Pelikán: Máme sice dva ředitele věznic, ale pravomoci má jen Dohnal

Pelikán: Pravomoci k řízení Vězeňské služby má nyní pouze Dohnal (zdroj: ČT24)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve středu hodinu jednal s odcházejícím šéfem Vězeňské služby (VS) Pavlem Ondráškem. Vysvětlovali si spolu další kroky, které budou následovat poté, co soud vrátil do čela VS Petra Dohnala. Podle ministra už bylo zahájeno správní řízení, které pravděpodobně vyústí ve zrušení rozhodnutí o Ondráškově jmenování.

Pelikán rovněž znovu zdůraznil, že nyní jsou sice dva lidé, kteří používají titul generálního ředitele Vězeňské služby, podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu má ale veškeré pravomoci jednoznačně pouze Dohnal. S Ondráškem se prý na schůzce dohodl, že to bude respektovat. 

Hodinu po Pelikánovi ale předstoupil před novináře i Ondrášek a jeho právník Michal Pokorný. Oba tvrdí, že nic takového se nedomluvilo a Ondrášek je dál ředitelem věznic. Stejně jako ministr přitom advokát odkazuje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, výklad je ale jiný. „O odstavec níže v tom samém rozhodnutí je uvedeno, že až do doby, dokud není ten druhý odvolán, jsou ve funkci oba,“ tvrdí Pokorný. 

Všechna rozhodnutí by se proto podle Ondráška měla přijímat po vzájemné shodě. Personální změny, které Dohnal provedl hned po návratu do funkce a které postihly některé z Ondráškových nejbližších spolupracovníků, z toho důvodu už dříve označil za zpochybnitelné a neopodstatněné. 

Události: Spor o ředitele Vězeňské služby (zdroj: ČT24)

Dvojvládí by mohlo ukončit správní řízení, které přezkoumá Ondráškovo jmenování. Ministr ho ale spustil až ve středu. „S největší pravděpodobností vyústí ve zrušení rozhodnutí o jeho jmenování z toho důvodu, že funkce byla v té době obsazená. Potom bude následovat nabídková povinnost nějakého jiného místa,“ uvedl na tiskové konferenci Pelikán. Dokud správní řízení neskončí, bude Ondrášek dál pobírat plat generálního ředitele.

Ministerstvo podle Pelikána chápe, že situace Ondráška není jednoduchá. „Do určité míry to způsobil stát. Pokud bude mít zájem o pozici odpovídající jeho hodnosti (generál, pozn. red.), tak pokud to bude možné, rádi mu ji zprostředkujeme,“ dodal. O konkrétní nabídce ale Pelikán s Ondráškem zatím nemluvil.  

Dohnala vrátilo do funkce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které zrušilo jeho loňské odvolání z postu ředitele podepsané exministryní Helenou Válkovou (za ANO). V mezičase vedl VS Ondrášek. Ministr Dohnalovi v pátek uložil, aby se znovu ujal řízení sboru.

Vydáno pod