Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí

15 minut
Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí
Zdroj: ČT24

Stát přišel o desítky milionů korun, firma spojená s bývalým ředitelem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem naopak vydělala. K chybám se nikdo nehlásí. Případy, v nichž se stát levně zbavil strategických pozemků a pak je draze vykupoval zpět, detailně rozebrali Reportéři ČT.

Velký rybník na Rakovnicku a pozemky v Náchodě. Co mají společného? Stát se jich levně zbavil a pak je draho vykoupil zpět. Na podezřelou transakci týkající se rybníku, který původně vysoudili restituenti, už upozornili Reportéři ČT více než před rokem. V té chvíli ještě nebylo jasné, zdali stát vodní plochu koupil zpět.

Teď už to jasné je. „Je to čistokrevně frustrující, protože už to nemá s těmi původními restitucemi vůbec žádnou spojitost,“ konstatoval pro ČT advokát Adam Rakovský, který zastupuje Státní pozemkový úřad.

Komunistický režim rodinám restituentů sebral pozemky, a když se o ně po roce 1989 přihlásili, stát už je nemohl vrátit, protože na nich vyrostlo chuchelské závodiště. Restituenti proto požádali o náhradní parcely a mimo jiné si vybrali Velký rybník na Rakovnicku.

Ten následně obratem prodali za 6 milionů korun firmě Statek Velká Chuchle – rybářství. Stát ho ale nakonec koupil zpět. Bezmála za 90 milionů korun. Soukromá firma tedy na transakci vydělala přes 80 milionů korun.

Šťovíček v centru dění

Firma Statek Velká Chuchle – rybářství je úzce spojena s bývalým šéfem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem, jehož kariéru v čele zmíněného úřadu ukončil tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) po fotografiích s lobbistou Ivem Rittigem. Už v minulosti se navíc objevila informace o dalších podezřelých kontaktech s lobbisty – šlo o kauzu Bečvářova velkostatku, ve které získali lukrativní nemovitosti za zlomek původní ceny Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek.

Šťovíček firmu Statek Velká Chuchle – rybářství v minulosti prokazatelně spoluvlastnil a zastupuje ji jako advokát v mnoha případech. „Doktor Šťovíček se jako státní úředník angažoval v oblasti pozemků a nemovitostí. Rozhodně to vzbuzuje podezření na to, že on nějakým způsobem tyto své informace využívá,“ uvedl pro ČT právník Kryštof Doležal z Transparency International.

Podezření zesiluje dokument z roku 2014, který Reportéři ČT nyní získali. Jde o materiál vydaný Šťovíčkovou nástupkyní Svatavou Maradovou. Vyplývá z něj, že Šťovíček coby tehdejší náměstek postupoval v rozporu se zájmy pozemkového úřadu. Nařídil totiž, aby se úřad ve sporech neodvolával. A tím nahrál protistraně.

„Ze strany pozemkového fondu České republiky nebylo podáváno odvolání, a to na základě rozhodnutí tehdejšího náměstka Petra Šťovíčka. Rozsudky se tak staly pravomocnými. Je tak na místě považovat i toto jednání za příčinu vzniku majetkové škody na straně poškozeného,“ stojí ve vyjádření Maradové.

„Role pana Šťovíčka spočívala v tom, že proti asi deseti soudním rozhodnutím nenechal podat úřad odvolání. To znamená, že soudy to nezkoumaly, ač by mohly, kdyby se úřad bránil,“ vysvětlil advokát Rakovský zastupující Státní pozemkový úřad.

Sám Šťovíček si žádný takový pokyn nevybavuje. „Obecně platilo, že pro takový postup existovalo doporučení právníků pozemkového fondu,“ kontroval.

„Takže dá se říct, že tato skupina restituentů byla rozhodnutím pana Šťovíčka zvýhodněna… na úkor jiných restituentů,“ doplnil Rakovský.

Pozemky v Náchodě

A restituenti hráli velmi důležitou roli i v případu pozemků v Náchodě. Pozemky požadovali od pozemkového úřadu. Poté, co je získali, je obratem za milion korun prodali rovněž firmě Statek Velká Chuchle – rybářství. A firma je prodala městu, ovšem za jiných podmínek: cena činila 22 milionů korun.

Město transakci zdůvodňovalo tím, že pozemky nutně potřebuje, ale ukázalo se, že projekt třídírny odpadů a zařízení na spalování odpadu nebude realizován z důvodu odstoupení od záměru strategického partnera. „I přesto, že projekt nakonec realizován nebude, pozemky zůstávají v majetku města a v současné době se nabízí několik dalších možností jejich využití, o kterých budeme dále jednat,“ napsal starosta Náchoda Jan Birke (Jan Birke pro Náchod).

„To rozhodně nevrhá dobré světlo na to vaše jednání a na to, jestli veřejný majetek spravujete správně,“ upozornil právník Doležal z Transparency International a doplnil, že existuje podezření, že doktor Šťovíček stál na obou stranách zmíněné transakce. Pro město Náchod totiž pracuje a podílel se dokonce na přípravě právě tohoto obchodu. „Když jste advokát, tak nemůžete stát na obou stranách transakce,“ zdůraznil Doležal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...