Michálek: Nemusíme se bavit o jednom procentu DPH, musíme omezit korupci

Praha – Důraz na omezení korupce je mnohem důležitější než zvyšování daní. Tímto způsobem by vláda mohla značně snížit státní výdaje. Alespoň to se domnívá senátor Libor Michálek, který byl hostem pořadu Hyde Park ČT24. Muž, který spustil první velkou kauzu Nečasova kabinetu, je po necelých dvou letech čerstvým senátorem. Jako nestraník uspěl s podporou koalice Pirátů, lidovců a zelených. Již dříve se vyhrazoval proti současné vládě, která se podle něj sice profiluje jako vláda rozpočtové odpovědnosti, ale v momentě, kdy na korupci někdo upozorní, je odvolán z funkce.

Nejdůležitější cíl celé společnosti podle Michálka je, aby se jí podařilo efektivně se vypořádat s korupcí. „Podle některých odhadů nás stojí možná sto miliard korun ročně,“ míní. Zdůraznil proto, že nesouhlasí se zvyšováním DPH. „Mám zato, že je zapotřebí omezit korupci. Tím se mohou značně snížit veřejné výdaje. Není potřeba se pak bavit o nějakém jednom procentu,“ konstatoval.

„S touto vládou nejsem spokojen. Domnívám se, že hlavní programové body, se kterými šla před Poslaneckou sněmovnu v létě 2010, to znamená rozpočtová odpovědnost a boj proti korupci, nejsou naplňovány.“

I přesto, že uspěl v Senátu s podporou Pirátů, lidovců a zelených, necítí se Libor Michálek být příslušníkem žádné politické strany. „To, že je tam podpora těchto tří stran, mělo důvod v programových bodech,“ zdůraznil. Hlavní těžiště bodů se nalézá v boji proti korupci a tyto tři malé strany se na nich shodly. Stejně jako Piráti i on klade důraz na informační otevřenost, se zelenými souhlasí s připravovaným zákonem o financování politických stran. Lidovci jsou mu naopak dle jeho slov blízcí tím, z jakých hodnot vychází.

Bankovní poplatky by se měly regulovat, domnívá se Michálek

Michálek by rád omezil příjmy bank. „Není možné, aby ztráty dopadaly na státní rozpočet a současně se banky a pojišťovny topily v ziscích v řádech desítek miliard korun,“ podotkl Michálek. Například diskuze o regulaci bankovních poplatků byly v minulosti příliš složité, řešení jsou ale podle něj jednoduchá. „Je možné tuto regulaci nastavit tak, aby byly proporcionálně vyvážené ziskovosti jednotlivých sektorů,“ dodal. Možností by tak mohl být návrh zákona, který by bankovní poplatky reguloval.

Michálkovi se nelíbí, pokud ve společnosti existují úzké skupiny osob, které extrémně profitují a mají zisky v řádech miliard. „Potom je tady 95 procent občanů, kteří hlídají každou korunu,“ dodal. Řešením této situace by tak mohla být opět regulace. „Co se týče bohatých, tam je otázka, jestli zavést nějakou daň z kapitálu. Rozhodně bych byl pro zavedení majetkových přiznání,“ dodal.

Případ Pavla Drobila policie odložila

Michálek se coby šéf Státního fondu životního prostředí 14. prosince 2010 obrátil na policii kvůli rozdělování zakázek v jím řízeném fondu. Ten samý den ho odvolal tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil. „On nabízel dvě možnosti, buď mé setrvání v čele fondu, nebo post náměstka. Obě tyto varianty byly spojeny s podmínkou, že musí být zničeny nahrávky. Domnívám se, že policie vyhodnotila tyto věci správně, bohužel, na státním zastupitelství pak byli opačného názoru,“ přibližuje kauzu Michálek.

56 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V pražském Motole odstranili nádor v plicích díky 3D modelu

Trojrozměrný model jako pomůcka hrudních chirurgů pro plánování operace. Na milimetr přesně dokáže zobrazit, kde se nachází nádor. Díky tomu ho pak lékaři můžou šetrněji odstranit. 3D vizualizaci využili v pražském Motole zatím u dvou pacientů. Počítají ale, že ji do budoucna budou používat mnohem častěji.
před 6 hhodinami

„Tak, jsem svobodný. Fajn.“ Před 90 lety abdikoval TGM

Přesně před 90 lety abdikoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. První hlava československého státu se v polovině třicátých let minulého století potýkala se zdravotními problémy i s hledáním svého nástupce, kterým se nakonec stal Edvard Beneš.
před 6 hhodinami

Turek nemá podle Šebelové ve vládě co dělat. Je to klasický politik emotivního rázu, míní Foldyna

Předsedkyně poslanců hnutí STAN Michaela Šebelová doufá, že kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek ve vládě nebude. Nemá na to podle ní morální kredit. „Pokud je opravdu Andrej Babiš (ANO) chlap a hne se v něm svědomí, tak Turkovo jméno nikdy na Hrad nepřinese, ale problém je v tom, že potřebuje hlasy Motoristů k nevydání,“ podotkla. Kdyby byl Turek tak špatným člověkem, nebude v Evropském parlamentu a nebude mít preferenční hlasy, jaké měl, řekl poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Domnívá se, že Turek je klasický politik, zřejmě emotivního rázu, který říká věci na rovinu. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Janou Peroutkovou debatovali také o vztazích USA a Evropy nebo o ruské invazi na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Změnily se jízdní řády na železnici

Víc regionálních, dálkových, ale i mezinárodních spojů třeba do Polska, Německa nebo do Kodaně. Začal platit nový jízdní řád na železnici. Změny hlásí jak České dráhy, tak soukromníci. Cestujícím slibují větší komfort i více bezbariérových vlaků. Změny se částečně týkají i cen jízdného a využití slev. Například ve všech spojích mezi Prahou a Ostravou bude povinná místenka. Celoplošné zdražení třeba u Českých drah bude zhruba odpovídat inflaci. Výrazněji vzrostou ceny v rámci integrované dopravy Královéhradeckého a Pardubického kraje.
před 7 hhodinami

Vláda Andreje Babiše se v pondělí ujme moci

Česko bude mít od pondělního rána novou vládu. Prezident Petr Pavel jmenuje zatím patnáctičlenný kabinet Andreje Babiše (ANO). Ten vystřídá končící kabinet Petra Fialy (ODS). Většinu ve vládě získá vítěz říjnových voleb, hnutí ANO. Kromě křesla premiéra bude mít osm ministrů. Tři členy kabinetu zatím obsadí Motoristé a stejný počet i hnutí SPD. Koaliční smlouva sice garantuje Motoristům celkem čtyři posty. Šéf strany Petr Macinka ale bude dočasně spravovat dva resorty, a to zahraničí a životního prostředí. Filipa Turka Babiš kvůli zdravotním problémům nenavrhl. Prezident ho do ministerské funkce jmenovat nechce.
před 7 hhodinami

Růst ekonomiky přinese do státní kasy jen asi deset miliard, odhaduje expert

Nová vláda chce přepracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž podle ní chybí až 96 miliard korun. Ekonomové v pořadu Otázky Václava Moravce upozornili, že případné nepokryté jednotky či nižší desítky miliard nejsou v celkovém objemu výdajů zásadním problémem. Větší rizika vidí v přesunech peněz mezi kapitolami a v omezeném přínosu hospodářského růstu pro státní kasu. Podle končícího náměstka ministra financí Tomáše Holuba je rozpočet již tak napjatý a prostor pro manévrování je velmi omezený. Debatoval s předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy Michalem Skořepou.
před 10 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů chce zpřísnit vymáhání výživného

Systém vymáhání výživného nebude po změně trestního zákoníku k 1. lednu 2026 podle zákonodárkyň vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů funkční. Podle senátorky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) proto připraví novelu předpisu, který byl přijat letos v létě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce vyzvala nastupující koalici, aby se změnou počkala alespoň na analýzu dopadů nových paragrafů. Délka legislativního schvalování návrhu umožní podle Mračkové Vildumetzové dostatečnou diskusi nad změnou i analýzu prvních dopadů.
před 10 hhodinami

Pohřešovaný chlapec ze Zlínska byl asi unesen, policie zadržela jednoho muže

Chlapec ze Zlínska, po kterém od čtvrtka pátrala policie a v neděli jej našla, byl zřejmě unesený a vězněný na chatě v obci Žlutava. Jeho volání o pomoc slyšeli kolemjdoucí a zavolali policii. Policie zadržela jednoho muže, uvedla na síti X. Dříve policisté uvedli, že nalezený chlapec je v pořádku a byl převezen na zdravotní vyšetření. Našli ho kolem 14:00.
před 11 hhodinami
Načítání...