Mečl bude šéfovat vrchnímu státnímu zastupitelství do ledna 2012

Praha – Náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl ode dneška povede Vrchní státní zastupitelství v Praze. Funkci na dočasnou dobu přebírá po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr Jiří Pospíšil v polovině října s konečnou platností odvolal. Mečl je pověřen funkcí pouze dočasně do 31. ledna 2012 kvůli tomu, že Rampula se bude proti svému odvolání soudně bránit. Mečla do funkce navrhl šéf žalobců Pavel Zeman.

„Chci, aby pan doktor Mečl začal tam, kde byla zjištěna pochybení v činnosti bývalého vedení, to znamená, aby se začal zabývat stíháním zvlášť závažných hospodářských a finančních trestných činů,“ uvedl dnes na brífinku Zeman. Dodal, že je jmenován dočasně do konce ledna, a že se tato doba může zkrátit nebo prodloužit. Neplatí, jak bylo původně uvedeno, že v okamžiku, kdy důvody pro dočasné pověření pominou, navrhne Mečla vrchním státním zástupcem natrvalo.

Mečl považuje za své priority šetření závažných kauz i zlepšení komunikace s policejními orgány a veřejností. „Rád bych přispěl ke změně určité filozofie v nahlížení na práci státního zastupitelství. Byl bych rád, kdybychom se oprostili od pouhého vykazování statistických dat, tedy kolik jakých obžalob bylo podáno,“ uvedl Mečl na tiskové konferenci. Nyní bude mít pod sebou přes 60 státních zástupců, šest krajských státních zastupitelství a další státní zastupitelství okresní.

Peake: Dočasné pověření není možné

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake ale s dočasným pověřením Mečla nesouhlasí. Podle ní nemá tento krok ministra Pospíšila oporu v zákoně, který podle ní nezná institut pověření či dočasného pověření vedením. Naopak Zeman to považuje za rozumné řešení. „Odmítám vměšování politiků do otázek, které jsou v podstatě právní,“ reagoval na její slova Zeman. Institut dočasného pověření byl podle něj již několikrát v minulosti použit - například i bývalou nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou vláda po odchodu Marie Benešové na čas funkcí pouze pověřila. 

Rampula podal správní žalobu a tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Zároveň žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne. Mečl doposud zastával na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) post náměstka pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoEU je na migranty připravena lépe než před jedenácti lety, míní Vondra

V Evropské unii vstoupil v platnost migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který byl hostem pořadu Interview ČT24, je EU připravena lépe než v roce 2015 během velké migrační krize. „Migrační pakt je kompromis, kde se skutečně posílila opatření, která tok migrantů, zejména ten nelegální, nekontrolovatelný, budou umět brzdit,“ podotknul Vondra. Zmínil lepší přehled a sběr informací o příchozích. „Trvám na tom, že skutečně není v zájmu Evropy, aby sem přijížděli masivně lidi z Blízkého, Středního východu, zejména muslimského vyznání, protože je to velmi často bezpečnostní hrozba,“ doplnil.
před 1 hhodinou

Ministerstvo USA schválilo převzetí Warner Bros společností Paramount

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek schválilo převzetí studia Warner Bros. Discovery společností Paramount Skydance. Obchod podle jeho zjištění nepoškodí hospodářskou soutěž. Úřad tím otevřel cestu k obří megafúzi za zhruba 111 miliard dolarů (2,3 bilionu korun) a ke vzniku nového mediálního giganta. Informuje o tom agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
před 10 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na některých místech lipenské přehrady jsou sinice s toxiny, zjistili vědci

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny. Sinice s toxiny nejsou nebezpečné pro člověka, ale mohou být jedovaté pro zvířata. V minulých dnech uhynuli dva psi, kteří se u přehrady pohybovali. Případ prověřuje policie.
před 10 hhodinami

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Inspekce našla chyby u obou stran sporu o rozhovor armády s prezidentem

V případě nezveřejněného armádního rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem chyboval jak ředitel kabinetu ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), tak šéf komunikačního oddělení generálního štábu. K závěru dospěla inspekce ministerstva obrany, napsal v pátek server Aktuálně.cz. Server uvedl, že prověřování neprokázalo, že rozhovor zakázalo zveřejnit ministerstvo obrany nebo že šlo o cílenou cenzuru. Generální štáb se zatím nevyjádřil.
před 16 hhodinami
Načítání...