Obyvatelé řady obcí protestují proti vysokým cenám energií. Mají desetitisícové nedoplatky

4 minuty
Protesty proti vysokým doplatkům za energie
Zdroj: ČT24

Obec Luby na Chebsku, město Slaný ve Středočeském kraji nebo Podbořany na Lounsku řeší stejný problém. Jejich obyvatelé nesouhlasí s vysokými cenami energií. Někteří mají nedoplatky sedmdesát až devadesát tisíc korun. Ve Slaném odpoledne demonstrovali nespokojení lidé před městským úřadem, v Lubech protestovali před radnicí minulý týden.

Marie Lacioková z obce Luby má doplatit bezmála třicet tisíc korun, dodavatel energií jí údajně na navýšení záloh neupozornil. „My jsme loni dopláceli dva a půl tisíce, tak jsme šli a zvedli jsme si zálohy. Že bude tak drahý plyn, to nám nikdo neřekl,“ postěžovala si.

Vysoké doplatky řeší i v Podbořanech na Lounsku. Karel Zerner šetřil teplem i teplou vodou. Platil i vyšší zálohy. Vyúčtování ho proto zaskočilo. „Nedoplatek je velmi vysoký, u mě konkrétně to dělá téměř dvaapadesát tisíc korun,“ řekl.

Situaci bude řešit s obcí a firmou, která místní teplárnu provozuje. Podle vedení obce si někteří zálohy dostatečně nezvýšili. „Lidem firma napsala, aby si zvýšili zálohy. Významná část lidí ty zálohy zvedla, ale ne všichni to udělali,“ poznamenal tajemník Městského úřadu Podbořany Martin Gutzer.

Cena se zvedala několikrát

Podobná situace je i ve Slaném. Dodavatel tam vytápí přes tři tisíce domácností. Firma k navýšení záloh údajně několikrát vyzývala. „Popravdě řečeno, od nového roku, co jsme navýšení ceny vyhlásili, jsme ji ještě dvakrát museli zvednout, tak jsme všechny upozornili na to, že je potřeba si upravovat i zálohy,“ řekl vedoucí útvaru tepelného hospodářství RDK servis Ivo Hort.

Poprvé si zálohy upravila podle firmy většina odběratelů. Při dalším zdražení ne. I tady tak někteří obyvatelé doplácejí desítky tisíc. „Doplácíme přes třicet devět tisíc. My jsme v podnájmu a majitelka nás nestihla informovat včas, takže zálohy zůstaly stejné,“ řekl jeden z nespokojených obyvatel Slaného.

Protesty a stížnosti na ERÚ

O situaci jednala rada města, obyvatelé před radnicí protestovali. Firma odběratelům nabízí také splátkové kalendáře. Kvůli vysokým doplatkům se teď více lidí obrací i na regulátora trhu. Ten se zabývá i podnětem ze Slaného.

„Energetický regulační úřad řeší vztah mezi dodavatelem tepla a odběratelem, což je ale v tomto případě vlastník objektu. Energetický regulační úřad může situaci řešit, pokud by dodavatel porušil pravidla kalkulace,“ vysvětlil mluvčí ERÚ Jan Hamrník. Zvýšení ceny tepla, na rozdíl od plynu a elektřiny, navíc dodavatel, pokud to nebylo uvedené ve smlouvě, nemusel oznámit.

Ceny energií ve čtvrtek plánuje řešit i premiér Petr Fiala. Ten nesouhlasí se závěrem evropského statistického úřadu, podle kterého rostly Čechům v minulém půl roce ceny plynu pro domácnosti nejvíce v rámci celé Evropské unie. Diskutovat chce třeba se zástupci Energetického regulačního úřadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 1 hhodinou

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 1 hhodinou

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 5 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 11 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 16 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
včera v 20:51

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánovčera v 12:34
Načítání...