Kdo získal moc v ČSSD? Štěch nebo Březina, Dienstbier prý bude ministrem

Praha - Ústřední výkonný výbor ČSSD zvolil posledních deset členů předsednictva. Do vedení strany vybral třeba šéfa Senátu Milana Štěcha, poslance Milana Urbana, přesedu poslaneckého klubu Jeronýma Tejce nebo pražského zastupitele Karla Březinu. ČSSD zatím neprozradila sestavu obměněného stínového kabinetu, předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se ale nechal slyšet, že by v případné vládě ČSSD rád viděl prezidentského kandidáta a senátora Jiřího Dienstbiera. Na zasedání probíral výkonný výbor také aktuální otázky, vyjádřil se k sKartám či vyšetřovací komisi k fotovoltaice.

„Volili jsme dnes deset členů užšího vedení sociální demokracie. Ta volba byla do značné míry konsenzuální,“ uvedl po zasedání Sobotka. „Byla zvolena poslankyně z Jihočeského kraje Vlasta Bohdalová, pražští zastupitelé Karel Březina a Petr Dolínek, Irena Ropková, zastupitelka za Prahu 3, zastupitelka Moravskoslezského kraje Lenka Fojtíková, poslanec z Jihomoravského kraje Jiří Petrů, zastupitel Středočeského kraje Zdeněk Seidl, přeseda ústecké krajské organizace Radek Sherfer, přeseda Senátu Milan Štěch a poslanec Milan Urban,“ vyjmenoval nové členy.

Na stínovou vládu Sobotka zatím neposvítil

Sobotka už několik týdnů pracuje na obměně nynějšího stínového kabinetu své strany, ale zatím nechce říct, pro jaké změny se rozhodl. Vše se prý ale změní do konce tohoto měsíce, kdy chce s novým složením seznámit stranu i veřejnost. Jedno jméno ale po dnešním zasedání zaznělo. „Pokud ČSSD vyhraje příští volby do Poslanecké sněmovny, tak bych pokládal za logické, kdyby například ČSSD zastupoval v příští vládě,“ řekl o Jiřím Dienstbierovi. Na otázku, zda měl v Dienstbierově případě na mysli křeslo ministra spravedlnosti, už ale neodpověděl.

Jisté tak například stále není, zda se pro stínovou vládu diskvalifikoval nynější stínový ministr financí Jan Mládek svým neobratným výrokem o živnostnících jako parazitech. Pronesl jej v březnu v Ostravě a okamžitě sklidil ostrou kritiku z pravicových stran. „Pustil se na tenký led a ten tenký led se pod ním propadl,“ poznamenal dnes předseda ČSSD, Mládkův výrok označil za „zbytečnou chybu“.

ČSSD chce zřizovat komisi k fotovoltaice a rušit sKarty

Na zasedání výkonného výboru se dnes řešily i aktuální otázky. Sociální demokraté prohlásili například, že sněmovní vyšetřovací komisi k problematice fotovoltaiky zřídí po sněmovních volbách v roce 2014, pokud s návrhem neuspěje do nich. Komisi se zatím v parlamentu ČSSD prosadit nepodařilo, na příští schůzi sněmovny se chystá návrh znovu podat. ČSSD se obrátí na vedení všech poslaneckých klubů, aby pro svůj záměr získala širší podporu. Podle nejsilnější opoziční strany je ve veřejném zájmu, aby byly objasněny příčiny selhání státu při podpoře obnovitelných zdrojů energie, zejména solárních elektráren, v letech 2006 až 2010.

Na přetřes přišla také karta sociálních systémů. "Návrh na zrušení sKaret už před delší dobou schválil Senát, zákon leží v Poslanecké sněmovně a dnes ústřední výbor sociální demokracie vyzval poslance, jak ODS, tak TOP 09, aby hlasovali pro senátní návrh na zrušení sKaret," uvedl po zasedání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté si podle svého předsedy myslí, že je důležitější obsah normy než to, kdo ji předložil. sKarty jsou podle ČSSD projekt sociálně necitlivý, diskriminační a nefunkční.

„Jestliže pan premiér a další z ODS ten zákon opakovaně kritizují, pokládal bych za obrovský projev schizofrenie, pokud by nebyli schopni hlasovat pro návrh zákona na zrušení sKaret s odůvodněním, že ho předložila sociální demokracie,“ poznamenal předseda ČSSD.

Spory kolem ÚSTR zastírá  ODS své nesplněné sliby, tvrdí ČSSD

Do ODS se pustil i ve svém úvodním projevu, v němž se také věnoval aktuálním kauzám, například odvolání ředitele Daniela Hermana z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). ODS se „hysterickou debatou“ okolo personálních změn jen snaží zastřít, že ve vládě nesplnila své sliby voličům, domnívá se Sobotka. Podle něj stála práce ÚSTR v posledních pěti letech okolo 800 milionů korun a fakt, že za stejnou dobu se jeho ředitel změnil pětkrát, prý ukazuje, že ústav skutečně není dlouhodobě stabilní. „I když pokládáme ÚSTR za zajímavé a důležité téma, bude se ČSSD snažit, aby se debata vracela k tomu, co je podstatné,“ podotkl Sobotka a jako podstatná témata zmínil otázku rostoucí nezaměstnanosti či špatný výkon české ekonomiky.

Vydáno pod