Klaus jmenoval novou koaliční vládu ODS, TOP 09 a VV

Praha – Prezident Václav Klaus dnes jmenoval na Pražském hradě novou vládu. Česko bude ode dneška řídit koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pod taktovkou předsedy občanských demokratů Petra Nečase. Vláda chce odpovědně hospodařit a bojovat s korupcí. Po dnešním jmenování ale musí nejprve do třiceti dnů získat důvěru sněmovny. V té disponuje pohodlnou většinou 118 poslanců. Členové nového kabinetu se ihned po svém jmenování přemístili na Úřad vlády, kde je přivítal Nečasův předchůdce Jan Fischer. Vláda se rovnou sešla i k prvnímu jednání. Nečas chce mít programové prohlášení do 4. srpna. O šest dní později by sněmovna měla hlasovat o vyjádření důvěry vládě.

Noví ministři složili na Pražském hradě slavnostní slib, který stvrdili podpisem. Odpoledne se devět z nich ujme svých úřadů. Na posledních pět přijde řada ve středu. Vláda už na svém prvním jednání zvolila předsedu TOP 09 a staronového ministra zahraničí Karla Schwarzenberga prvním místopředsedou kabinetu. Vicepremiérem se stal také předseda Věcí veřejných Radek John, nový ministr vnitra.

Prezident kabinetu popřál, aby byl stabilní. Má se podle něj pustit do reforem, ale nikoli do revoluce, a navázat na práci svých předchůdců. Nečasova vláda podle Klause nastupuje v těžké době, může ale ukázat, že Česká republika je schopna obstát: „Nejedná se o revoluci, nejsme na počátku. Už jsme došli hodně daleko, a proto bych si moc přál, abyste ve vaší práci uměli navázat na práci vlád předcházejících, aby nastala potřebná kontinuita.“

Nečas na Hradě poděkoval oběma svým partnerům a ocenil, že společnými silami našli shodu na koaličním programu. Nová vláda podle něj bude pracovitá. V to, že noví ministři letos s prázdninami nepočítají, doufá i prezident. Končící premiér Jan Fischer a celá jeho vláda se podle Nečase zhostili své role se ctí. Připomenul, že Fischer se ujal řízení země v nestandardní situaci a neměl podporu ve sněmovně. Odcházející premiér na oplátku popřál Nečasově vládě úspěch a štěstí, i když začíná pracovat v den, kdy je datum 13. Premiérovi a jeho vládě už blahopřál i šéf Evropské komise José Barroso, který podle oznámení EK věří, že s kabinetem Petra Nečase se Česko vyrovná s ekonomickou krizí.

Lídři ODS, TOP 09 a VV vyjednávali o společné vládě už od voleb, koaliční smlouvu slavnostně podepsali v pondělí večer. V sedmi programových kapitolách stanovili například to, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že bude zrušen poplatek za položku na receptu či že maximálně zprůhlední zadávání veřejných zakázek.

ODS má v novém kabinetu šest míst, TOP 09 pět a VV čtyři. Kabinet je složený pouze z mužů.

ČSSD i KSČM už oznámily, že Nečasovu vládu nepodpoří. Nesouhlasí s jejím programem, personálním obsazením a vytýkají jí i absenci žen. „Je tam řada věcí, které jsou pro nás nepřípustné. Ekonomický program se veze po bedrech nízkopříjmových a středněpříjmových skupin,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Koaliční smlouva je podle něj navíc nejasná, zejména na to, jak je obsáhlá. Sociální demokraté přesto zřejmě v některých bodech najdou s vládou společnou řeč – zřejmě podpoří například přímou volbu prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

České zásoby plynu se ztenčují, jeho nedostatek prý ale nehrozí

Zásoby plynu v Česku se dál ztenčují. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jsou nádrže naplněné asi ze čtrnácti procent, loni touto dobou tam bylo 25 procent suroviny. Na rozdílu se podepsalo předchozí chladnější počasí a teď už také cena. Plyn je kvůli válce na Blízkém východě výrazně dražší. Obchodníci proto s plněním rezervoárů na další sezonu vyčkávají, přitom v dubnu s tím už obvykle začínají.
před 35 mminutami

VideoJaro je ideální dobou pro revizi solárních panelů. Doporučuje se jednou za dva roky

Příchod jara je ideální dobou pro revize solárních panelů. Technici říkají, že zkontrolovat fotovoltaiku je potřeba hlavně kvůli bezpečnosti, ale také proto, aby fungovala na plný výkon. Rozdíl je přitom mezi servisem a revizí. „Servis děláme kvůli funkčnosti technologie, aby nám co nejlépe fungovala. Elektrorevizi děláme kvůli bezpečnosti a výstupem toho je revizní zpráva. Za nás by se měla provádět jednou za dva roky,“ říká vedoucí technické kontroly a standardizace z ČEZ Prodej Michal Kubín. Kolik za kontrolu lidé zaplatí, se liší – většinou je to mezi pěti až deseti tisíci korunami.
před 6 hhodinami

VideoVláda chce zavést povinnou znalost češtiny pro taxikáře. Každý druhý je z ciziny

Každý druhý taxikář v Česku je cizinec; nejvíc jich jezdí v Praze. I proto chce vláda zavést novou povinnost – znalost češtiny. Umět by ji měli i ti, kteří zákazníky získávají přes aplikace jako Uber nebo Bolt. „V momentě, kdy ten řidič má aspoň základní znalost českého jazyka, dokáže se seznámit prokazatelně s českými předpisy a s těmi dopravními situacemi, které můžou být odlišné oproti zemím, odkud ti řidiči pocházejí,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Na zákonu teď ministerstvo dopravy pracuje – platit by mohl od roku 2028.
před 6 hhodinami

Spánkové laboratoře plní mladí lidé. Na vyšetření čekají měsíce

Počet pacientů v tuzemských spánkových laboratořích v posledních letech narůstá. Podle oslovených nemocnic i soukromých klinik meziročně i o desítky procent. Stále častěji také přicházejí mladší ročníky a dokonce i děti. Podle lékařů za poruchami spánku stojí digitální životní styl, stres, úzkosti i rostoucí obezita spojená s poruchami dýchání. Kvůli velkému zájmu o vyšetření se čekací lhůty pohybují mezi dvěma až čtyřmi měsíci.
před 11 hhodinami

VideoŽák, noty a umělá inteligence. Hru na hudební nástroje už učí i AI

Zapojení umělé inteligence do výuky hry na hudební nástroj je tu. Ve světové konkurenci se uchytila i tuzemská aplikace. Lekce dává od loňska. Nejvíc uživatelů má ve Spojených státech, hned poté v Česku. Aplikace vychází z populárního formátu videohry Guitar Hero, kde tóny padají jakoby seshora a naznačují tak prstoklad v reálném čase.
před 12 hhodinami

VideoResort práce chystá změny v ochraně dětí. Centrální úřad má sjednotit pravidla

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá změny v sociálněprávní ochraně dětí. Hodlá ustavit centrální úřad. Šéf resortu Aleš Juchelka (ANO) si od něj slibuje sjednocení pravidel pro pracovníky napříč republikou. V současném režimu například sociální pracovníci i úřady rozhodují a jednají rozdílně. Ministr chce o změnách jednat na koaliční radě, ale i ve sněmovně. Návrh by mohl předložit ještě letos. Ustavení centrálního úřadu, se kterým by pracovníci konkrétní případy konzultovali, by mohlo mít podporu i u části opozice. Záležet bude na přesné podobě zákona.
před 13 hhodinami

V případu požáru ve zbrojovce obviněn další člověk, jiný zadržen v Bulharsku

Kriminalisté v sobotu obvinili v případu zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích dalšího člověka. Jeden člověk byl navíc v pátek zadržen v Bulharsku, Česko požádá o jeho vydání. Policie to v sobotu večer bez dalších podrobností uvedla na síti X.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoPamátky se po zimě otevírají, připravily i řadu novinek

Hrady a zámky se po zimní pauze opět otevřely výletníkům. Loni je navštívilo 4,3 milionu lidí, o šest procent víc než v roce 2024. První návštěvníky v sobotu přivítal zámek v Holešově, kde se mohli podívat, jak se plete pomlázka za patnáct sekund. Bohatý program má připravený také hrad Kašperk, jehož správce Václav Kůs se stal díky snahám o oživení objektu Kastelánem roku 2025. Zámek v Českém Krumlově opět vystavuje zlatý kočár v Eggenberském sálu, návštěvníci ho můžou vidět téměř po roce. Zámek v Bučovicích letos umožňuje návštěvníkům nahlédnout i do míst, kam se běžně nepodívají – na půdu nebo do věže s hodinovým strojem. Na zámek Veltrusy přišli první návštěvníci už ve čtvrtek. K vidění je třeba barokní sál, který se objevil ve filmu Amadeus. Navštívit lze i další památky. Rudá věž smrti v Ostrově, která sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře, teď prošla opravou. Velikonoční víkend tak zahajuje sezonu památek a naopak symbolicky uzavírá tu lyžařskou.
včera v 20:22
Načítání...