Kvůli suchu už letos přes 20 obcí vyhlásilo omezení odběru vody. Další se přidávají od května

Zákaz zalévání záhonů nebo napouštění bazénů. Obcí, ve kterých je odběr vody omezený, přibývá. Letos už zákaz vyhlásilo 23 většinou menších obcí. Od května začínají omezení platit v dalších dvou. Jinde platí kvůli suchu zákaz dlouhodobě už od loňského července. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství.

Od pátku 1. 5. začal platit zákaz používání pitné vody pro veřejnou potřebu ve středočeských Lešanech. „S pitnou vodou máme problémy poslední čtyři roky a vydatnost studní každoročně klesá,“ řekl starosta Lešan František Ludvík.

První omezení vydala obec v loňském roce, a to na konci léta. „Letos jsme chtěli omezení zavést už od 1. dubna, ovšem kvůli nouzovému stavu se termín posunul,“ doplnil Ludvík.

V obci Stvolová v Jihomoravském kraji budou obdobná omezení platit od 15. května. „Nedostatkem vody trpíme dlouhodobě. Pravidelně přes léto vydáváme vyhlášku o zákazu zalévání, napouštění bazénů a mytí aut. Vyhláška je platná vždy na tři měsíce, pak ji lze prodloužit,“ řekla starostka Stvolové Oldřiška Kořístková.

Zatímco v těchto obcích platí zákaz používání pitné vody pro veřejnou potřebu, na Tišnovsku místní úřad kvůli suchu omezil spotřebu na 100 litrů na osobu na den. Sem patří i běžná domácí spotřeba. Omezení platí ve čtyřech obcích – Vohančicích, Veselí, Běleči a Křeptově.

„Omezení máme už třetí rok v řadě bez přestávky. Stále se tedy prodlužuje. Místní lidé se učí situaci respektovat. V opačné situaci by zkrátka voda nebyla,“ popsal situaci starosta Vohančic Petr Blahák.

Podle dat ministerstva zemědělství platí dlouhodobě zákaz odběru povrchových vod kvůli suchu také ze Zákolanského potoka mezi Kladnem a Kralupy nad Vltavou. „Obce Lichoceves, Zákolany a Svrkyně už v červenci loňského roku vydaly opatření obecné povahy, které platí do odvolání, o zákazu odběru vody ze Zákolanského potoka,“ potvrdila mluvčí Středočeského kraje Helena Frintová.

Jak vyplývá z dat ministerstva, stejné dlouhodobé opatření platí i ve Zlíně, Břeclavi nebo Zábřehu. Nejvíce omezení odběru vody platí v povodí Moravy, zatímco u obcí v povodí Odry a Ohře nejsou omezení žádná.

Podle dat projektu InterSucho se s dlouhotrvajícím suchem potýká například Třeboňsko a oblast na severozápad od Českých Budějovic. Extrémní sucho již nyní také postihuje Oderské vrchy a Nízký Jeseník, část Podkrkonoší a Jizerské hory. Lepší situace je pouze na jižní Moravě, v jižní části Vysočiny, většině Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje.