Pavel přijal šéfa ukrajinského parlamentu Stefančuka

Prezident Petr Pavel ve středu na Pražském hradě přijal předsedu Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. Na webu to uvedl komunikační odbor Hradu. Stefančuk se v Praze během úterý zúčastnil druhého parlamentního summitu takzvané Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Pavel při příležitosti summitu uspořádal v pondělí večeři, akce se zúčastnily čtyři desítky zástupců zemí z celého světa.

Stefančuk na hlavním jednání platformy v úterý mluvil o potřebě zpřísnit sankce proti Rusku. Poděkoval také za všestrannou podporu, pochopení a odolnost, které účastnické státy Krymské platformy projevují Ukrajině v boji proti plnohodnotné ruské invazi.

Už v pondělí Stefančuk jednal s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), tématem jejich rozhovoru byla mimo jiné konfiskace zmrazeného ruského majetku. Během středy se setkal se zástupci a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Senátní lídři a šéfové ukrajinského parlamentu poté podepsali memorandum o spolupráci a podpoře Ukrajiny. Senát daroval Ukrajině dodávku a generátor.

Vystrčil poděkoval Ukrajincům za jejich hrdinný boj. „Na Ukrajině bojují nejen za svoji svobodu, ale za svobodu a hodnoty, které jsou důležité pro nás pro všechny,“ řekl předseda Senátu novinářům. Stefančuk naopak poděkoval za českou podporu, péči a oporu, kterou Ukrajina pociťuje během dvaceti měsíců od ruského vpádu.

Ukrajina na pomoc nezapomene, řekl Stefančuk

„Moc dobře vidíme, kdo je náš přítel, kdo nás podporuje a kdo společně s námi bojuje za stejné zásady a principy,“ uvedl předseda ukrajinského parlamentu. Poděkoval jak za materiální pomoc, tak za ukrajinské matky a děti, které získaly v Česku útočiště. „Ukrajina na to nikdy nezapomene a vždycky bude Česku vděčná,“ dodal.

Po vítězství Ukrajiny nastane podle Vystrčila čas spolupracovat na její obnově a rekonstrukci. Je společným zájmem tomu pomáhat a přispívat ke zvýšení mezinárodní podpory země, k čemuž pomohlo i setkání zástupců parlamentů ze sedmi desítek zemí v rámci Krymské platformy.

Aktuální dar Senátu není podle Vystrčila významný z hlediska objemu pomoci, ale má význam symbolický. Podle předsedy Senátu může posloužit jako příklad ostatním. „Je to symbolický dar. Je to výzva pro všechny Čechy, kteří jsou ochotni takto Ukrajinu podpořit,“ řekl Vystrčil. Poděkoval všem, kdo tak činí.

Stefančuk ocenil Vystrčilovu návštěvu Ukrajiny

Stefančuk si nemyslí, že senátní dar byl jen symbolický. „Jakékoli velké dobro se skládá z menších střípků,“ uvedl. Poděkoval každému, kdo pomohl Ukrajině v kruté válce a přispívá tak k obnovení míru. Připomenul, že Vystrčil navštívil zemi již loni v dubnu jako jeden z prvních parlamentních předsedů po ruské agresi. „Byl to opravdu neuvěřitelný projev odvahy podpory českého státu, který pro mne znamenal více než jakákoli memoranda,“ dodal.

Memorandum se podle Vystrčila připravovalo půl roku. Český Senát a ukrajinský parlament v něm „potvrzují vůli vzájemně se podporovat, spolupracovat a společně čelit ruské agresi proti Ukrajině, která je přímým útokem na základy evropské bezpečnostní architektury vybudované po druhé světové válce a barbarským, nevyprovokovaným útokem na nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny“. 

Krymská platforma vznikla v létě 2021 z iniciativy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jako koordinační a konzultační fórum pro zástupce vlád, parlamentů a expertů. První ročník parlamentního summitu se konal loni v chorvatském Záhřebu.

Osobně se pražského summitu účastnili zákonodárci většiny zemí Evropské unie, zástupci z Británie, Kanady nebo Sierry Leone. Představitelé dalších států, například Austrálie, Japonska, Nového Zélandu nebo Spojených států vystoupili prostřednictvím videovzkazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 41 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 1 hhodinou

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...