Přímá volba půjde do 2. čtení, jednání o podmínkách ale nekončí

Praha - Vládní koalice se na jednání s ČSSD před dnešní sněmovní schůzí dohodla na tom, že návrh přímé volby prezidenta pustí do 2. čtení sněmovnou. Zástupci koalice navíc připustili dvě podmínky, které si kladla sociální demokracie. ČSSD požaduje prezidentskou imunitu vázanou pouze na dobu výkonu funkce a také zavedení kontrasignace u rozhodnutí prezidenta o zastavení trestního stíhání. ČSSD také žádala, aby hlava státu v případě přímé volby nadále nevybírala vedení České národní banky. Koalice však k tomuto kroku byla prozatím zdrženlivá. Parlamentní lídři budou v jednání pokračovat zítra.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před schůzkou čelných představitelů politických stran novinářům řekl, že prosazení tří „protikorupčních pojistek“ má urychlit proces přijetí ústavního zákona. V případě neúspěchu s prosazením požadavků se prý o to samé pokusí také senátoři ČSSD, čímž se schvalovací proces prodlouží až o měsíc. Zákonodárci mají přitom poslední možnost připravit přímou volbu prezidenta už pro hlasování o nástupci Václava Klause. Jeho mandát skončí začátkem roku 2013.

Podle Sobotky zbývá vyřešit požadavek ČSSD, aby byli členové bankovní rady České národní banky jmenováni po souhlasu Senátu, jako to platí v současné době pro ústavní soudce. Podle Nečase by ale podobný krok v době ekonomické nestability mohl v budoucnu zpochybnit nezávislost banky. „Připustit debatu, kdy by změna způsobu jmenování mohla být vykládána jako cesta k politizaci výběru členů bankovní rady a ohrožení nezávislosti ČNB, bych považoval za výraz krajní nezodpovědnosti,“ řekl na tiskové konferenci Nečas.

Prezident Václav Klaus označil požadavek ČSSD za naprostý nesmysl: „Já jsem se strašně zlobil před deseti dvanácti lety, kdy se do naší ústavy dostalo, že členy bankovní rady jmenuje prezident,“ uvedl na pražském hlavním nádraží při svém odjezdu do Ostravy. „Považoval jsem za ironii dějin, že jsem jako dáreček tuhle výsadu, kterou jsem zásadně kritizoval, nakonec dostal já,“ doplnil Klaus.

Pražský hrad
Zdroj: Jan Zátorský/isifa/Lidové noviny

Ještě donedávna byla přímá volba prezidenta mrtvým projektem. V těchto dnech jde o projekt oživovaný hlavně TOP 09 a ČSSD. První strana chce jednoznačně na Hradě Karla Schwarzenberga, který kandidaturu oficiálně oznámil. Druhá mluví o Janu Švejnarovi. K přímé volbě se ve svém programu kloní už i Věci veřejné, prozatím bez vlastního kandidáta.

„Já jsem vnímal, že ze strany TOP 09 A VV je poměrně možná shoda a dohoda ke kompromisu se sociální demokracií,“ tvrdí poslanec za ČSSD Jeroným Tejc. „Pro TOP 09 a Starosty je přijatelná řada těch návrhů, které sociální demokracie představila,“ potvrdil spekulace poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.

Jeroným Tejc, poslanec ČSSD:

„Jsem optimista. Myslím, že se nejen dohodneme, ale především návrh bude přijat a bude přijat poté i v Senátu. Shodli jsme se, že prezident by mohl být po návrhu Senátu se souhlasem sněmovny rozhodnutím Ústavního soudu případně zbaven funkce. Nepodařila se nám dojednat otázka trestní odpovědnosti - nyní je prezident naprosto neodpovědný po celou dobu výkonu mandátu i poté. Také bychom chtěli, aby se volil na 6 let.“

Právě kvůli těmto návrhům námluvy TOP 09 a ČSSD velmi nervózně sledovala ODS. „My držíme konzistentně svoje stanovisko. TOP 09 dává najevo, že jim je úplně všechno jedno,“ nechal se slyšet poslanec za ODS Marek Benda.

Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24

„Největší legraci si z nás dělají politici z ODS, co se týče přímé volby. Veřejnost ale tyto hrátky nezajímají – tu bude zajímat až výsledek. ČSSD má představu, jak by měla být změněna Ústava ČR,“ poznamenal Tejc.

Pro jakékoli změny ústavy je třeba třípětinové podpory ve sněmovně i Senátu. Sociální demokracie, TOP 09 a Starostové a Věci veřejné jich mají aktuálně 116. Pokud by ODS své poslance sešikovala do jednolitého bloku odporu, stala by se ve sněmovně jazýčkem na vahách pětice nezařazených poslanců - Huml, Kočí, Paroubek, Šlégr a Škárka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 17 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 20 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 hhodinou

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 3 hhodinami

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 4 hhodinami
Načítání...