Čeští politici využívají TikTok i přes dřívější varování NÚKIB

Premiér Petr Fiala (ODS) má nově svůj profil v čínské aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Bezpečnostní záležitosti jsou podle ředitele odboru komunikace úřadu vlády Václava Smolky zajištěny. Na TikToku založili už dříve své účty i další politici, zejména opoziční. V poslední době ale sociální síť začalo využívat i více vládních politiků. Před aplikací přitom v minulosti varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a odborníci na kybernetickou bezpečnost považují varování za stále platná. Ve Spojených státech amerických se pak dokonce řeší možný zákaz TikToku.

„Na TikToku jsou dnes minimálně dva miliony Čechů. Naším cílem není z Petra Fialy udělat influencera, ale komunikovat odlehčenou a srozumitelnou formou politiku, kterou premiér dělá, přiblížit mladší generaci jeho pracovní program, názory a pohled na svět,“ uvedl Smolka.

„Museli jsme samozřejmě zajistit v první řadě bezpečnost. Aplikaci máme v telefonu určeném jen pro ni a nikde jinde, díky tomu se vyhneme možnému zneužití citlivých dat,“ vysvětlil.

Před TikTokem varoval NÚKIB

NÚKIB vydal loni v březnu varování před instalací a používáním čínské aplikace TikTok na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury a dalším významným informačním systémům. Obava NÚKIB z možných kybernetických hrozeb plynula hlavně z množství shromažďovaných dat o uživatelích nebo ze způsobu, jakým se data sbírají a jak se s nimi nakládá.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ sdělil vloni v březnu ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

Dalším důvodem pro vydání varování bylo podle úřadu právní a politické prostředí v Číně, kterému podléhá vývojář a provozovatel aplikace, jímž je pekingská společnost ByteDance.

„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování ČR a bezpečí každého z nás,“ doplnil před zhruba rokem a půl Kintr. Široké veřejnosti úřad tehdy doporučil zvážit využívání aplikace a zejména to, co přes ni lidé sdílí. Osobám ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích pak výslovně doporučil aplikaci nepoužívat.

Vydané varování je podle NÚKIB pořád platné a subjekty, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, musí reagovat přijetím přiměřených bezpečnostních opatření.

TikTok využívá řada českých politiků

Podobně jako premiér postupují – ohledně bezpečnosti – i další politici využívající čínskou sociální síť. Například předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš už vloni v březnu řekl, že doporučení NÚKIB vnímá a má TikTok na zvláštním zařízení, které slouží jen pro tuto aplikaci a na žádnou komunikaci jej nepoužívá. Také ministr práce a sociálních věcí a bývalý předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na to, že kvůli bezpečnosti nemá TikTok stažený ve svém mobilu.

„Udělali jsme opravdu velkou strategickou chybu, když jsme se před několika lety neformálně rozhodli, že nebudeme na TikToku. Je chyba, že tam nikdo z vrcholných politiků demokratických stran ve vládě nebyl,“ vysvětlil v polovině října serveru Aktuálně.cz Jurečka, proč se rozhodl si na sociální síti založit účet.

Aplikaci často využívají opoziční politici. Podle Jurečky tam zástupci hnutí ANO a SPD šíří lži, které nikdo nevyvrací. „Mám ambici tam být a svádět souboj s mnoha nepravdami. Vždyť kolem třiceti procent uživatelů sociálních sítí je na TikToku. Nesledují skoro žádné zpravodajství a názor na společenské dění a na vládu si tvoří jen na základě toho, co je na TikToku,“ podotkl ministr práce a sociálních věcí.

Smolka doplnil, že celosvětový trend je jasný. „My budeme postupovat v jeho duchu. Byli bychom hloupí, kdybychom tento prostor nevyužili a dobrovolně ho přenechali jiným,“ dodal.

Na TikToku má příspěvky i předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Na síti ale nemá vlastní profil, jeho spolupracovníci využívají profil Starostů a nezávislých. „Obsah na náš účet na TikToku nahráváme jen z jednoho telefonu, který je k tomu určený a nemá přístup k žádným citlivým datům a systémům,“ sdělila mluvčí strany Sára Beránková.

Podle metodika kybernetické bezpečnosti je riziko stále stejné

„Varování NÚKIB je pořád platné,“ říká metodik kybernetické bezpečnosti CESNET Jan Kolouch. Vnímání rizika by podle něho mohlo změnit jedině odlišné geopolitické vnímání Čínské lidové republiky, protože data sbíraná TikTokem mohou být využita právě Čínou.

U bezpečnostních opatření, která se politici snaží dělat, podle Koloucha záleží na tom, jak mají veřejní činitelé svá mobilní zařízení skutečně nastavená. „Když si vezmete dva největší producenty operačních systémů do mobilních telefonů, tedy Android a iOS, tak pro to, aby vám zařízení fungovalo, se musíte přihlásit svým účtem, který máte u Applu nebo u Googlu. Tím pádem to zařízení určitým způsobem provazujete s vaší identitou, která je navázána na vaše kontakty i další věci a ta aplikace může dle smluvních podmínek sbírat celou řadu informací a následně je využívat,“ vysvětlil rizika.

TikTok podle něho lze využívat relativně bezpečně, ale bezpečí netkví pouze v používání separátního mobilního zařízení, učinit je třeba řadu dalších kroků. Rizik je u čínské sociální sítě podle Koloucha celá řada. „U TikToku byly zaznamenány informace, že je schopen snímat údaje, které máte na obrazovce nebo vaše klávesové stisky,“ popsal. „To znamená, že v momentě, kdy využíváte tuto aplikaci a máte ji ve svém telefonu, tak je možné screenovat, co děláte, s kým si píšete a zároveň to získává informace z vašich kontaktů i dat, která si ukládáte, ať už jsou to fotky nebo videa,“ poukázal Kolouch na nebezpečí spojené s čínskou sociální sítí.

Podle NÚKIB sbírá TikTok velké množství uživatelských dat, a to zejména mapováním zařízení, kdy aplikace zjišťuje informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích. Obsah soukromé komunikace je ukládán na servery mateřské společnosti TikToku, jíž je firma ByteDance.

Sám bych si účet na TikToku nezaložil, říká odborník

Prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB) a odborník na kybernetickou bezpečnost a IT Aleš Špidla rovněž považuje varování NÚKIB za stále aktuální a říká, že sám by si účet na TikToku nezaložil. Samotné rozhodnutí založit si na této sociální sítí účet je ale podle něho osobní volba daného politika. „Nemyslím si, že by jim to někdo mohl zakázat. Je to všechno v rovině doporučení,“ uvedl.

Bezpečnostní opatření, která politici na TikToku využívají, jsou podle Špidly lepší než nic. „Fenomén sociálních sítí a jejich schopnosti mít nějaký dopad a vliv na lidi kolem, kteří je sledují, je signifikantní. Politici mají sociální sítě zanalyzované a vědí, jaký dopad to na voliče má,“ vysvětlil, proč si někteří z nich mohou zakládat účty na čínské sociální síti i přes varování úřadů.

„Je to trochu dvousečná zbraň, nejsem si jistý, jestli pan premiér udělal dobrý krok,“ sdělil dále Špidla. Ten se také pozastavil nad tím, že někteří vládní politici nebyli dosud na sociálních sítích příliš aktivní a až rok před volbami se rozhodli založit si účet na TikToku.

Riziko aktivit politiků na sociálních sítích včetně TikToku vidí v tom, že jejich účty může někdo ukrást a vydávat se za ně. Varoval zejména před takzvanou deepfake technologií, která umožňuje vytvářet falešná videa a realisticky v nich nahrazovat tváře a měnit hlasy nebo obsah slov. „Když se podívate na Facebook, tak uvidíte spoustu příkladů,“ poukázal Špidla, podle něhož politici musí postupovat tak, aby minimalizovali pravděpodobnost krádeže účtu.

TikTok je jako bezpečnostní hrozba vnímán i v USA

Před čínskou sociální sítí nevarují pouze úřady v Česku. Už v červnu 2020 byla aplikace zakázána v Indii. Před TikTokem varovaly rovněž úřady ve Spojeném království a v březnu roku 2023 začala čínskou sociální síť ve svých zařízeních blokovat také kanadská vláda.

V dubnu letošního roku pak americký Kongres schválil zákon, který TikTok zakazuje, pokud společnost ByteDance nebude souhlasit s jeho prodejem nečínské společnosti. Američtí zákonodárci se totiž obávají, že čínská vláda může společnost donutit předat data o zhruba 170 milionech amerických uživatelů sítě. Prezident Joe Biden návrh zákona podepsal.

Samotné podepsání zákona hlavou státu ale k zákazu TikToku nestačí. Legislativa dává firmě ByteDance devět měsíců na prodej aplikace novému kupci s dodatečnou tříměsíční dobou odkladu, pokud vláda vyhodnotí, že se ByteDance TikToku snaží zbavit. Podle BBC společnost TikTok uvedla, že do 19. ledna roku 2025 musí být buď prodána, nebo bude nucena ukončit svou činnost v USA.

TikTok ale v květnu podal žalobu, jejímž cílem je příslušný zákon zablokovat. Soudní proces se pak podle serveru BBC může táhnout i několik let.

Žalobu začal soud projednávat v září

Právníci zastupující sociální síť TikTok a vládu Spojených států se poprvé střetli u soudu ve sporu kolem nového zákona 16. září. Společnost zákon označila za bezprecedentní zásah do svobody slova v USA a za protiústavní opatření. Podle vlády je zásah nutný kvůli ochraně národní bezpečnosti, informovaly agentury AP a Reuters.

„Zákon (projednávaný) před tímto soudem je bezprecedentní a jeho dopady by byly ohromné,“ řekl zástupce firem TikTok a ByteDance Andrew Pincus. Podle něj opatření nespravedlivě cílí na americkou větev platformy, tedy na americkou společnost, a porušuje první dodatek ústavy zakazující Kongresu omezovat svobodu slova.

Pincus plán zakázat platformu přirovnal k tomu, kdyby vláda chtěla Američanům zakázat zveřejňování obsahu v médiích se zahraničním vlastníkem, jako je například server Politico, televize al-Džazíra nebo hudební platforma Spotify.

Právník amerického ministerstva spravedlnosti Daniel Tenny označil síť TikTok pod čínským vlastníkem za hrozbu pro národní bezpečnost USA. Také tvrdil, že Peking může skrytě ovlivňovat informace, které se skrze aplikaci Američanům zobrazují.

Argumentace národní bezpečností podle platformy nesmí převážit první dodatek ústavy. Společnost ale podle médií čelila určitému odporu trojice soudců. „Tlačili na právníky na straně TikToku ohledně toho, zda si myslí, že vláda má určitý prostor k omezení vlivné mediální společnosti ovládané zahraničním subjektem v zemi, která není přátelská,“ uvedla agentura AP

Obě strany ve sporu žádají o verdikt do 6. prosince, přičemž síť TikTok usiluje o nařízení, které by pozastavilo platnost příslušného zákona. Jinak by devítiměsíční lhůta pro ukončení čínského vlastnictví platformy vypršela 19. ledna, tedy den před inaugurací nového amerického prezidenta. Analytici nicméně na jaře uváděli, že soudní spory kolem zákona se mohou táhnout i déle než rok. Například Isaac Boltansky ze společnosti BTIG v dubnu řekl televizi NBC News, že zákaz TikToku vstoupí v platnost nejdříve v roce 2026.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
před 1 hhodinou

VZP se podařilo zrušit přes osmnáct set akutních lůžek

Původní plán změnit pět tisíc lůžek akutní péče, tedy zhruba desetinu jejich kapacity, na jiné formy poskytování péče Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) naplnila asi ze třetiny. Uvedli to zástupci VZP po jednání správní rady. V Česku bylo na začátku letošního roku přes 46 tisíc akutních nemocničních lůžek, lůžek následné péče bylo necelých 24 tisíc.
14:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zastavil stíhání studentů za poplach na univerzitě v Plzni, píší Novinky.cz

Okresní soud Plzeň-město zastavil trestní stíhání dvou studentů Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), kteří loni v prosinci arabským výkřikem a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach v univerzitním areálu. Píše to server Novinky.cz, který to zjistil z justiční databáze. Důvody soudu k zastavení stíhání nejsou zatím jasné. Státní zastupitelství proti němu může podat stížnost, o které by rozhodoval krajský soud.
před 1 hhodinou

Digitální plná moc umožní spravovat vozový park či vyzvedávat řidičské průkazy

Pro nahlížení do bodového konta řidiče, vyzvednutí registrační značky nebo správu vozového parku mohou nově lidé a firmy využívat na Portálu dopravy digitální plnou moc, oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Novinky mají ulehčit správu plných mocí a činnost zejména dopravcům, autosalonům, autobazarům nebo leasingovým firmám.
před 3 hhodinami

Soud snížil seniorovi trest za šíření dětské pornografie na 4,5 roku vězení

Jedenaosmdesátiletý pedofil Jan Synek si odpyká 4,5 roku vězení za distribuci dětské homosexuální pornografie na internetových fórech. Původní trest mu pravomocně o rok a půl snížil odvolací senát. Podle rozsudku byl muž součástí mezinárodní organizované skupiny, která pořizovala pornografické materiály v Indii a dalších asijských státech a pak je šířila.
před 5 hhodinami

Blažek jmenoval Štěpánka nástupcem Bradáčové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval Zdeňka Štěpánka šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), a to s účinností od 1. dubna. Oznámil to na síti X. Štěpánek nahradí Lenku Bradáčovou, která se od úterka stane nejvyšší státní zástupkyní. Doposud byl jejím náměstkem.
09:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ve Štěchovicích se převrátila loď se sedmi dělníky, jeden muž utonul

Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v pondělí ráno převrátila loď se sedmi dělníky opravujícími most přes Vltavu. Proud ji odhodil na remorkér. Šesti se podařilo dostat na břeh, jeden muž ve Vltavě utonul, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.
10:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hluk z pražského letiště se přesouvá, začíná oprava ranveje

Začíná oprava hlavní ranveje na pražském Letišti Václava Havla. Veškerý letecký provoz letiště převádí na vedlejší dráhu, což bude znamenat zvýšení hluku nad Kladnem a hustě osídlenými oblastmi Prahy, zejména městskými částmi Praha 4, 5 a 6. Práce potrvají do pátku 15. srpna, příští rok budou pokračovat v podobném termínu.
11:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...