inflaci. Letos v červenci bylo o sedmnáct a půl procenta dráž než předešlý rok.
Více peněz by mohli kvůli vysoké inflaci dostávat i státní zaměstnanci. Zástupci vlády a odborů v úterý proberou růst výdělků ve veřejné sféře. Dosud shodu nenašli. Kabinet avizoval, že od září porostou tarify o deset procent u těch lidí, kterým se pro letošek zmrazily. Týká se to například nepedagogických pracovníků ve školství, nepočítá se ale se zaměstnanci pod služebním zákonem.
U dalších skupin zatím kabinet plánuje růst platů až od příštího roku. U bezpečnostních sborů o deset procent, u ostatních o pět. Odbory ale požadují přidat všem už nyní. „Ta dohoda je nyní jen na lidech v první stupnici – zhruba 300 tisíc lidí, co pracují pro stát. To platí. Uvidíme, jak jednání příští týden proběhne,“ uvedl Jurečka.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že je připraven hledat i případný kompromis. „Ale při skoro dvacetiprocentní inflaci je prostoru pro kompromis velmi málo. Věřím v dohodu. Jestli nebude, tak se budou lidé rozhodovat v takovéto situaci. A to už může být startovací mechanismus k protestním akcím,“ dodal.