Komentáře: Jmenováním Babiše se mění polistopadová historie

Praha – Jmenováním vlády Bohuslava Sobotky se podle komentářů vrací Česko do normálu - bude mít kabinet vzniklý z voleb, který se bude opírat o většinu ve sněmovně. Rusnokova vláda byla podle hostů ve vysílání ČT24 v tomto ohledu významným varováním. Ve vládě zasedne jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš – první ministr, který se nemůže prokázat negativním lustračním osvědčením. V tomto případě prý prezident udělal konstruktivní ústupek, naopak si ale neodpustil políček, když ve svém projevu vytýkal Sobotkovi chyby v dopise se seznamem jmen ministrů, což prý bylo při oficiálním vystoupení trochu nedůstojné.

Podle právníka Jana Wintra z právnické fakulty UK je jmenování vlády důležitý symbolický akt, kdy se kolektivního řízení výkonné moci ujímá nový kabinet. „Mohlo to být o něco dříve, nakonec ale ve výsledku došlo k naplnění litery ústavy.“ Prezident dříve avizoval, že nemusí jmenovat všechny kandidáty navržené Sobotkou. Pak se strhla přestřelka mezi ústavními právníky, zda má prezient právo navržené jméno odmítnout. Na to ale nakonec nedošlo a Zeman jmenoval všechny navržené ministry.

Šídlo: Při jmenování Babiše Zeman ustoupil

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo upozorňoval, že Zeman při jmenování Sobotkovy vlády v jedné věci ustoupil a jde prý o jeden ze symbolických momentů českých polistopadových dějin: „Dnes byl poprvé jmenován ministrem člověk, který se nemůže prokázat kladným lustračním osvědčením. Od roku 1992 každý ministr kladným lustračním osvědčením disponoval, Andrej Babiš je první a tady Miloš Zeman udělal úkrok, protože po volbách říkal, že bude po ministrech vyžadovat lustrační osvědčení,“ upozorňuje Šídlo.  

Podle Jana Wintra šlo ale ze strany prezidenta o konstruktivní krok – zákon totiž lze vykládat dvěma způsoby a ani právníci se neshodují, zda se na ministra vztahuje zákonná povinnost prokázat se negativním lustračním osvědčením. „Konečným soudcem v této věci je prezident republiky. Protože v momentě, kdy prezident Andreje Babiše jmenoval místopředsedou vlády, tak není žádný soudní postup, jak tento krok zvrátit,“ vysvětloval ve vysílání ČT24 Wintr. Stejně tak by se prý jen velmi těžko hledala soudní cesta, jak si jmenování vynutit, pokud by prezident Babiše odmítal.

Jmenování Andreje Babiše ministrem financí
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Podle profesorky politologie Vladimíry Dvořákové už ale 25 let po sametové revoluci nemá lustrační zákon příliš velký smysl. Koncem 90. let totiž vznikl Národní bezpečností úřad a byl přijat zákon o bezpečnostních prověrkách, kde se zjišťuje i to, kdo byl spolupracovníkem StB. Bezpečnostní prověrky se sice nevztahují na ministry, na další vysoké úředníky však ano.

Babiš bude pro Kalouska neminutelný terč

V souvislosti s Andrejem Babišem upozorňoval Jindřich Šídlo i na pochybnosti o možném střetu zájmů, které zůstávají jak u Babiše, tak i u jiných ministrů za ANO. „Andrej Babiš se sice vzdal všech funkcí ve vedení Agrofertu, ale zůstává stále jeho 100% majitelem.“ Podle Šídla tak kvůli tomu bude Babiš např. pro bývalého ministra financí Miroslava Kalouska neminutelným cílem. 

Ekonomická politika: Nezvyšovat dluh a investovat

Vláda ČSSD, ANO a lidovců v koaliční smlouvě zatím nepočítá se zvyšováním daní, i když definitivní shoda ještě není. Podle ekonoma Lukáše Kovandy z VŠE teď bude dobrá vládní politika spočívat v tom nenavyšovat státní dluh a přitom umným způsobem přesunout výdaje tak, aby spíše pokrývaly investice. „Protože to je oblast, kde strádáme nejvíc a kde by aktivita státu mohla být mnohem citelnější.“

Vládě navíc bude nahrávat globální ekonomická situace, protože podmínky v Evropě i ve světě se zdají být lepší než v uplynulých letech. „Určitě se to bude marketingově prodávat tak, že je to její zásluha, i když na to nemá sebemenší vliv,“ konstatuje Kovanda. Ve druhém pololetí letošního roku už by prý mohlo docházet ke snižování nezaměstnanosti. 

Prezident jmenoval novou vládu
Zdroj: ČT24

Při ceremoniálu si prý Zeman Sobotku podal

Miloš Zeman si ve svém oficiálním projevu při jmenování vlády neodpustil šťouchanec směrem k Bohuslavu Sobotkovi, když mu vytýkal chyby v seznamu budoucích ministrů. Podle Jindřicha Šídla to mohl prezident přejít, ale zjevně si nenechal ujít příležitost. „Prezident si premiéra hned napoprvé podal, byť ten dopis zjevně nepsal Bohuslav Sobotka, ale někdo z jeho aparátu.“ 

Podle Vladimíry Dvořákové bylo od prezidenta trochu nedůstojné, když vytýkal chyby v dopise při slavnostním ceremoniálu. Tak, jak prý známe prezidenta, si to ale sotva mohl odpustit. „Chyba však byla jednoznačně na straně premiéra, jsou dokumenty, které se čtou pečlivě. Nešlo totiž o nějaký rychle psaný dokument, ale o návrh na jmenování vlády,“ upozornila Dvořáková.

Nahrávám video

Místo Brabence jsem jmenoval Brabce

„Odmítl jsem jmenovat ministrem životního prostředí pana Brabence, místo toho jsem jmenoval pana Brabce. Odmítl jsem jmenovat pana Martina Jurečku ministrem, místo toho jsem jmenoval ministrem pana Mariana Jurečku. Za třetí, odmítl jsem jmenovat pana Jurečku ministrem zdravotnictví, místo toho jsem ho jmenoval ministrem zemědělství,“ poznamenal Zeman s tím, že v dopise našel ještě další tři chyby, které by vedly k tomu, že by nebyl jmenován ani ministr školství a ministryně práce a sociálních věcí. „Milý pane premiére, šest chyb v jedenapůlstránkovém dokumentu je poměrně dost, a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli,“ řekl prezident na Sobotkovu adresu při ceremoniálu na Hradě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna po deseti hodinách schválila program schůze k rozpočtové novele

Sněmovna schválila program schůze k rozpočtové novele, kterou se poslanci v úterý zabývali. Stalo se tak zhruba po deseti hodinách opoziční kritiky. Koalice návrhy opozice na doplňky programu odmítla. Novelu vetoval prezident Petr Pavel, podle kterého ohrožuje dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Sněmovní opozice se obává toho, že předloha umožní vládě rozvolněním pravidel rozpočtové odpovědnosti utrácení a růst státního dluhu. Vládní tábor je odhodlaný prezidentův postoj přehlasovat.
03:15Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ministerstvo ukončuje připomínky ke kulturní politice. Nikdo nás nepřizval, říkají umělci

Ministerstvo kultury v úterý uzavírá připomínky odborné veřejnosti k návrhu nové státní kulturní politiky do roku 2030. Někteří zástupci umělecké sféry si stěžují, že je k tvorbě materiálu nikdo nepřizval. A že dokument neotevírá zásadní témata, třeba situaci pracovníků na volné noze. Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) ale dokument stanovuje věcné priority resortu a garantovat finance předem nemůže.
před 6 mminutami

VideoAsijské knedlíčky jako hračka. Podle expertů mohou obsahovat nebezpečné chemikálie

Česká obchodní inspekce začala prověřovat oblíbenou senzorickou hračku. Takzvané mačkací knedlíčky, které připomínají pokrm z asijské kuchyně, se staly hitem sociálních sítí a sbírají je děti i dospělí. Jak ale ukázaly kontroly jinde v Evropě, některé jejich napodobeniny obsahují nebezpečné chemikálie. Trendy se navíc rychle mění a internetové prostředí produkuje stále nové podobné produkty.
před 12 mminutami

Použití pyrotechniky na stadionech by mohlo nově být trestným činem, řekl Šťastný

Použití pyrotechniky na stadionech by nově mohlo být místo přestupku trestným činem. Po úterním jednání pracovní skupiny Bezpečí na stadionech v Poslanecké sněmovně to řekl ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podnět podle něj vzešel z fotbalového prostředí. Návrh, jehož součástí má být i povinnost pro Národní sportovní agenturu zřídit bezpečný digitální registr osob vyloučených z fotbalových utkání, by chtěla koalice do legislativního procesu předložit v září.
před 1 hhodinou

Masky a anti-age krémy místo hraček. Trend skincare u dětí sílí, odborníci varují před riziky

Osmileté dívky, které přesně vědí, k čemu slouží sérum, toner nebo kolagenová maska. Ještě před několika lety to byla spíš výjimka. Dnes se péče o pleť stává běžnou součástí života části dětí z generace alfa. Inspiraci hledají na sociálních sítích. Nevhodná kosmetika může ale podle odborníků dětskou pleť nevratně poškodit a vyskytují se i psychické problémy související s obsedantním používáním velkého množství produktů na pleť. Tématu skincare, generaci alfa a rizikům s tím spojeným se věnoval nový publicistický podcast Bilance.
před 3 hhodinami

Náročné operace jen ve specializovaných centrech, plánuje ministerstvo

Tři čtvrtiny ze zhruba sedmnácti tisíc nejnáročnějších operací ročně, většinou odstraňování nádorů, provádějí už nyní specializovaná centra. Do roku 2030 tam chce ministerstvo zdravotnictví (MZd) přesunout všechny, tedy zhruba čtyři tisíce zbývajících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že pro úspěšnost operací je zásadní zkušenost s nimi. Menší nemocnice před přehnanou centralizací varují, bude mít podle nich dopad na dostupnost péče nebo zájem lékařů v nich pracovat.
12:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoSečteno: Hlavní město Praha

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 25. srpna se věnoval hlavnímu městu Praze.
před 6 hhodinami

VideoČasto se stanou věci, kterým by málokdo věřil, říkají Reportéři ČT Vrána a Vlach

Někdy se stanou věci, kterým by málokdo věřil, že se vůbec můžou stát. Řeč je o regionálních kauzách, které jsou leckdy tak překvapivé, že svou zajímavostí předčí i události na celostátní úrovni. Jaké kauzy se nejčastěji v regionech řeší? Jak snášejí zvídavé otázky místní podnikatelé a politici? Také o tom je podcast, ve kterém Janě Neumannové odpovídají reportéři Karel Vrána a Tomáš Vlach. Druhý jmenovaný přidává i své postřehy z častých návštěv Ukrajiny. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.