Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon
Podle odvolacího senátu Janoušek u soudu nedoložil své investiční záměry se zajištěnými prostředky. Neprokázal tak, že by měl skutečně takový zisk, jaký uváděl. „Znehodnocení prostředků inflací nelze považovat za ušlý zisk,“ doplnila soudkyně Pavla Polednová. Soud naopak uznal, že Janoušek byl obviněn nezákonně a ministerstvo mu nezaplatilo některé výlohy na advokáta.
Janoušek požadoval přes miliony korun za stíhání v kauze Chambon, ve které byl pravomocně zproštěn obžaloby, a také za to, že mu policie deset let zadržovala majetek – zlaté cihly, cenné papíry a hotovost. Obvodní soud pro Prahu 2 jeho žalobu letos v srpnu v převážné většině zamítl. Pražský městský soud toto rozhodnutí ve středu potvrdil.
Podnikatel byl spolu s dalšími lidmi souzen kvůli podezření, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Podle soudů se ale neprokázalo, že by společnost Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala. V únoru 2023 proto lobbistu i všechny ostatní odvolací senát pravomocně osvobodil. Obžalovaní vinu od počátku odmítali.
Kvůli případu se odškodnění domáhá také Janouškův spoluobžalovaný Luboš Pašek. Dlouholetý obchodní partner lobbisty chce po státu přes 76 milionů korun. Ministerstvo mu přiznalo 805 tisíc korun.
Janoušek v prosinci 2022 opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku vězení za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu.