Pražský magistrát chce omezit počet hracích automatů

Praha - Pražský magistrát chce omezit počet hracích automatů v metropoli. Podle primátorova náměstka Rudolfa Blažka (ODS) jsou herny spojeny s mnoha doprovodnými zápornými jevy, jako jsou krádeže, podvody a gamblerství. Od ledna bude platit vyhláška, která počet přístrojů zmrazí. S dalšími novelami předpisu budou herny mizet, řekl dnes Blažek novinářům.

Loni bylo v Praze 7550 hracích automatů, jejich počet roste. Pokud provozovatel splní zákonné podmínky, radnice mu musí vydat licenci. Nová vyhláška stanoví, na jakých místech mohou přístroje být a upraví také provozní dobu heren. „Od července pak začne postupná redukce počtu hracích automatů. Vyhláška bude novelizována vždy po půl roce, s každou novelou by mělo heren a přístrojů podle požadavků městských částí ubýt,“ uvedl náměstek.

Radnice mají z automatů příjmy, loni to bylo celkem 404 milionů korun. Navzdory tomu jsou ochotny se jich vzdát. „Peníze nejsou požehnané, oželíme je,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). První městská část chce, aby na jejím území automaty postupně zmizely úplně. „Zákon povoluje něco, co je nežádoucí,“ podotkl Hejma.

Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) je ve druhé městské části 1070 automatů ve 106 provozovnách. Před dvěma lety bylo provozoven 59. „Stav je neudržitelný,“ zdůraznila starostka. Radnice chce příští rok snížit počet provozoven s hracími automaty o dvě pětiny, přijde asi o 30 milionů korun.

Odborníci odhadují, že na automatech má závislost až procento z celkového počtu obyvatel. „Jsou to proherní hrací přístroje,“ podotkl Bořivoj Prokeš z bohnické psychiatrické léčebny. Počet lidí, kteří jsou na přístrojích závislí, podle něho roste. Zatímco před 15 lety se pacienti počítali na jednotlivce, nyní jsou jich desítky, uvedl Prokeš. Gamblerství přitom nepostihuje jen samotného hráče, ale i jeho rodinu, dodal.

Městští politici se neobávají toho, že by se kvůli omezování počtu hracích přístrojů stávaly z heren soukromé podniky, které by fungovaly nelegálně. Podle Hejmy to jejich charakter moc neumožňuje. Zástupci radnic také poukazují na to, že vyhláška omezí veřejnou dostupnost heren. Z ulic navíc budou mizet blikající poutače, které prý kazí vzhled metropole.

Vyhláška se nebude týkat kasin. Povoluje je ministerstvo financí. Podle poslance Tomáše Duba (ODS) se chystá taková zákonodárná iniciativa, aby počet kasin mohly ovlivnit i obce a městské části.

Vydáno pod