Pětice vojáků převzala čestnou plaketu za záchranu životů

Praha – Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ocenil pět vojáků za záchranu lidských životů. Čestnou plaketu obdrželi Roman Malý, který se svou přítelkyní poskytl první pomoc topící se čtyřleté holčičce, Marie Mindlová za záchranu ročního dítěte a trojice Jiří Kalábek, Petr Česánek a Petr Hudský, kteří pomohli těžce zraněné cyklistce. „Tito vojáci pro mě znamenají vzor, jak by se měl český voják zachovat při jakýchkoli problémech,“ pochvaloval si po skončení ceremoniálu Picek. Náčelník štábu vyzdvihl lékařskou průpravu svých podřízených, v níž podle něj dosahují dobrých výsledků. „Mohli jsme se přesvědčit, že vojáci pomohli zachránit své kolegy například v Afghánistánu,“ dodal Picek.

Četaři Česánek, Kalábek a Hudský poskytli první pomoc starší cyklistce, která po autonehodě zůstala ležet uprostřed silnice. „Zastavili jsme jí krvácení, ošetřili otevřené zlomeniny, přivolali leteckou i pozemní záchrannou službu,“ řekl novinářům Česánek. „Když dorazila pozemní záchranka, s paní už nic nedělali. Jen řekli, že jsme odvedli dobrou práci,“ dodal četař.   

Armáda oceňuje vojáky za záchranu životů několikrát do roka. Naposledy ocenil Vlastimil Picek rotmistra Petra Šíra z Vojenské akademie ve Vyškově, který vytáhl muže z hořícího auta.

Vlastimil Picek ocenil vojáky (zdroj: ČT24)

Praporčík Malý spolu se svou přítelkyní zachránil čtyřletou holčičku, která se topila v bazénu na zahradě jeho souseda. „Přítelkyně zavolala záchrannou službu. Mezitím jsem holčičku začal oživovat spolu s jejím dědečkem. Naštěstí to pomohlo,“ uvedl Malý. Zachráněné děvče prý znovu viděl zhruba po měsíci a bylo prý v pořádku.   

Praporčice Mindlová pracuje jako zdravotní sestra u 25. raketové brigády. Na den otevřených dveří zpozorovala, jak v prostoru základny zkolabovala více než roční holčička. „Přestala dýchat. Já a můj řidič jsme jí poskytli první pomoc, podali kyslík a po čtvrt hodině předali do rukou záchranné služby,“ popsala novinářům Mindlová.