Policisté dopadli gang zlodějů dat z bankomatů

Karlovy Vary – Trojici cizinců z organizované mezinárodní skupiny zadrželi policisté při pokusu instalovat takzvaného skimmovací zařízení na bankomat. Díky technologii mohli pachatelé získávat údaje z platebních karet a ty pak zneužívat k výběrům peněz bez vědomí vlastníka karty. Podle zjištění policistů mají zadržení podvodníci zřejmě na svědomí i další případy na Brněnsku.

„Uniformovaní policisté vyjeli na oznámení ohledně manipulace s bankomatem. Přímo na místě poté cizince zadrželi. Dalším vyšetřováním kriminalisté z hospodářské kriminálky zjistili, že pachatelé se pokusili nainstalovat na bankomat skimmovací zařízení, pomocí kterého posléze zjistí čísla kreditních karet a díky nim mohou kdekoliv ve světě převést peníze z konta poškozeného na své konto,“ popsala krajská policejní mluvčí Andrea Pomichalová.

Kriminalisté také zjistili, že skupina, nebo někteří z jejích členů, má na svědomí případy i z Brněnska, kde při instalaci skimmovacího zařízení pachatelé již zjistili čísla kont několika českých občanů a v Argentině provedli neoprávněné výběry. „V současné době je prováděno vyšetřování celé kauzy a není vyloučeno, že k pachatelům přibudou další obvinění a je téměř jisté, že poškozených občanů bude více. Kriminalisté prověřují tuto trestnou činnost i v rámci celé Evropy,“ doplnil policejní mluvčí.

Všichni tři pachatelé byli obviněni z neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebních prostředků a byl na ně podán návrh na vzetí do vazby. „V současné době je čeká trest odnětí svobody do osmi let, ale vyšetřovatelé uvádějí, že pravděpodobně dojde k překvalifikování trestné činnosti s trestní sazbou až na 15 let,“ doplnila mluvčí.