Nedoplatky za energie jsou leckde velmi vysoké. Některé radnice chystají pomoc

3 minuty
Události: Obce řeší vysoké nedoplatky obyvatel
Zdroj: ČT24

Radnice ve Slaném a v Lubech slíbily občanům, že budou hledat další možnosti, jak pomoct s vysokými nedoplatky za energie. V obou městech se kvůli tomu ještě během středy konaly bouřlivé diskuse místních s vedením obcí. Řadě lidí po vyúčtování topné sezony totiž přišly faktury na desítky tisíc.

Vedení města Slaný po středeční demonstraci obyvatel hledá možnosti, jak lidem s nedoplatky pomoct. Starosta Martin Hrabánek (ODS) zmínil, že město například hodlá nabízet bezúročné půjčky nebo chce s právníky projít historické smlouvy s dodavatelem tepla z devadesátých let. 

Největším problémem je podle zastupitelstva to, že město nedokáže kontrolovat cenu tepla a jeho hospodaření a je odkázáno pouze na to, až od dodavatelské společnosti získá data. 

„Zřídíme pozici konzultanta pro ty, kteří chtějí vyzkoušet, jestli mají nárok na příspěvek na bydlení,“ avizoval rovněž v pátek Hrabánek. „Pomoc je potřeba, aby byla cílená a rychlá. Od poloviny měsíce by měl ten člověk pomáhat lidem například uzavřít splátkový kalendář nebo s kalkulací toho, jestli nájemník má šanci z úřadu práce získat doplatek na bydlení,“ dodal v pořadu 90' ČT24

Podle společnosti RDK Servis, která dodává teplo a vodu do bytů ve Slaném, jsou vysoké ceny důsledkem toho, že těsně před ruskou invazí na Ukrajinu přišla o dodavatele plynu. Zároveň si podle ní někteří lidé málo zvedli zálohy. „Z oslovených firem se s nabídkou ozvala pouze jedna, prostor pro nějaké vyjednávání byl proto minimální,“ uvedla firma v oficiálním prohlášení. 

Podobnou situaci řeší také v Lubech na Chebsku. Na městském úřadě v pátek podala hromadnou reklamaci vyúčtování se zhruba stovkou podpisů obyvatelka obce Kamila Krejčíková. 

Část lidí na místě už kontaktovala právníky, aby mohli vyplnit stížnost k Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). Po středeční, místy bouřlivé debatě v kulturním domě se nyní místním snaží pomoct i vedení města.

„Veřejnosti jsme vysvětlili postoje a možnosti, jaké tu jsou. A to nejen z pohledu města, ale i z pohledu možnosti získání nějaké podpory od státu,“ přiblížil starosta města Luby Vladimír Vorm (nestraník za KDU-ČSL). Chebský úřad práce obyvatele vybídl, aby se pokusili požádat o státní podporu. V krajním případě mají k dispozici také krajský program.  

76 minut
90’ ČT24: Co s vysokými doplatky za energie?
Zdroj: ČT24

Obyvatelé obcí se chtějí proti účtování odvolat

Obyvatelé si stěžují na to, že si zálohy na teplo a teplou vodu právě kvůli rostoucím cenám zvýšili, někteří opakovaně, a zároveň se snažili šetřit, topili méně, méně se sprchovali, a i tak mají nedoplatky v tisících nebo desetitisících korun. Snížení spotřeby opakovaně zmiňovali všichni oslovení občané ve Slaném. 

„Nedoplatky v těchto případech sahají do desetitisícových částek a podle nich se jejich snaha na vyúčtování vůbec neprojevila. Právě ale tím, že si lidé málo nebo vůbec nenavýšili zálohy se brání dodavatel –⁠ RDK servis,“ informovala z místa reportérka ČT Karolína Nová, která v obcích mluvila s nespokojenými obyvateli.

Několik desítek lidí v obcích se podle dostupných informací chce proti vyúčtování odvolat, protože podle nich údaje o tom, kolik spotřebovali tepla a teplé vody, neodpovídají realitě. Vyúčtování mohou reklamovat do třiceti dnů od jeho doručení.

„Pozor si ale odběratelé musí dát na to, že reklamace sama o sobě nemá odkladný účinek. To znamená, že nedoplatek musí zaplatit do data splatnosti, aby jim nehrozily úroky z prodlení nebo následná exekuce a také odpojení od tepla,“ připomíná Nová. 

Podnět na neúměrně vysoký nedoplatek dostal ERÚ už od jednoho společenství jednotek vlastníků ze Slaného. „Podle mluvčího to vypadá spíš na to, že si lidé nezvedli dostatečně zálohy podle toho, jak rapidně cena tepla rostla, v případě Slaného o tři sta procent,“ dodala reportérka.

Otázkou podle úřadu zůstává, zda dodavatel poskytl všechny potřebné informace. Měl by také prověřit, jestli nedošlo k porušení během výpočtů ceny a zda si distributor či dodavatel nenačetli neoprávněné náklady. 

16 minut
Události, komentáře ČT24: Drahá elektřina a plyn
Zdroj: ČT24

Vysoké nedoplatky čekají ještě asi 15 procent měst, říká starosta Slaného

Jedním z avizovaných druhů pomoci s vysokými nedoplatky za energie jsou například městské bezúročné půjčky s cílem pomoci nájemníkům. Podle starosty Slaného Martina Hrabánka jsou už půjčky připravené pro nájemníky v městských bytech, u lidí evidovaných ve sdružení vlastníků jednotek (SVJ) ještě město čeká na právní posouzení. 

„U městských bytů se problém s nedoplatky týká asi jedenácti procent. U osmi procent lidí jsou to nedoplatky ve výši přibližně dvaceti tisíc. Další dvě procenta nájemníků má nedoplatky ve výši zhruba třiceti tisíc. Zbývající jedno procento je nedoplatek až nad čtyřicet tisíc,“ řekl pro ČT starosta. 

Zmínil, že pro město budou půjčky pro obyvatele městských bytů znamenat potenciální výdaj dvou milionů korun a bezúročnost bude platit dvanáct měsíců. „Samozřejmě v případě některých klientů jsme připraveni pro individuální případ a můžeme se v mimořádných případech domluvit i na delším splátkovém kalendáři,“ doplnil. 

V rozhovoru také odkázal na to, že ihned po zjištění problémů s vysokými nedoplatky ve městě nechal odborníky z ČVUT zanalyzovat výši ceny za teplo. Z jejich zprávy podle Hrabánka vyplývá, že měst a obcí s tímto problémem bude ještě zhruba 15 až 20 procent. 

„Jsou to většinou města s podobným příběhem jako Slaný,“ myslí si starosta. „U nás je vysoká cena způsobená tím, že padnul dodavatel plynu a město muselo vysoutěžit nového. Vzhledem k válce na Ukrajině se dá říct, že se nejednalo o žádné soutěžení, a museli jsme přistoupit na podmínky vysokých cen,“ doplnil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 1 hhodinou

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 2 hhodinami

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
14:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Putin odvolal velvyslance v Česku Zmejevského, nahradí ho Ponomarjovová

Šéf Kremlu Vladimir Putin odvolal z postu ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského, který funkci zastával od roku 2016. Novou velvyslankyní v Praze jmenoval Annu Ponomarjovovou. Vyplývá to z prezidentských dekretů s úterním datem, které zveřejnil Kreml.
12:49Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Odvolací soud zrušil trest muži, který sliboval levnější elektřinu

Odvolací Krajský soud v Brně zrušil trest pro bývalého ředitele společnosti Energie pod kontrolou Davida Tejmla, který sliboval obcím, městům nebo školám výhodnější nákup elektřiny. Případem se bude muset znovu zabývat prvoinstanční soud. České televizi to sdělila mluvčí odvolacího soudu Klára Belkovová s tím, že bude třeba doplnit důkazy.
před 9 hhodinami

Macinka potvrdil, že trvá na Turkovi ve vládě

Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a kandidátem Motoristů na ministra životního prostředí Filipem Turkem do středy 7. ledna. V tom termínu je v plánu novoroční oběd Babiše s prezidentem Petrem Pavlem, jehož výhrady k Turkovi budou tématem zmíněných jednání. Macinka to sdělil novinářům v Černínském paláci. Turek podle něj zůstává jediným kandidátem strany do čela ministerstva.
před 9 hhodinami

Psycholog radí, jak se vyhnout vánočnímu zklamání

Vánoce jsou svátky pohody, ale s puncem blahobytu. Některým však na Vánoce nestačí úspory. Jak situaci, kdy jsou Vánoce velmi skromné, vysvětlit dětem? Co dělat, pokud Ježíšek nepřinese přesně to, po čem dítě touží? Jak děti naučit, aby vnímaly jako hlavní hodnotu Vánoc čas, který s nimi rodiče stráví? Na tyto a další otázky odpovídal ve Studiu 6 psycholog a dětský terapeut Martin Galbavý. Rozhovor vedla Jolka Krásná.
před 10 hhodinami
Načítání...