Hlasování o vstupu do EU před dvaceti lety zůstává jediným celostátním referendem v historii Česka

3 minuty
Události: Jediné celostátní referendum v historii Česka
Zdroj: ČT24

Jediné celostátní referendum v historii České republiky se konalo před dvaceti lety. Lidé v něm rozhodovali o vstupu země do Evropské unie. Pro začlenění do evropského společenství se tehdy vyslovilo sedmasedmdesát procent voličů. Ačkoliv už v té době politice hovořili o nutnosti zákona o všeobecném referendu, dodnes se tak nestalo.

Hlasování probíhalo dva dny, 13. a 14. června 2003, a Češi v něm vyjádřili svou touhu být součástí evropské aliance. Účast mírně přesáhla pětapadesát procent.

„Jsem velmi hrdý, že jsem premiérem republiky, která má tak angažované občany, kteří využili svého práva a rozhodli se tak jasně a zřetelně,“ prohlásil v červnu 2003 tehdejší šéf vlády Vladimír Špidla (ČSSD).

Pro vstup hlasovali ve stejné míře mladí lidé i ti starší. Příliš velké rozdíly nebyly ani podle vzdělanosti nebo v tom, kde voliči žili. „Velmi mě potěšila podpora osob starších šedesáti let, to je velký výsledek,“ komentoval tehdy výsledky Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který v té době zastával funkci ministra zahraničí.

Novou členskou zemí se Česko stalo necelý rok po referendu, 1. května 2004. Cesta do EU ale začala o několik let dříve, v lednu 1996, kdy český premiér Václav Klaus (tehdy ODS) předal v Římě do rukou nejvyššího představitele společenství, předsedy italské vlády Lamberta Diniho, českou žádost o členství.

Jak sám Klaus v referendu hlasoval, neprozradil. „Já bych vám řekl jedinou věc –⁠ že jsem hlasoval správně,“ uvedl tenkrát.

Vládní koalice je nejednotná ohledně zákona k referendu

Pro toto referendum byl vydán speciální ad hoc ústavní zákon. Dodnes jde o jediné celostátní referendum v historii Česka. O nutnosti zákona sice politici mluví celých dvacet let, schválený žádný návrh ale nebyl. Nyní ve sněmovně leží dva, z dílny ANO a SPD.

„To, že nemáme už tolik let zákon o všeobecném referendu, je tedy spíš (…) nedodělek vládnoucích stran, respektive parlamentu,“ soudí předseda ústavně-právního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„My chceme v zákonu o referendu umožnit hlasovat skutečně o všech věcech, o kterých hlasovat lze. To, co z toho vyjímáme, je třeba revokace soudních jednání,“ sdělil předseda SPD Tomio Okamura.

Vládní koalice je ale nejednotná. „ODS není příznivcem obecného zákona o celostátním referendu v jakékoliv podobě,“ vyjádřil se místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS).

Další místopředseda výboru Jakub Michálek (Piráti) by pro začátek v této věci viděl některá společenská témata, jako je třeba legalizace konopí nebo manželství pro všechny. 

Český právní řád v současnosti umožňuje pouze místní a krajská referenda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...