Do Česka opět míří tropy, varují meteorologové

Česko má před sebou tropický týden. Teploty se téměř každý den mohou dostat na třicet stupňů Celsia. Z dlouhodobého hlediska bude v průměru o zhruba 3,5 stupně tepleji než obvykle, odhadují meteorologové. Po neděli se však ochladí a průměrné teploty klesnou k dlouhodobému normálu nebo lehce pod něj, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a měsíčního výhledu počasí.

V úterý poznamená počasí v Česku přechod zvlněné studené fronty, která s sebou přinese více oblačnosti. Nejprve v Čechách a odpoledne i na Moravě a ve Slezsku se zatáhne a místy hrozí přeháňky nebo bouřky. K večeru bude srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty v Čechách budou mezi 25 až 29 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku 29 až 33 stupňů. ČHMÚ proto vydal pro východ a jihovýchod Česka výstrahu před vysokými teplotami, která bude platit od úterního poledne do 19:00.

Středa bude naopak nejchladnějším dnem tohoto týdne. Na 30 stupňů se odpolední maxima dostanou zřejmě jen na jihu Moravy, v ostatních částech země bude mezi 24 až 28 stupni Celsia. V jihovýchodní polovině Česka bude místy pršet, k večeru ale meteorologové očekávají ubývání oblačnosti a spolu s tím i ustávání srážek.

Ve čtvrtek a v pátek očekávají meteorologové maxima pro celou zemi kolem třiceti stupňů s ojedinělými přeháňkami či bouřkami. V sobotu by se odpolední maxima měla pohybovat v rozmezí od 29 do 33 stupňů. Závěr víkendu poznamenají zejména v Čechách opět přeháňky a bouřky.

Střídání chladnějších a teplejších epizod bude podle měsíčního výhledu počasí nadále pokračovat. Po teplotně silně nadnormálním týdnu se ochladí. V maximech bude příští týden nejčastěji kolem 25 stupňů Celsia a zejména noci budou chladnější a snesitelnější.

V dalších dvou týdnech, které bývají klimatologicky nejteplejší částí roku, se teploty budou nejspíše pohybovat kolem dlouhodobého normálu. V maximech bude nejčastěji mezi 24 až 29 stupni a v minimech mezi 16 a 11 stupni Celsia, pravděpodobně jen s kratšími teplejšími epizodami.

Týdenní srážkové úhrny by se měly v období od pondělí do 11. srpna pohybovat do deseti litrů vody na metr čtvereční nebo kolem této hodnoty. „Srážkově bohatší období z konce červa a dosavadního průběhu července se přehoupne spíše do normálního nebo lehce suššího období následujících tří týdnů,“ uvedl ČHMÚ. Více deště očekávají až v týdnu od 5. srpna.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS). Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) sdělil, že navzdory kritice není důvod nic měnit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoNATO vždy zareaguje na hrozby adekvátně, ale musíme být připraveni, míní Vondráček

„Myslím si, že NATO vždycky zareaguje adekvátně,“ řekl předseda zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) k incidentům, mezi které patří nedávný dopad ruské rakety na východě Polska či ruské přelety v blízkosti mezinárodních vod. Vyzdvihl součinnost členských zemí Aliance, ale upozornil na nutnost připravenosti na případné hrozby. „Myslím, že v Česku se dělá maximum pro to, a spolupracujeme i s našimi partnery, aby k něčemu takovému nedošlo,“ uvedl dále k hybridním útokům. Mezi další témata Interview ČT24, které moderoval Jiří Václavek, patřily i senátní volby, v nichž ANO cílí na změnu rozložení sil v horní komoře. Vondráček se vyjádřil i k nadcházejícím prezidentským volbám. Váží si tvrzení exprezidenta Miloše Zemana, který ho označil za ideálního kandidáta na hlavu státu, nicméně v současné době prý jeho kandidatura „není na stole.“
před 4 hhodinami

Motolská korupční kauza se dál rozrůstá, policie obvinila další dvě firmy

Policisté obvinili další dvě společnosti v souvislosti s motolskou korupční kauzou. Celkem tak stíhají devatenáct lidí a osm firem. České televizi to sdělila mluvčí Úřadu evropského veřejného žalobce Lidija Globokar. Mezi stíhanými je i exředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a jeho bývalý náměstek Pavel Budinský. Oba muži byli v lednu propuštěni z vazby a jsou stíháni na svobodě.
před 8 hhodinami

Během jednoho z nejtragičtějších víkendů na českých silnicích zemřelo osm lidí

O uplynulém víkendu zahynulo na silnicích v Česku osm lidí, z toho pět motocyklistů. Jde o jeden z nejtragičtějších víkendů, uvedla v pondělí policie. V srpnu dosud při dopravních nehodách zemřelo 18 lidí, z toho 11 na motocyklech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kontrola na Úřadu práce zjistila nedostatky v účetnictví za 5,6 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) během kontroly účetnictví Úřadu práce ČR (ÚP ČR) zjistil významné nedostatky v účetnictví v objemu 5,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že kontrola začala již loni, mohl úřad chyby a zjištěné nedostatky průběžně opravovat. Chyby za 3,5 miliardy korun úřad práce opravil, neopravené nesprávnosti za zhruba dvě miliardy korun nebyly podle NKÚ z hlediska účetní závěrky významné. V pondělí o tom informoval NKÚ.
před 15 hhodinami

VideoRozšíření asistované reprodukce u ministerstev naráží

Ministerstvo zdravotnictví se musí vypořádat s řadou připomínek k návrhu, který má rozšířit možnost umělého oplodnění i na ženy bez partnera. Přístup k umělému oplodnění má ze zákona pouze heterosexuální pár, což by ministerstvo chtělo změnit. Některé rezorty novinku nezpochybňují, proti jsou ale třeba ministerstva práce nebo spravedlnosti. Rezort práce a sociálních věcí má k návrhu sedm zásadních připomínek. Podle něj by stát například neměl uměle vytvářet matky samoživitelky. Zájem o umělé oplodnění vzrostl za posledních 15 let skoro na trojnásobek. Loni se díky asistované reprodukci narodilo dosud nejvíce dětí, více než pět tisíc.
před 17 hhodinami

Méně metrů, vyšší ceny. Nové byty jsou stále menší

Zájem o nové byty roste, jejich rozměry se ale postupně zmenšují. Podle developerů se za posledních deset let z průměrného nabízeného bytu vytratil prostor odpovídající jednomu pokoji a průměrná plocha novostaveb nyní dosahuje zhruba 56 metrů čtverečních. Na trhu se zároveň stále častěji objevují mikrobyty nebo prostory, které kvůli své velikosti ani nesplňují parametry bytu.
před 18 hhodinami

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
9. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.