Poslanecká novela energetického zákona, která má podpořit výstavbu paroplynových elektráren, míří po úterním projednání ve sněmovně k závěrečnému schvalování. Poslanci k ní předložili dvě desítky pozměňovacích návrhů. Krátce se věnovali také novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má podpořit prevenci. Poslanci ODS a TOP 09 do ní chtějí vložit možnost připlácení za lepší péči či zdravotní pomůcky, které nyní pojištění vůbec nekryje a pacienti je musí uhradit výhradně ze svého.
Novela energetického zákona míří k závěrečnému schvalování
Koaliční poslanci na úvod schůze neprosadili návrh poslance Marka Bendy (ODS), aby dolní komora mohla jednat a hlasovat až do noci. Následně byla schůze na několik minut přerušena, protože v sále nebyl přítomen alespoň jeden z ministrů, což je nezbytné pro řádné jednání sněmovny.
Později chtěl Benda nechat hlasovat o prodloužení jednání alespoň do 21 hodin. Proti tomu ale protestovala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. „Absolutně pokrucujete jednací řád. Už je to bezprecedentní, co si dovolujete,“ obořila se na koalici. Benda poté svůj návrh stáhl. „Pochopil jsem, že kdybych na něm trval, tak dneska neuděláme už vůbec nic. A to mi za to nestojí,“ vysvětlil.
Program schůze zákonodárci schválili po více jak čtyřech hodinách po začátku jednání. Zákony projednávali ve druhém čtení, kdy zákonodárci mohou přednášet své pozměňovací návrhy. Jednací den skončil v 19 hodin. Schůze bude pokračovat od středečních 09:00.
Mařiče elektřiny
Novelu energetického zákona přezdívanou lex plyn předložila skupina koaličních poslanců v čele s ministrem průmyslu Lukášem Vlčkem (STAN). Paroplynové elektrárny by podle ní měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném nadcházejícím útlumu uhlí. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se Česko díky tomu vyhne závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. Zákon by také mohl zakázat používání takzvaných mařičů elektřiny.
Novela by podle pozměňovacích návrhů dále například mohla zúžit počet solárních elektráren z let 2009 a 2010, které musí podle předchozí schválené novely podléhat individuálním kontrolám výnosnosti. Piráti chtějí v novele zavést poplatek pro větrné elektrárny, lidovci chtějí podpořit bytovou výstavbu.
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění
Posuzování novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež má zejména umožnit zdravotním pojišťovnám použít více peněz na podporu prevence nemocí, sněmovna v úterý nedokončila. K představení pozměňovacích návrhů se přihlásila desítka poslanců. Šanci vystoupit budou mít ve středu, kdy má projednávání novely ve druhém čtení pokračovat.
Předloha vyvolává pozornost zejména s ohledem na pozměňovací návrh skupiny poslanců ODS a TOP 09 včetně ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Pacienti by získali možnost připlácet si za lepší péči a zdravotnické pomůcky, nově by je částečně hradila zdravotní pojišťovna. Jde o princip z minulosti známý jako nadstandardy. Pojišťovny by podle úpravy hradily levnější základní variantu péče či pomůcek, jako jsou kloubní náhrady nebo oční čočky. Pacient by doplatil rozdíl v nákladech na dražší variantu. Dosud platí, že nehrazenou péči nebo pomůcky si pacient musí zaplatit výhradně z vlastního.
Na programu měli mít poslanci také novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví. K jejímu projednávání se ale v úterý nedostali. Novela počítá například s tím, že pravidelné zdravotní prohlídky starších řidičů možná budou od příštího roku nutné od sedmdesáti let věku místo nynějších 65 let. Doklad o zdravotní způsobilosti už motoristé nebudou muset vozit s sebou.
Ve sněmovně se v úterý konal Den lidových krojů a krajů. Desítky poslankyň a poslanců proto na jednání přišly oblečené v krojích ze svých regionů. Poslanci se nejprve sešli na Malostranském náměstí, odkud za zpěvu a s doprovodem folklorních souborů zamířili do hlavní sněmovní budovy.