Letecká doprava v Evropě je na hraně kolapsu, problémy jsou i v Praze

8 minut
Události: Letecká doprava v Evropě se dál potýká s problémy
Zdroj: ČT24

Tisíce cestujících na evropských letištích dál zažívají krizi, aerolinie ruší lety kvůli nedostatku personálu. Ten leteckým společnostem chybí v důsledku propouštění během covidové pauzy. Přetížení zaměstnanci návrat k původním objemům přepravy nezvládají a stávkují. Například skandinávské aerolinie SAS ve středu zrušily 63 procent letů. Chaotické scény jsou i na letištích v Německu, Portugalsku, Francii a Španělsku. Zpoždění nabírají i spoje z Prahy.

Situaci skandinávských aerolinií ztěžuje to, že ve Spojených státech požádaly o ochranu před věřiteli. Společnost přesto trvá na tom, že se o klienty postará. Mnohahodinové fronty bez jistoty odletu jsou ale nyní běžné na více evropských letištích.

Na letišti v Kodani dlouhou nejistotu způsobenou stávkou pilotů aerolinek SAS následuje rozčarování téměř ve dvou třetinách případů. Letecká společnost sice nabízí zákazníkům zdarma změny, spoje jsou ale už nyní zrušené nebo plné na týdny dopředu.

Místo rychlé cesty „dobrodružství“

Další evropská letiště na tom nejsou lépe. Lisabon ruší v průměru třicet spojů denně. Výpadky postihují tisíce lidí. Na papíře jednoduchý itinerář se mění v dobrodružství. „V Bruselu to bylo složité, nešlo odletět. Tak jsme ve dvě hodiny ráno jeli autobusem do Paříže a odtud letěli do Lisabonu,“ popsala jedna z cestujících.

Nedostatek personálu je celosvětový. Odhaduje se, že plně funkční a stabilní bude letecká přeprava po covidovém výpadku až napřesrok v létě. Trable mohou mít i pasažéři letící z české metropole.

Na pražském letišti je teď průměrné zpoždění 50 minut. Přibývá ale spojů, kde se čeká na start i několik hodin. Jedná se hlavně o linky do Francie, Španělska nebo Nizozemska. Cestující mají v některých případech nárok na kompenzace. Většinou jde o občerstvení, případně nocleh. Výjimkou není ani finanční odškodnění.

  • Cestující, jejichž letadlo má několikahodinové zpoždění, mají v některých případech nárok na proplacení ubytování. A nárok mají i na občerstvení. Většinou jde o poukázky, za které si mohou na letišti koupit jídlo a pití.
  • Pokud letadlo přistane se zpožděním větším než tři hodiny, vznikne nárok i na finanční kompenzaci. Podmínky stanovila Evropská unie a musí je dodržovat všichni dopravci.

„Největší komplikace postihují linky přes Amsterdam, Frankfurt a Paříž. To jsou asi nejsložitější letiště a nejčastěji rušené spoje,“ vypočítává místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice.
08:56Aktualizovánopřed 9 mminutami

ŽivěRakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírají nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Na prvního místopředsedu znovu kandiduje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který je stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Záměr obhajovat místopředsednické funkce potvrdili i další členové nejužšího vedení.
před 1 hhodinou

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 3 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 4 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 5 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 14 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...