Jako občan si Zeman přeje vítězství ČSSD: „Mějte odvahu vládnout sami“

Ostrava – Prezident Miloš Zeman vyzval ČSSD, aby po příštích sněmovních volbách vytvořila v případě vítězství jednobarevnou vládu, a vyzval stranu, aby se nebála vládnout sama. Dodal, že jako prezident je povinen být nadstranický, ale jako občan Miloš Zeman si přeje vítězství sociální demokracie, ať už v předčasných, nebo řádných parlamentních volbách. Delegáti sjezdu odměnili Zemanův projev potleskem vestoje. Předsedu ČSSD Sobotku Zemanova slova příjemně překvapila.

„Mějte odvahu vládnout sami. Pak ponesete veškerou tíhu odpovědnosti, ale nestane se vám, že vaše úspěchy si bude přisvojovat někdo jiný, a vaše neúspěchy zůstanou vám,“ varoval sociální demokraty před sestavováním koaliční vlády prezident.

Největší nepřítel? Koaliční partner

Jednobarevná vláda ČSSD by se podle něj mohla opírat o toleranci komunistů. Připomněl, že strana tuto možnost měla v letech, kdy ve sněmovně bylo 111 levicových poslanců, ale jeho nástupce Vladimír Špidla ji nevyužil. Zeman sociálním demokratům také připomenul slova Vladimíra Mečiara o stupňování slova nepřítel: „První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel a třetí stupeň koaliční partner.“

„Jako prezident jsem povinen být nadstranický, jako občan Miloš Zeman si přeji vítězství sociální demokracie v příštích volbách. A jsem zvědav, co tomuto mému výroku řeknou novináři, kteří mě tak milují,“ dodal s úsměvem prezident.

Miloš Zeman také popřel, že by se jakkoliv snažil rozbít sociální demokracii. „Proč bych to dělal? Dovedete si mě představit, jak budu podporovat Nečasovu vládu? Schwarzenbergovu vládu? Což by v obou případech byla vláda Miroslava Kalouska. Nebo že si – nedej Bůh – budu přát vládu Karolíny Peake,“ otázal se Zeman a sklidil potlesk.

Na druhé straně sociální demokraty varoval před závistivou malostí, která vede k zadupání výraznějších osobností do země a jejích nahrazení šedivým průměrem, který „sice nikomu nevadí, ale také ničemu neprospívá“. Podle prezidenta je v této oblasti ČSSD v lepší situaci než ostatní strany, a to zejména díky svým hejtmanům.

  • Miloš Zeman na sjezdu ČSSD autor: Jaroslav Ožana , zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4481/448012.jpg
  • Prezident Zeman na sjezdu ČSSD autor: Jaroslav Ožana , zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4481/448014.jpg
  • 37. sjezd ČSSD - den první autor: Ožana Jaroslav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4481/448006.jpg
  • 37. sjezd ČSSD - den první autor: Ožana Jaroslav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4481/448005.jpg

Nabízím vám své přátelství

Zeman poděkoval předsednictvu strany za podporu před druhým kolem prezidentské volby a také těm sociálním demokratům, kteří ho podpořili i v kole prvním.

„Přítelkyně a přátelé. Za komunismu kolovala anekdota, že třídní boj je úplné nic proti soudružským vztahům. Proto bych vám chtěl popřát, abyste slovo přátelství brali vážně a abyste ho nepovažovali pouze pro synonymum pro více či méně elegantní formu podrazu. Přátelství, stejně jako láska, je hodnota, kterou musíme rozvíjet, uchovávat a kterou nesmíme degradovat na pouhou frázi. Proto přeji ČSSD, aby byla opravdu stranou přítelkyň a přátel, a nabízím jí svoje přátelství,“ uzavřel Zeman svůj projev.

„Přátelské“ pozdravy na sjezdu ČSSD létají vzduchem

Vedle tradičního oslovení „přítelkyně a přátelé“ vzkázal i prezident Miloš Zeman, že sociální demokraty považuje za své přátele. Zatímco komunisté i dnes používají oslovení „soudružky a soudruzi“, lidovci „sestry a bratři“ a občanští demokraté zpravidla jen „dámy a pánové“, sociální demokraté pravidelně zahajují své projevy „přátelským“ oslovením. Kde vzniklo? Po revoluci v roce 1989 hledal podle pamětníků přípravný výbor obnovy sociální demokracie oslovení, které by bylo výstižné a zároveň originální. Martin Starec, dnes místopředseda strany, vzpomíná: „Tradiční pro sociální demokraty bylo oslovení “soudruhu„. Jenže během těch 40 let byl tenhle výraz natolik zprofanován, že jsme se shodli, že vymyslíme jiný.“

„Přítelkyně a přátelé“ se tak stalo „povinným“ pozdravem sociálních demokratů. Poprvé ho coby předseda použil Slavomír Klaban na obnovujícím sjezdu ČSSD v březnu roku 1990. Používal ho i Miloš Zeman, který ctil, že oslovení patří jen sociální demokracii, se kterou se ve zlém rozešel, a své spolustraníky ze SPOZ později vítal jen jako „delegáty sjezdu“. Pravidlo porušil paradoxně při vypjaté a ne zcela přátelské atmosféře bohumínského sjezdu v roce 1997 Stanislav Gross, tehdy předseda poslaneckého klubu, když svůj proslov zahájil oslovením „vážené dámy a pánové“. Posléze se opravil a dodal: „Omlouvám se, vlastně jsme tu všichni přátelé“.

Sobotka: Zemanovo přání volebního vítězství pro ČSSD mě mile překvapilo

Pro předsedu strany Bohuslava Sobotku je Zemanovo přání volebního vítězství ČSSD příjemným překvapením. Podle něj je to od prezidenta absolutně realistický pohled na situaci na dnešní politické scéně. „Nikdo jiný než sociální demokracie nemůže ODS a TOP 09 v příštích volbách porazit,“ míní Sobotka.

Lídr ČSSD připomněl, že Zeman ve vystoupení nejmenoval nikoho, kdo by podle něj měl ve vedení strany být. „Myslím, že delegáti mají vlastní rozum. Měli ho i v dobách, kdy Miloš Zeman ještě byl předsedou ČSSD,“ poznamenal staronový předseda sociální demokracie.

Podle Sobotky je varianta menšinové vlády něčím, o čem jako šéf strany debatuje už tři roky, kdy vedení ČSSD převzal. „Pokládám to za reálnou variantu, která by po volbách měla být k dispozici pro případ, že nebudeme mít vhodné partnery v politickém středu, se kterými bychom udělali většinovou vládu,“ řekl.

Statutární předseda strany Michal Hašek Zemanův projev na sjezdu také ocenil: „Jsem rád, že v příštím roce budeme mít cenného spojence, jeho dnešními slovy dokonce přítele - a tím je prezident Miloš Zeman. Je dobře, že program sociální demokracie bude mít své zastání i na Pražském hradě.“

Vydáno pod