Cukrovkou trpí čím dál mladší děti

Praha - Zhruba na trojnásobek stouply za posledních 20 let v Česku počty dětských diabetiků. Z cukrovky se stala jedna z nejčastějších chronických nemocí dětského věku, má ji každé pětisté dítě. Varující je, že cukrovku dostávají děti stále mladší, největší nárůst, až čtyřnásobný, je u dětí do čtyř let věku. Informoval o tom přednosta pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Lebl.

Na jeho klinice působí dětské diabetologické centrum, které je mezi prvními 12 evropskými centry s prestižním mezinárodním titulem centrum excelence. Titul potvrzuje kvalitu léčby a péče o nemocné. Síť špičkových center má přispět k prosazení nejúčinnější léčby. „Každé diabetické dítě si zaslouží tu nejkvalitnější péči. Vytvoření center excelence a postupná standardizace léčebných postupů je prvním důležitým krokem k naplnění tohoto cíle,“ uvedl profesor.

První analýzy podle lékaře centra docenta Zdeňka Šumníka ukázaly, že výsledky léčby v motolském centru jsou srovnatelné s podobnými zařízeními ve Francii či Británii. „Z hlediska využívání moderních technologií také nijak nezaostáváme, například inzulínové pumpy pro průběžné dávkování využíváme dokonce ve větší míře než ve zmíněných zemích,“ řekl Šumník.

Cukrovka je nevyléčitelná, léčba závisí na typu

Včasné odhalení nemoci zvyšuje naději pacientů na život bez dalších zdravotních komplikací, jako je oslepnutí či amputace končetiny. Přes všechny pokroky léčby ale zůstává cukrovka nevyléčitelnou nemocí. Mezi nejčastější příznaky, které rodiče vedou k návštěvě lékaře, patří zvýšené pití a močení, únava a hubnutí. Lékař zjistí nemoc jednoduchým vyšetřením hladiny krevního cukru.

Léčba závisí na typu diabetu. Pro děti je typický první typ, kdy tělo neumí vyrobit inzulín a musí se mu dodat. Cukrovka druhého typu souvisí s nezdravým životním stylem a u dětí jí přibývá. Léčí se dietou, tabletami nebo inzulínem. Třetím typem je cukrovka monogenní, způsobuje ji mutace v jednom genu. Může se projevit už v prvním roce života. Tabletami lze dosáhnout lepší kompenzace než inzulínem.

Motolské centrum zahájilo v roce 2006 genetickou diagnostiku v laboratoři molekulární genetiky. Součástí centra je i Národní registr pacientů s monogenním diabetem, je jich v něm 1 500. Genetická příčina dosud byla prokázána u 600, podle výsledků jim byla upravena léčba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoSdílená dálniční známka není priorita, říká ministr dopravy

Vládní koalice se pře kvůli zavádění takzvané flotilové, tedy sdílené, dálniční známky, kterou kabinet slíbil v programovém prohlášení. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) uvedl, že to teď nejde kvůli legislativě a technickým možnostem. „Já si myslím, že tady to není absolutní priorita,“ řekl v rozhovoru pro Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Zástupci hnutí ANO by ale sdílení chtěli zavést už od příštího roku. Opozice takovou možnost kritizuje.
před 4 hhodinami

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 7 hhodinami

Registr zahraničních vazeb není šikana, řekl Vondráček. Richterová mluví o klacku na nepohodlné

Poslanci vládní koalice připravují návrh zákona, dle kterého by se měly organizace se zahraničními vazbami povinně registrovat. Návrh zákona budí kontroverze. Opozice se plánuje obrátit na Ústavní soud, pokud zákon bude implementován. Debaty v Událostech, komentářích se zúčastnili místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Podle Vondráčka se nejedná o šikanu občanů, avšak přiznává, že první verze zákona je napsaná příliš vágně. Richterová oponovala, že účelem zákona je mít „klacek na nepohodlné“. Diskuzi moderoval Daniel Takáč.
před 8 hhodinami

UHN1JEDU nebo PIV0TEKA. Značek na přání výrazně přibylo

Obce loni vydaly rekordních téměř sedm tisíc registračních značek na přání. Podle dat ministerstva dopravy je to o tisíc více než v roce 2024. Za deset let, kdy řidiči mají možnost o značku na přání požádat, se jich do provozu dostalo zhruba 46 tisíc. Na silnicích tak jezdí vozidla například se značkou CHC1KAFE nebo MAMHLAD1.
před 9 hhodinami

VideoKlíšťata jsou velmi aktivní, experti nabádají k očkování

Konec zimy ve znamení slunečných a teplých dnů probudil klíšťata. Podle parazitologů jsou aktivní od konce února. Ve městech jsou přitom infekční častěji než v přírodě. Lymské boreliózy je letos už 916 případů – oproti loňsku trojnásobek. Experti radí nechat se očkovat proti encefalitidě, u boreliózy vakcína neexistuje. Klíčové je proto klíště odhalit co nejdřív a bezpečně ho odstranit.
před 9 hhodinami

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 10 hhodinami

Sociálním službám dle asociace chybí až dvě miliardy, resort pošle méně

Na provoz domovů pro seniory a dalších podobných zařízení chybí v rozpočtu až dvě miliardy korun. Sumu vyčíslila Asociace poskytovatelů sociálních služeb s tím, že bez doplnění peněz hrozí v krajním případě výpovědi pečovatelkám nebo krácení jejich odměn. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) slibuje, že teď do systému pošle miliardu a čtyři sta milionů.
před 11 hhodinami

VideoNávrh chce „povýšit“ odmítnutí testu na alkohol a drogy na trestný čin

Poslanec ANO Martin Kolovratník chce prosadit zpřísnění postihu řidičů, kteří se odmítnou podvolit testu na alkohol a další návykové látky. Chce, aby dotyční nebyli posuzovaní za přestupek, ale trestný čin. Podporu má i u řady dopravních expertů – policejní data totiž ukazují, že ročně odmítne „dýchnout“ až sedm tisíc řidičů. Za to jim nyní hrozí pokuta 25 až 75 tisíc korun, šest trestných bodů a zákaz řízení až na tři roky. Opilí nebo zdrogovaní řidiči zaviní ročně skoro pět tisíc nehod, vloni kvůli nim zemřelo sedmdesát lidí.
před 21 hhodinami
Načítání...