Horská: Evropa je skvělá v průměrnosti. Investujme víc do inovací, apeluje Rafaj

8 minut
Ekonomka Helena Horská o prioritách ČR v EU
Zdroj: ČT24

Evropa musí jasně říci, jestli chce fungovat jako celek, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. V Praze se v pondělí koná konference o českých prioritách v EU, které se účastnili čeští politici i odborníci. Ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý míní, že EU vždy spoléhala v rámci obrany na NATO, protože to je úkolem Aliance, ale to neznamená, že nemůže posilovat vlastní obranu. Ekonomka Helena Horská zmínila, že Evropa má mezery v investicích a je skvělá v průměrnosti. Zmínila, že v Evropě není nedostatek peněz na inovace, jen je neumí využívat.

„Musíme jasně říct, jestli chceme fungovat jako celek, jestli chceme mít společnou ekonomiku, jestli chceme jít cestou ke společné obraně tak, aby se Evropa dokázala bránit i bez Spojených států,“ uvedl Prouza s tím, že si ale zároveň musíme říci, jestli máme odvahu za to i platit. „Zatím velmi často všichni říkají ta správná slova, ale když dojde na placení, na větší výdaje na obranu, škrtání byrokracie, tak bohužel často zůstáváme jenom u těch slov,“ podotkl.

Zmínil, že nový americký prezident Donald Trump velmi aktivně rozděluje Evropu a vstupuje do její vnitřní politiky. Uvalení cel bude podle něj Trump používat jako odvetu například za to, že EU málo nakupuje americké zboží. Zde zmínil příklad Kolumbie. „Otestoval si, že to funguje, Kolumbie kapitulovala asi deset hodin po vyhlášení cel,“ zdůraznil. Pro Evropu a pro Česko, kdyby skutečně Trump podle něj přišel se cly, tak to znamená snížení exportu do USA.

„My často dodáváme do Německa díly, které finální výrobci vyváží do Ameriky, takže pro Česko je to obrovské riziko, odhadem možná minus jedno až dvě procenta HDP, což by znamenalo dotlačení do recese,“ zmínil a dodal, že by cla znamenala také to, že by se spousta evropských firem začala stěhovat právě do Ameriky, což by znamenalo ztrátu pracovních míst i škrtání výzkumu a vývoje.

10 minut
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza o prioritách v evropské politice
Zdroj: ČT24

Doplnil, že je ale Trump otevřený vyjednávání a Evropa také. „Myslím, že krátkodobě zřejmě budeme muset nějaké ústupky udělat,“ míní. Podle něj by to ale mělo znamenat jediné – že se Evropa pohne v rámci sjednocování kontinentu. „Že skutečně vzniknou společné zbrojní programy a že začneme dělat to, co tady roky všichni slibují – snižování byrokracie, zjednodušování podnikání, protože bez toho nikdy Americe nedokážeme konkurovat.“

Také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj míní, že výrazné snížení byrokracie by mohlo odbrzdit evropskou ekonomiku. Zdůraznil, že konkurenceschopné firmy jsou základem úspěchu a blahobytu na kontinentu. Vyzval přitom zejména k omezení administrativních povinností spojených s ochranou klimatu, které podle něj odčerpávají zdroje firem od vlastního podnikání. Zároveň apeloval na uvolnění více peněz pro investice do inovací, je ale podle něj nutné, aby se příslušný výzkum a vývoj uskutečňoval na evropské půdě.

Rafaj apeloval také na posílení evropské spolupráce. „Jestli chceme být skutečně silní, musíme jednat jako celá Evropa dohromady,“ řekl. Jako příklad uvedl vyjednávání s Trumpem. Pokud bude každá země EU jednat za sebe, dosáhne tím podle Rafaje výrazně méně, než když bude Unie vystupovat jako jeden trh.

9 minut
Šéfredaktorka serveru Euractiv.cz Aneta Zachová o prioritách Česka v EU
Zdroj: ČT24

Šéfredaktorka portálu Euractiv.cz Aneta Zachová v této souvislosti zmínila, že řada hráčů mimo EU se snaží Unii rozdělit. „Není to jen Trump, je to i (ruský vůdce) Vladimir Putin i Čína, protože v jejich zájmu je, aby EU byla slabší a oni mohli být silnější. Ty tendence narušovat jednotu Evropy zvenku přicházejí a je možné, že se to povede, pokud se Evropa skutečně nesjednotí v klíčových otázkách,“ nechala se slyšet a zmínila například čipy a kontrolu jejich exportu do některých zemí.

„Jakmile to Amerika oznámila, tak česká diplomacie to začala řešit na evropské úrovni, aby Evropská komise jasně naznačila USA, že by měla jednat s Evropou jako celkem,“ podotkla s tím, že státy Unie by se neměly nechat vytrhávat ze sedmadvacítky, ale spojit se, protože hlas 27 členských zemí je vždy „tisíckrát víc“ než hlas jediné země. Zmínila, že Evropská komise ve středu představí kroky ke konkurenceschopnosti, kterými chce zvrátit zaostávání za USA a Čínou.

„Přislíbí razantní snížení byrokracie, ale pak je otázka, jak se to bude promítat do praxe. (...) Jde o nástroj který by měl lépe koordinovat členské státy, co se týče jejich průmyslových politik, toho, jak chtějí podporovat národní průmysl, aby to nebylo roztříštěné na 27 států, ale aby to bylo evropsky koordinované,“ přiblížila Zachová.

Horská: Potenciál Evropa má

Podle ekonomky a poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) Heleny Horské musí Evropa udělat vše pro to, aby využila potenciál, který má, a není malý. Zmínila, že vidí mezery v investicích, inovacích a společném postupu a jednotném trhu. Podle ní jsme dosáhli blahobytu a jsme spokojení, ale svět běží dál a ostatní státy jsou dravější. „Nesmíme zaspat, musíme se také posouvat. Využít toho, že máme velmi stabilní prostředí, máme tady silný sociální stát, sociální jistoty, o které se třeba jiné státy – Čína, ale i Amerika – nemohou tolik opřít,“ sdělila s tím, že Evropa je konkurenceschopná například ve veřejných službách – zdravotnictví, školství, ale naopak zaostává v oblasti služeb, umělé inteligence, IT i finančních služeb.

„Tam je potřeba opravdu více inovovat a méně dotovat, víc hledat prostor pro inovace a možná přestat usilovat o průměrnost a hledat tu schopnost, kde bychom mohli vynikat,“ dodala s tím, že Evropa je „skvělá v průměrnosti“.

„V některých oblastech jsme skvěle průměrní, ale my potřebujeme být na špici,“ dodala s tím, že může jít o biotechnologie, umělou inteligenci či zelenou tranzici a technologie, které se používají v moderních průmyslech. „Také nezapomínat na starý průmysl, který má stále velký potenciál inovovat,“ podotkla s tím, že v Evropě není nedostatek peněz na inovace, jen je neumí využívat tam, kde by měla.

„Evropské domácnosti včetně těch českých hodně spoří, ale peníze zůstávají na velmi konzervativních spořicích produktech, běžných účtech a nedostávají se do ekonomiky,“ dodala. „Stále se v Evropě ve financích opíráme o konzervativnější bankovní sektor, ale málo investujeme do inovací přes moderní finanční nástroje. Jde i o finance, které pomáhají start-upům,“ míní.

8 minut
Ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý o prioritách ČR v obraně v rámci EU
Zdroj: ČT24

Šedivý: Tři procenta HDP na obranu jsou reálná

Ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý připomněl, že EU vždy zásadně spoléhala v rámci obrany na Severoatlantickou alianci, protože to je jejím úkolem. „EU nikdy neaspirovala na to, že by nahradila NATO, takže to spoléhání se na obranu je vztahováno k Alianci a k USA. Ale to neznamená že by EU neměla posilovat svoji vlastní obranu,“ konstatoval s tím, že za poslední dva až tři roky i vlivem ruské agrese na Ukrajině se výdaje či investice do obrany zvýšily o třicet procent. Zmínil, že je ale potřeba se zaměřit na střední a dlouhodobý horizont a začít více investovat do inovací a nových technologií či zbraňových systémů příští generace.

„V EU chybí zejména protivzdušná, protiraketová obrana, kybernetická obrana, jsou to prostředky pro průzkum, elektronický boj a různé bezpilotní prostředky – nejen ty nejznámější vzdušné drony, ale i pozemní a námořní. A ochrana kritické infrastruktury,“ vyjmenoval Šedivý. V souvislosti s Trumpovým výrokem, že by státy Aliance měly dávat pět procent HDP na obranu, zmínil, že to reálné není u Česka ani u většiny spojenců v NATO. „Trump ale vždy nasadí laťku velice vysoko a potom vyjednává,“ dodal Šedivý s tím, že podle něj je reálné se v období příštích čtyř či pěti let dostat na tři či něco málo přes tři procenta HDP.

„Důležité ale je, aby se zvyšované rozpočty dobře investovaly,“ uvedl. Podotkl, že musí být už předtím připravené projekty. „Je to běh na dlouhou trať. U složitějších vojenských systémů to trvá pět, deset i patnáct let,“ doplnil s tím, že jedna věc jsou vstupní závazky, druhá schopnost přetavit peníze do konkrétních a mezi spojenci koordinovaných projektů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři. Senátoři mají také schvalovat velkou mediální novelu.
10:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 1 hhodinou

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 4 hhodinami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 4 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 5 hhodinami
Načítání...