Policie již zná vrahy německých chlapců v Postoloprtech z června 1945

Praha - Policie podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz vypátrala muže, kteří jsou odpovědni za masakr Němců krátce po skončení 2. světové války v Postoloprtech na Lounsku. Československá armáda v červnu 1945 v místních kasárnách soustředila tisíce Němců, 763 z nich bylo bez soudu zastřeleno. Mezi nimi i pět chlapců ve věku od 12 do 15 let. Rozkaz k jejich zastřelení prý dal štábní kapitán Vojtěch Černý, pachatelem dalších tří vražd byl údajně policejní velitel z Postoloprt Bohuslav Marek. Už loni to zjistili žatečtí kriminalisté, uvedl server.

Žádný z mužů nebyl za své činy odsouzen, oba jsou už po smrti. Marek zemřel podle serveru v jednasedmdesáti letech v roce 1969, o tři roky starší Černý v roce 1991. Žatecká kriminálka pátrala podle serveru po pachatelích masakru třikrát. Teprve při posledním vyšetřování se podařilo viníky označit.

Z výpovědí vyplývá, že se chlapci pokusili z internačního tábora utéci či si natrhat ovoce ze stromů v zahradě. Jenže hlídka je chytila a na příkaz Marka brutálně zmlátila. Poté je na příkaz Černého demonstrativně před zraky ostatních popravila.

Kriminalista Pavel Karas se začal případem zabývat v roce 2006 s úkolem najít vraha pěti zastřelených chlapců. Podle něj je velmi pravděpodobné, že Marek s Černým nesli odpovědnost i za smrt ostatních lidí při postoloprtském masakru. „Tehdejší trestní řád neznal trestný čin genocida. Kdyby ale existoval, neobvinil bych je z vraždy, ale z genocidy,“ doplnil.

Klíčové pro nalezení viníků byly výslechy svědků, kteří masakr přežili a byli odsunuti do Německa. Policie během dvouletého vyšetřování vyslechla 37 lidí. Drtivá většina z nich byla přítomna popravě chlapců. Až na malé detaily se všichni svědci shodli na popisu událostí, stejně tak na fotografiích shodně identifikovali Marka, uvedl Aktuálně.cz.

Marek i Černý vypovídali podle serveru v roce 1947 před vyšetřovací parlamentní komisí. Marek údajně detailně popsal způsob vykonání exekucí, svou vinu na popravě tisíců Němců ale nikdy nepřiznal. Černý naopak netajil, že rozkaz k popravě chlapců vydal. Svého činu však nelitoval.

Masakr v Postoloprtech

Na konci května přijely do Postoloprt Revoluční gardy. Ty se skládaly zejména z volyňských Čechů a zakarpatských Ukrajinců, kteří měli v oblasti pro své rodiny slíbené domy a polnosti. Ihned po příjezdu začaly první popravy v místní škole. Místní Němci byli nahnáni do postoloprtské bažantnice. S kulkou v týlu nakonec v masových hrobech skončilo přes 800 místních obyvatel. Ženy, děti a staří lidé byli koncentrováni v lágru v bažantnici a poté odsunuti do Německa. Tím se uzavřela první kapitola masakru. Další kapitola dějin masakru se začala psát 3. června, kdy do města dorazil průvod asi 5000 žateckých Němců, kteří byli internováni v místních kasárnách. Začaly místní popravy. A právě z těchto dní pochází vražda pěti třináctiletých hochů.

Po roce 1989 se masakrem v postoloprtské bažantnici v červenci 1945 začala zabývat policie. Pokaždé ale pro nedostatek důkazů a svědků případ odložila. Podle některých obyvatel Postoloprt nikdo neví, kde se nacházejí hroby postřílených Němců, ostatky z těchto hromadných hrobů byly později odvezeny neznámo kam. V hrobech navíc údajně nebyli jen Němci, ale také mrtví z pochodu smrti vězňů z nacistických koncentračních táborů, který šel přes tuto oblast.

  • Odsun Němců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/898/89742.jpg
  • Odsun Němců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/903/90234.jpg
  • Odsun Němců na stránkách novin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/903/90232.jpg
  • Odsun Němců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/903/90233.jpg