Gripeny: Nabídka nestačí, jednání se Švédskem ale pokračují

Ostrava - Česká republika Švédsku potvrdila, že poslední nabídku k dalšímu pronájmu letounů Gripen nemůže přijmout a bude dál jednat. Nabídnutý kontrakt je pro českou vládu nevýhodný. Podle ministra obrany Alexandra Vondry, který dnes vystoupil po debatě se švédskou ministryní Karin Enströmovou, ale mají oba státy na prodloužení pronájmu stíhaček zájem a budou diskutovat až do konce listopadu, kdy má padnout definitivní rozhodnutí. Ke stejnému datu kabinet připraví podklady pro případné vypsání nového výběrového řízení na zajištění ochrany vzdušného prostoru.

„Domluvili jsme se, že budeme dál jednat. Švédsko o to má zájem a předpokládám, že ta jednání budou tvrdá, ale obě strany jsou vedeny konstruktivní snahou - je oboustranná vůle pokračovat,“ řekl Vondra poté, co se spolu s Enströmovou zúčastnil zahájení Dnů NATO v Ostravě.

Podle ministra se buď vyjednávací týmy shodnou na podmínkách dlouhodobějšího pronájmu stíhacích letounů nebo současný kontrakt prodlouží pouze o dva nebo tři roky, po jejichž uplynutí vláda vyhlásí nové výběrové řízení na ochranu nebe nad Českem.

Jednání Vondry s Enströmovou bylo první oficiální schůzkou obou ministrů od začátku roku, kdy obrana doporučila vládě jednat se Švédskem o prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček. Česko má 14 švédských gripenů pronajato do roku 2014, poté současný kontrakt vyprší.

image_397377
Zdroj: ČT24

Podle Nečase Švédové nemají moc na výběr

Vláda v únoru rozhodla, že se před vypsáním otevřeného tendru ještě pokusí vyjednat se švédskou stranou pokračování pronájmu na několik dalších let do doby, než se zlepší ekonomická situace a bude možné otázku stíhacího letectva definitivně vyřešit. Ministr obrany Vondra dříve uvedl, že ČR není v situaci, kdy by neměla na výběr.

Někteří představitelé armády připouštějí možnost vypsání nového výběrového řízení na ochranu vzdušného prostoru. Podle Nečase není Švédsko v situaci, kdy může tlačit na českou vládu.

Podle některých armádních špiček je reálná i varianta, že Česko vypíše nové výběrové řízení, při kterém by mohla vyhrát i jiná letadla, než jsou švédské gripeny. Někdejší náměstek ministra obrany Jiří Šedivý nedávno řekl, že na trhu se stíhacími letadly je v současnosti přetlak, neboť se některé státy vlivem ekonomické recese zbavují přebytečných strojů. Šedivý nicméně upozornil, že zavedení nových stíhaček do vojenského letectva by s sebou neslo určité počáteční náklady.

image_397376
Zdroj: ČT24

Pronájem čtrnácti švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Letouny JAS-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

5 minut
TK ministra Vondry k jednání o gripenech
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ODS si zvolí nové vedení. Kupka a Ivan přednesli nominační projevy

Občanští demokraté v sobotu rozhodnou, kdo se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. O pozici se na kongresu v pražském hotelu Clarion uchází s jedenácti krajskými nominacemi dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. Proti němu stojí místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan, který na regionálních sněmech otevřenou podporu nezískal. Na úvod kongresu přednesl Fiala bilanční projev.
06:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

Post předsedy Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib, který předloni v listopadu v čele strany nahradil dlouholetého šéfa Ivana Bartoše. Piráti pod jeho vedením posílili ve sněmovně, Hřib se také stal poslancem. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády.
06:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 19 hhodinami
Načítání...