Milionová kuchařka s gurmánským příplatkem

Praha – Téměř čtyřmilionová zakázka podniku Lesy ČR na výrobu kuchařské publikace s audiovizuálním nosičem, kterou vyrobila v omezeném nákladu 1000 kusů firma ORA PRINT, se stala jednou z předvolebních námitek ČSSD vůči straně Věci veřejné. Právě v jejím čele stojí Radek John, tehdy předseda představenstva firmy, která vyhrála výběrové řízení na zhotovení gurmánské knížky v rozsahu 88 stran. Cena jedné publikace vychází na 4 165 korun, v účtu je navíc zahrnut příplatek za 500 kusů audiovizuálních disků. Celková částka: 4 165 000 korun. Vydavatelé přitom odhadují celkové náklady knižní výroby na sotva půl milionu korun..

Když zřejmě nejdražší publikaci svého druhu chtěli vidět novináři, kvůli marketingovým záměrům pořizovatelů vyšli s prázdnou. „Kuchařka již byla kompletně rozdána jako součást propagace na mysliveckých a lesnických výstavách,“ sdělil tehdejší mluvčí Lesů ČR Michal Kačena. ČT získala výtisk knihy a nechala posoudit, za co přesně firma zaplatila. Náklady na sazbu, grafickou úpravu, výtisk a svázání odhadlo náhodně vybrané vydavatelství na 220 tisíc korun. I s odměnami za fotografie a texty by se prý s podobnou knihou receptů vešlo do půl milionu. Výrazně dražší fakturu však obhajoval generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Vítězná firma prý navíc nabídla nejnižší pořizovací částku.

Svatopluk Sýkora, ředitel Lesy ČR:

„Byla na to soutěž a přihlásilo se několik firem, nejnižší cena vyhrála.“

Reportáž Přemysla Šrámka (zdroj: ČT24)

John zdůraznil, že i když byl předsedou představenstva Ora Printu, výroba zvěřinové kuchařky šla mimo něj. „Já jsem na tom projektu nedělal. Jediné, co já jsem udělal, je, že jsem podepsal smlouvu, která vznikla na základě výběrového řízení a byla to smlouva nejen na knihu, ale i na desetidílný cooking show seriál. Nebylo mi na vysoutěženém projektu nic divného,“ řekl.

Samotná faktura obsahuje cenu za 1 000 kusů kuchařky v knižní podobě, zatímco DVD nosiče s deseti recepty jsou fakturované zvlášť - 500 kusů za 476 tisíc korun. Státní podnik na dotazy odmítl reagovat s tím, že na všechny už mnohokrát odpověděl.

Před volbami kuchařku Radku Johnovi připomněli zástupci ČSSD, podle kterých šlo v případě Ora Print o nehorázný tunel veřejných prostředků. Nynější předseda Věcí veřejných vysvětloval, že objednávka šla přes tehdejšího vlastníka firmy Zorana Kazimiroviče. Státní podnik Lesy ČR přitom již několik let čelí podezření, že svými penězi zvýhodňuje některé soukromé podnikatele.

Hovoří se o dosud nevysvětlených půjčkách poskytnutých finanční společnosti J&T či velmi výhodném prodeji chalupy v Jizerských horách. Tu si měla zakoupit podnikatelka, která pro firmu získává zakázky. Lesy ČR byly v minulosti také kritizovány za zájem o nákup pily od společnosti CE Wood v hodnotě 1 miliardy korun, nakonec však od obchodu ustoupily.

  • Faktura na zaplacení 1000 kusů kuchařky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1706/170517.jpg
  • Kuchařka společnosti Lesy ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1706/170514.jpg
  • Společnost Lesy ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1706/170519.jpg