Policie kontrolovala fanoušky Brna, našla i výbušniny

Praha - Dvacet podomácku vyrobených granátů a další zbraně našli policisti při kontrole autobusů asi se stopadesáti fotbalovými fanoušky, kteří přijeli do Prahy na prvoligový zápas Bohemians 1905 - Brno. Provinilcům hrozí obvinění z nedovoleného ozbrojování nebo obecného ohrožení.

Autobusy a auta s fanoušky zastavili policisté na kraji Prahy, u některých příznivců Brna našli podomácku vyrobené výbušniny, dýmovnice a další předměty, které by mohly sloužit při případných potyčkách. Část brněnských fanoušků se vrací zpět, další skupina pokračovala na stadion a zbývající policisté nadále kontrolují.

Po tvrdším postupu vůči fotbalovým chuligánům obecně v posledních týdnech volají veřejnost, média i politici. Diskuzi o nedostatečné bezpečnosti na stadionech vyvolala série několika jarních prvoligových zápasů a především derby Slavia - Sparta. Při něm vandalové zničili přes 500 sedaček a způsobili škodu za více než půl milionu korun. Při policejním zásahu na stadionu bylo zraněno 16 lidí a policie zadržela 26 osob.

Ve čtvrtek se fotbaloví funkcionáři shodli s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem, že k zajištění vyšší bezpečnosti na stadionech bude nezbytné upravit zákony a jejich prostřednictvím zajistit, aby výtržníci byli nejen odhaleni, ale také bez větších prodlev odsouzeni. Vlček oznámil, že fotbalový svaz má do konce května předložit návrhy těchto úprav. Pak se jimi budou zabývat poslanci a pokud bude nalezena shoda, mohly by změny vstoupit v platnost ještě do konce letošního roku.

Vydáno pod