Pavel by chtěl s dosluhujícím prezidentem řešit i situaci kolem ÚS. Jeho předsedu by podle něj Zeman jmenovat neměl

4 minuty
Události: Pavel by chtěl s dosluhujícím prezidentem řešit i situaci kolem ÚS
Zdroj: ČT24

Nově zvolený prezident Petr Pavel by se mohl s dosluhující hlavou státu Milošem Zemanem setkat v dohledné době. Probrat by s ním mimo jiné chtěl situaci kolem Ústavního soudu (ÚS). Podle nově zvoleného prezidenta by Zeman příštího šéfa této instituce vybírat neměl. Zeman to však nevyloučil – a vyžádal si expertizu, na základě které se rozhodne. Stávající předseda ÚS Pavel Rychetský si myslí, že by jmenování jeho nástupce Zemanem členové soudu nepřijali.

Mandát současného předsedy ÚS skončí letos v létě. Vybrat jeho nástupce tedy spadá časově do funkčního období nově zvoleného prezidenta Pavla. Zeman nevyloučil, že by nástupce Rychetského jmenoval už on.

Pavel však s takovým krokem nesouhlasí. Pokud se se Zemanem v nadcházejících dnech sejde, požádá ho prý o to, aby takové rozhodnutí zvážil. „Protože bychom se tím potom mohli vyhnout zbytečnému projednávání přes soudy,“ uvedl nově zvolený prezident.

Pokud by Zeman skutečně předsedu ÚS jmenoval, podal by prý Pavel podnět k Nejvyššími správnímu soudu k prošetření, aby dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Fiala a Blažek: Zeman by to neměl dělat

Že by dosluhující hlava státu nového předsedu této instituce jmenovat neměla, si myslí i premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). „Máme oba stejný názor, který je naprosto jednoznačný a je v souladu s postoji naprosté většiny odborníků: neměl by to dělat,“ vzkázal Fiala Zemanovi za sebe i za Blažka.

„Způsobilo by to obrovský zmatek a spoustu nejasností. Takový krok by byl velmi zvláštní. Nebylo by to správné ani věcně, ani eticky, ani z pohledu zdravého rozumu,“ uvedl premiér na pondělní tiskové konferenci po bilanční návštěvě na resortu spravedlnosti.

„Jestliže nově nastupující prezident zatím jednoznačně říká, že je proti takovému kroku, (…) tak si myslím, že je ten krok nelegitimní – i s ohledem na tu obrovskou dobu, která uplyne,“ dodal Blažek.

Ústavní právník z Univerzity Karlovy Ondřej Preuss říká, že by Zeman v případě jmenování nového předsedy ÚS vyprazdňoval mandát nově zvoleného prezidenta. „Vlastně i těch voličů, kteří ho volili. Věřím tomu, že takto prezident postupovat nebude,“ podotkl.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury to však ústava prezidentovi nezakazuje. „Ani mu nedává nějaké lhůty, kdy by mohl toho předsedu Ústavního soudu jmenovat,“ okomentoval.

Zeman se rozhodne na základě právní expertizy

Miloš Zeman v neděli v Bělehradu zopakoval, že mu „tři vedoucí představitelé české justice“ řekli, že předsedu ÚS jmenovat může. Dodal, že právní překážku takového kroku nenalezla ani expertiza. „Přesto jsem si vyžádal, kvůli principu předběžné opatrnosti, další expertizu, kterou dostanu v nejbližších dnech,“ sdělil s tím, že na základě této právní expertizy se rozhodne.

Stávající předseda ÚS Rychetský chce dle svých slov věřit, že ke jmenování jeho nástupce dosluhujícím prezidentem nedojde. Zároveň si myslí, že by to jeho kolegové ani nepřijali. „Jsem o tom přesvědčen, protože by to musel být jeden z toho sboru, (…) s ohledem na jistou elementární stavovskou čest by to nikdo z nás neakceptoval a nepřijal,“ soudí.

Během letošního roku nekončí mandát pouze předsedovi, ale i šesti dalším soudcům. Třem v květnu, jednomu v červnu, dalším dvěma v srpnu a jednomu v listopadu.

Nejnověji by se členem ÚS měl stát bývalý děkan brněnské právnické fakulty Jan Svatoň a obsadit tak poslední dosud prázdné místo. Jeho nominaci schválili senátoři minulý týden. Termín, kdy jej prezident Zeman do funkce jmenuje, zatím stanovený není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 21 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 23 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...