Maketa atomové pumy se dostala do muzea

Praha - Československá armáda měla ve své výzbroji i napodobeniny atomových pum. S utajovaným projektem se nyní seznamují historici. Poslední exemplář po desetiletích opustil muniční sklady a dorazil z východu na jih Čech. Puma slouží k výcviku pyrotechniků a lidé ji poprvé uvidí v leteckém muzeu v Deštné.

Sovětští letci napodobeninu atomové pumy testovali v sedmdesátých letech na území tehdejší NDR. V západním Německu ale způsobili zděšení. Puma se při výbuchu proměnila v ohnivou kouli o průměru 45 metrů, nad ní se vytvořil asi dvousetmetrový dýmový oblak hřibovitého tvaru. „Výbuch cvičné bomby opravdu působí jako jaderný výbuch. Nedivím se, že se tehdy v Německu síly NATO podivovaly nad tím, co Rusové vyvádějí,“ uvedl kurátor leteckých sbírek z Vojenského historického ústavu Jan Sýkora.

Do výzbroje československého letectva se cvičné pumy dostaly v 70. letech. Vojáci jich měli celkem pět, většinu nakonec zlikvidovali. Poslední kus si nyní budou moci lidé prohlédnout na vlastní oči.

Nahrávám video
Reportáž Aleše Hazuky
Zdroj: ČT24

Cvičná jaderná puma váží 480 kilogramů a její délka přesahuje tři metry. Nyní je už prázdná, dříve ale nesla pouzdra s červeným fosforem, trhavinu a desítky litrů petroleje. „Místo ostré jaderné nálože tam byla hořlavina,“ uvedl pyrotechnik a také učitel na policejní škole Karel Ludvík. Návštěvníci muzea se ale bát nemusí - dnes je puma stoprocetně neúčinná.

Letecké muzeum v Deštné je jediné svého druhu v kraji. Za poslední dvě sezony ho navštívilo více než 15 tisíc lidí. Expozici muzea vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš navrhuje odložení změn ve školním stravování. S koalicí to zatím neprobral

Změny ve školním stravování, které mají platit od letošního září, by se mohly odložit až na září 2027. Po pátečním jednání o vyhlášce, která mění pravidla pro složení školního jídelníčku stará 30 let, to prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Zatím podle něj ale nebylo nic definitivně rozhodnuto, protože návrh není projednaný v koalici, kterou ANO tvoří s SPD a Motoristy. V plánu jsou podle něj další jednání.
17:08Aktualizovánopřed 4 mminutami

Vládní koordinátorkou pro duševní zdraví bude Protopopová

Národní koordinátorkou politiky duševního zdraví byla jmenována psychiatrička Dita Protopopová, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) po prvním jednání vládní Rady pro duševní zdraví. Na úřadě vlády podle něj vznikl nový odbor politiky duševního zdraví. Psychiatrické nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví (MZd) potřebují investice za 2,7 miliardy korun, řekl také Babiš. Mají dohromady více než 3700 lůžek.
před 2 hhodinami

Sněmovna schválila odklad superdávky

Poslanci zrychleně v prvním čtení schválili návrh na odložení vyplácení superdávky dosavadním příjemcům sociálních podpor o čtvrt roku. Změní se zřejmě také částky životního minima od července místo od května. Sněmovna podpořila v úvodním kole i návrh koalice a ODS na změny pravidel svého jednání s cílem snížit možnost obstrukcí. Opozice ani posedmé neprosadila projednání návrhu na odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela sněmovny.
04:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Poslanci z koalice a ODS podpořili omezení obstrukcí

Sněmovna podpořila v úvodním kole změny pravidel svého jednání s cílem snížit možnost obstrukcí. Novela zástupců koaličních ANO, SPD a Motoristů a opoziční ODS zejména omezuje řečníky při navrhování změn programu schůze a dává Sněmovně širší pravomoc v omezení řečnické doby při projednávání předloh. Další opoziční strany vznášejí k úpravám výhrady a chystají pozměňovací návrhy. Novelu jednacího řádu posoudí tři výbory, a to ústavně-právní, mediální a petiční.
před 6 hhodinami

Incidentů na železnici neubývá. Drážní úřad chce zvýšit bezpečnost

Drážní úřad se chystá důsledněji kontrolovat soukromé firmy i zavedené dopravce, kteří školí strojvůdce. Počet incidentů, kdy vlaky projíždějí návěstidla na červenou, považuje stále za příliš vysoký. K nehodám ale často dochází také kvůli bezohlednosti řidičů nebo chodců. Počet nehod na železnici i mrtvých na přejezdech loni oproti předchozímu roku vzrostl.
před 10 hhodinami

Ševčík a Havránek se přeli, jestli rozpočet porušuje zákon

Návrh státního rozpočtu na letošní rok prošel prvním čtením. Opozice kritizovala hlavně schodek ve výši 310 miliard, její zástupci tvrdí, že vláda porušuje zákon o rozpočtové odpovědnosti. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) návrh vychází z reálných základů. „Obcházení zákona je přirozené v tom, že si řeknete hned na začátku, že ho nebudete dodržovat. To je ten případ, který máme dnes, kdy se vláda Andreje Babiše (ANO) v této věci rozhodla, že zákon nebude dodržovat,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou poslanec Jiří Havránek (ODS). „Nemyslím si, že jsme něco porušili. My jsme projednávali vrácený rozpočet. (...) Ten rozpočet nebyl věrohodný, chyběla tam celá řada položek,“ podotkl poslanec Miroslav Ševčík (za SPD).
před 10 hhodinami

Místo drahého kovu bižuterie. Úřad varuje před šperky z asijských e-shopů

Kontroly Puncovního úřadu loni odhalily přes devět tisíc šperků nejasného původu, s neodpovídající ryzostí nebo s jiným druhem kovu, než obchodník uváděl. Největší riziko v současnosti představují nákupy na asijských e-shopech, kde si zákazník objedná šperk z drahého kovu, ale může mu dorazit jen bižuterie, popsala pro ČT předsedkyně Puncovního úřadu Jana Davídková.
před 13 hhodinami

Desítky premiérů i prezidentů. Bezpečnostní konference v Mnichově startuje

Bavorský Mnichov se opevňuje. Tradiční bezpečnostní konference se od pátku do neděle zúčastní zástupci 120 zemí, z toho 60 premiérů a prezidentů, a víc než stovka ministrů zahraničí a obrany. Včetně těch z tuzemska. Napjatá očekávání provází avizované vystoupení amerického ministra zahraničí Marca Rubia a jeho pohled na transatlantické vztahy.
před 13 hhodinami
Načítání...