„Příští válka může proběhnout jen v našich hlavách,“ varuje Foltýn

7 minut
Otakar Foltýn k funkci vládního koordinátora strategické komunikace
Zdroj: ČT24

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn se chce coby nový vládní koordinátor strategické komunikace zaměřit na to, aby jednotlivé státní složky navenek vystupovaly jednotně a důvěryhodně. Zároveň ale musí být slova podepřená skutečným jednáním. Za velkou hrozbu pro Českou republiku považuje dezinformační snahy Ruska. Funkce vládního koordinátora by se Foltýn měl ujmout od začátku června.

„Mým hlavním úkolem není potlačování dezinformací, ale natolik efektivní komunikace státu, že ty dezinformace nedostanou prostor, nebo aspoň ne tolik,“ vysvětlil Foltýn. Jako příklad takových dezinformací zmínil ty, které šíří ruské orgány a jiné subjekty v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Foltýn má za to, že stát v současnosti strategickou komunikaci nezvládá dostatečně. „Pakliže by to dělal dostatečně, nepotřeboval by mě,“ podotkl. Vláda i prezident Petr Pavel se nechali již dříve slyšet, že se v oblasti strategické komunikace musí dělat více.

Ruské dezinformační snahy ohrožují bezpečnost v Česku, řekl dále. „Aktuálně nejsme stranou žádného válečného konfliktu, ale příští válka může proběhnout jen v našich hlavách. A pak by bylo dobré, abychom zároveň v těch hlavách měli uložené základní hodnoty, na kterých stojí náš stát,“ prohlásil.

Ruské snahy obsazovat ukrajinské území Foltýn přirovnal k nacistickým územním uzurpacím Československa v roce 1938. Z pozice koordinátora strategické komunikace chce podobné skutečnosti připomínat. „Je dobré si připomenout, že nám samotným se něco takového stalo. A když my sami trváme na tom, že jsme suverénní, svobodný a územně integrální stát, tak je v našem výsostném zájmu, aby tyto principy platily i pro všechny ostatní, včetně Ukrajiny. Toto je český zájem,“ řekl.

Komunikační kanály

Komunikaci chce Foltýn provozovat hlavně přes velká média, chce využívat i moderní komunikační nástroje, jako jsou sociální sítě a jiné kanály. „Ta strategická komunikace je strategická proto, že slaďuje činy a komunikaci samotné vlády, to znamená rozhodující je, aby ta slova byla podepřená skutečným jednáním,“ dodal. Zmínil, že může také například docházet na jednání vlády, ale upozornil, že strategická komunikace je nadstranická a měla by bránit hodnoty státu jako celku, nejen vládnoucího uskupení.

Práce v oblasti strategické komunikace bude nadlouho, myslí si Foltýn. Na nastavení alespoň základních parametrů bude prý potřebovat nejméně šest měsíců. Dodal také, že funkce vládního koordinátora strategické komunikace je neplacená a formálně tedy zůstává na své původní pozici ve vojenské kanceláři Pražského hradu.

36 minut
Události, komentáře: Foltýn povede boj s dezinformacemi
Zdroj: ČT24

Výhrady opozice

Vůči nominaci Foltýna má výhrady opozice. Nelíbí se jí třeba to, že by měl strategickou komunikaci vlády řídit voják. „Já bych neřekl, že to je nějaký výrazný manažer. Vojáci všeobecně se nemají politicky angažovat a u pana Foltýna už je to dlouhodobá věc, což dělal i minulé volební období,“ prohlásil místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO).

3 minuty
Události: Foltýn bude koordinátorem strategické komunikace vlády
Zdroj: ČT24

„Klademe si otázku, na co nás chce vláda připravit, když voják má být tím, kdo určuje strategickou komunikaci vlády,“ nechal se slyšet zase Radovan Vích z SPD.

Předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) uvedl v Událostech, komentářích, že musí jít o nadresortní funkci, kdy bude třeba přitáhnout i opozici. Byla by tak podle něj fatální politická chyba, kdyby tuto agendu zajišťoval ministr nebo ministryně. Foltýn podle něj bude koordinovat aktivity resortů, které jednotlivá ministerstva nyní dělají samostatně.

Ve stejném pořadu s ním nesouhlasil předseda výboru pro mediální záležitosti Aleš Juchelka (ANO), podle nějž je úlohou politiků, aby přesvědčovali občany o důvěře v hodnoty a instituce demokracie. Podle něj nepotřebujeme vládního zmocněnce, který to bude dávat dohromady. Každé z ministerstev má podle něj své oddělení pro boj s dezinformacemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 2 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 9 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 11 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 14 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 15 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 16 hhodinami
Načítání...