Picek: Armáda opustí jižní část újezdu Boletice

Boletice (Českokrumlovsko) - Armáda chce opustit jižní části vojenského výcvikového prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Hranice újezdu se posunou více na sever a opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí. U příležitosti vojenského cvičení v Boleticích to dnes řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda si od opuštění újezdů slibuje značnou finanční úsporu. Jak velká úleva pro vojenskou kasu zmenšení výcvikových prostorů bude, ale Picek prý vyčísleno nyní nemá. Armádě k tomuto kroku stačí pouze souhlas ministra a parlamentu. Boletický prostor je svou faunou a florou unikátní.

Dvaadvacet hektarů velký prostor mezi Volary, Horní Planou a Českým Krumlovem užívá armáda od roku 1948. Teď chce opustit hlavně ty oblasti, kde žijí lidé. „Chceme se vymezit tak, že vesnice a kulturní památky nebudou součástí výcvikového prostoru,“ prohlásil náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek. 

Obce tak nebudou muset dodržovat současná striktní pravidla. Armáda si od toho slibuje hlavně úsporu peněz. „Chceme omezit všechny újezdy, které si ponecháváme, a dáváme k dispozici celé Brdy,“ podotkl Picek. Část boletického vojenského prostoru už veřejnosti přístupná je. „Máme tam asi 4 trasy, pořád čekáme na další,“ konstatoval Jiří Hlaváč z Klubu českých turistů. 

Boletice
Zdroj: ČT24

Zelenou by měli dostat hlavně pěší a cyklisti. Turisté nejvíce volají po zpřístupnění 1220 metrů vysokého Knížecího stolce nebo románského kostela svatého Mikuláše ze 12. století, který byl po dlouhá léta uzavřen.

Boletice
Zdroj: ČT24

Picek si netroufl odhadnout, do kdy armáda jižní část boletického újezdu opustí. „Absolutně nejsem schopen předjímat. Termín v současné době opravdu nevím,“ uvedl. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nyní objíždí jednotlivé újezdy, které chce armáda zmenšit, diskutuje se starosty i obyvateli zainteresovaných obcí. Kdy předloží vládě zákonnou úpravu změnu hranic újezdu, ale zatím není známo.

Podle Picka nemá armáda v jižní části Boletic žádnou techniku ani objekty, které by musela při opouštění prostoru vystěhovat.

Reportáž Veroniky Kabátové (zdroj: ČT24)