Policie znovu odložila případ bankéře, který prodával padělané obrazy známým osobnostem

Policisté znovu odložili případ někdejšího bankéře Komerční banky Radka Pokludy, který známým osobnostem prodával padělané obrazy. Podle vyšetřovatelů se Pokluda trestného činu nedopustil. České televizi to řekla mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Andrea Zoulová. Mezi poškozenými klienty je například i herečka Jiřina Bohdalová, která s postupem policie nesouhlasí.

„Vyšetřovatelé v těchto dnech opakované prověřování ukončili a věc opětovně usnesením odložili, s tím, že se v dané věci o podezření ze spáchání trestného činu nejedná,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Andrea Zoulová.

Mezi VIP klienty, kteří si od bývalého privátního bankéře Komerční banky Radka Pokludy zakoupili falzifikáty, je i herečka Jiřina Bohdalová. Její advokát Michal Morawski na dotaz ČT sdělil, že podá na postup vyšetřovatelů stížnost. Podle něj totiž policie nerespektovala pokyny vrchního státního zástupce, který letos v červnu nařídil kauzu došetřit.

Policie už jednou kauzu odložila, a to v prosinci loňského roku. I tehdy se známá herečka bránila postupu policie a nakonec uspěla. Jak již dříve uvedl její advokát Michal Morawski, Pokluda „své klienty uváděl v omyl, že se jedná o obrazy z propadlých zástav Komerční banky. Tím vyvolal v těch klientech předpoklad, že jsou to kvalitní prověřené obrazy, že to nejsou žádné padělky“. O nové stížnosti proti odložení věci by mělo rozhodovat Městské státní zastupitelství v Praze.

Bývalý bankéř je nezvěstný

Radek Pokluda je již delší dobu nezvěstný – když totiž zjistil, že se o obrazy zajímá policie, zmizel do zahraničí. Naposledy ho detektivové vystopovali v Istanbulu, předtím byl údajně na Fidži. Ještě předtím detektivům tvrdil, že o falzifikátech nevěděl.

Další část kauzy padělaných obrazů řeší pražský krajský soud. Z podvodu státní zástupce obžaloval podnikatele Jaroslava Fröhlicha a jeho ženu Evu, kteří obrazy do oběhu dodávali.

„Jsou obžalováni pro podvody, kdy měli distribuovat padělky obrazů české moderny za bezmála 31 milionů korun. O prodej dalších obrazů v hodnotě dalších 50 milionů korun se pokusili a další obrazy měli k prodeji připraveny. U nich byla zjištěna možná prodejní cena přes 40 milionů korun,“ vyjmenoval už dříve státní zástupce Michal Togner.

Fröhlichovi obchodovali s díly třeba od Josefa Čapka, Josefa Lady, Emila Filly, Václava Špály nebo Jana Zrzavého. Brání se tím, že všechny obrazy nakupovali jako pravé a měli k nim i znalecké posudky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 24 mminutami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přibližně 31 milionů korun, což je zhruba polovina proti loňsku, kdy bylo požárů 65, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
před 2 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 3 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 22 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 22 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30
Načítání...