Důvěra Čechů v EU skokově vzrostla, euro ale stále odmítají tři čtvrtiny lidí

Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 procent lidí. Zavedení eura v Česku podporuje jen pětina lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Negativní postoj k euru podle průzkumu poprvé výrazněji převážil v roce 2010. Od roku 2011 se zavedením eura nesouhlasí kolem tří čtvrtin, pouze v červnu 2011 a dubnu 2015 klesl pod 70 procent. „V letech 2001 až 2005 převažoval souhlas nad nesouhlasem a v letech 2006 až 2009 byly oba podíly zhruba vyrovnané,“ doplnili autoři průzkumu.

Podpora eura roste se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně a ekonomické situace v ČR, s rostoucí spokojeností s politickou situací i vlastním životem. Mezi zastánce eura patří významně častěji lidé do 29 let, vysokoškoláci, lidé hlásící se k pravému středu a pravici, voliči STAN a TOP 09 a respondenti důvěřující vládě.

Naopak k odpůrcům eura se častěji řadí lidé se středním vzděláním bez maturity či vyučení, důchodci, lidé pracující v dělnických profesích a OSVČ, lidé hlásící se jednoznačně k levici, potenciální voliči ČSSD, KSČM, ANO nebo SPD a dotázaní, kteří nedůvěřují vládě.

Názory na přijetí eura za měnu ČR – vývoj v čase (v %)
Zdroj: CVVM

Důvěra k budoucnosti projektu sjednocené Evropy u české veřejnosti postupně mírně roste. Podle nynějšího průzkumu mu věří 44 procent lidí, zároveň však stejný podíl projektu nevěří. V porovnání s výzkumem z minulého roku vzrostl podíl pozitivních hlasů proti negativním o pět procentních bodů. Současný pohled na budoucnost EU je tak nejoptimističtější od roku 2012, kdy se otázka v průzkumu poprvé objevila.

Větší důvěru k projektu sjednocené Evropy vyjadřují mladí lidé, absolventi vysokých škol, studenti, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci a lidé, kteří jsou spokojeni se svým životem a současnou politickou situací, a voliči hlásící se k pravici nebo středu, především TOP 09, KDU-ČSL a Pirátům. Největší skepse je u důchodců, lidí se středním a nižším vzděláním a voličů KSČM či SPD. 

Češi oceňují možnost studia a práce v EU, kritizují byrokracii

Na členství v EU oceňuje 81 procent Čechů lepší možnosti studovat, pracovat a žít v jiných zemích Unie. Dvě třetiny lidí také oceňují vysoký příliv evropských dotací. Nadpoloviční většina respondentů také souhlasí s tím, že členství znamená zajištění větší vojenské bezpečnosti a vyšší prestiž Česka ve světě.

Z negativních důsledků Češi nejčastěji souhlasili s názorem, že členství přináší velký nárůst byrokracie a zřizování zbytečných úřadů. Myslí si to osm z deseti oslovených. Více než dvě třetiny se pak domnívají, že členství Česku přináší přílišné omezování evropskými zákony.

Souhlas/nesouhlas s výroky o členství ČR v EU (v %)
Zdroj: CVVM

V souvislosti s tím, jaká by měla být do budoucna míra integrace Evropské unie, nejčastěji převažuje mezi veřejností názor, že by měla zůstat přibližně stejná jako nyní. Myslí si to 48 procent, proti loňskému roku se počet takto smýšlejících zvýšil o pět bodů a dosáhl na nejvyšší hodnotu od počátku sledování v roce 2012. U ostatních možností se názory téměř nezměnily, čtvrtina dotázaných je nadále pro oslabování integrace a 14 procent naopak pro její posilování.

Posilování integrace EU do budoucna
Zdroj: CVVM

Od loňského roku se o čtyři body zvýšil i počet lidí, kteří jsou pro zachování stávající míry zapojení Česka do Unie, tento názor zastává 46 procent. Názory na posílení a oslabení zapojení republiky v rámci EU se nezměnily a postoje lidí jsou v tomto ohledu nadále vyrovnané: 22 procent je pro posílení a 25 procent pro oslabení zapojení Česka do Unie.

CVVM provedlo průzkum v dubnu mezi více než 1115 lidmi staršími 15 let. První část byla zaměřena na názory veřejnosti na členství Česka v EU, druhá část na názory na budoucnost EU a přijetí eura. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory Letiště Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů ze jmenování Lašáka namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 31 mminutami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 2 hhodinami

Trh práce mnozí opouštějí i roky před penzí. Stát zjišťuje, jak tomu předejít

Odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku, vyplývá z analýzy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), podle které čtyři z deseti osob nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Až 27 procent seniorů ztrácí v posledních letech před důchodem kontakt s trhem práce. Právě u nich mohou podle analýzy vhodně nastavená opatření pomoci pracovní aktivitu prodloužit a zlepšit jejich situaci na pracovním trhu.
před 4 hhodinami

Vláda žádá o vyloučení soudce Šámala z rozhodování o prezidentově kompetenční žalobě

Vláda navrhne Ústavnímu soudu (ÚS), aby zamítl nebo odmítl kompetenční žalobu prezidenta Petra Pavla, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Zároveň zmínil, že vláda požaduje, aby byl z dalšího rozhodování ve věci vyloučený soudce zpravodaj Pavel Šámal. Podle Tejce při vydání předběžného opatření bezprecedentně projevil soudní aktivismus a zasáhl do ústavního postavení vlády.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rolnický fond podal žaloby na 28 firem Agrofertu, chce vrátit dotace

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podal žaloby na 28 dceřiných firem z holdingu Agrofert. Důvodem je údajné porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) jako vlastník Agrofertu poprvé premiérem. Fond chce vrátit podporu v souhrnné výši 22 milionů korun. Dceřiné firmy peníze dobrovolně nevrátily, fond proto podal žaloby. Fond o tom informoval na svém webu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že jsou přesvědčení, že postupovali v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 15 hhodinami

V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám

Nepůvodních hub a takzvaných oomycet neboli řasovek poškozujících lesy i zemědělské plodiny v posledních desetiletích v Česku přibývá. Vyplývá to ze zjištění vědců, kteří sestavili souhrnný seznam těchto organismů pro tuzemsko. Mnohé z nepůvodních druhů se do země dostaly neúmyslně vlivem mezinárodního obchodu s živými rostlinami a rostlinným materiálem, uvedl Výzkumný ústav pro krajinu (VÚK).
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.