Zákon umožňující zákaz TikToku v USA zřejmě zbrzdí soudní spory

4 minuty
Horizont ČT24: Budoucnost sítě TikTok v USA
Zdroj: ČT24

Americký Kongres společně s masivním balíkem zahraniční pomoci v noci na středu definitivně schválil opatření, jehož výsledkem by mohl být zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. V praxi ale populární platforma zřejmě zůstane dostupná déle, uvádějí americká média. Vymáhání zákona totiž minimálně zbrzdí soudní spory.

Když ve středu text podepsal americký prezident Joe Biden, začala plynout devítiměsíční lhůta, kterou Washington dává čínské společnosti ByteDance na to, aby svou sociální síť prodala. Pokud vazby TikToku na Čínu neskončí, platforma bude v USA zakázána, stanovuje nový zákon. Zároveň umožňuje vládě uvedenou lhůtu prodloužit o další tři měsíce, když vyhodnotí, že se ByteDance TikToku chystá zbavit.

Tvrdý postup vůči síti na sdílení krátkých videí pramení z obav, že čínský stát má skrze jejího majitele přístup k datům Američanů. Zákonodárci také ukazují na algoritmus servírující uživatelům obsah podle jejich odhadovaných preferencí, který je hlavní devizou TikToku. Podle kritiků může sloužit Pekingu jako nástroj propagandy.

Jak ale podotýká agentura AP, americká vláda zatím veřejně nepředložila důkazy o tom, že by TikTok sdílel data Američanů s čínskou vládou nebo upravoval na její žádost řazení příspěvků. Někteří komentátoři i členové Kongresu namítali, že čerstvě schválený mechanismus vytváří nebezpečný precedens a z hlediska ochrany soukromí nedává smysl, neboť čínské složky si mohou americká data nakoupit u zprostředkovatelů.

Ve Sněmovně reprezentantů opatření prošlo poměrem 360 hlasů ku 58, v Senátu jej následně podpořily více než tři čtvrtiny členů, když se o věci hlasovalo společně s podporou Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu. Zatímco obecnější snahy o regulaci sociálních sítí v Kongresu dlouhodobě váznou, návrh proti TikToku jím prošel velmi rychle.

Zákaz by platil nejdřív v roce 2026

Podle AP ale aplikace v dohledné době nezmizí. Důvodem není to, že by se čekal brzký prodej platformy ze strany ByteDance, nýbrž očekávané soudní spory.

„Nemějte starosti, nikam neodcházíme,“ uvedl po středečním završení legislativního procesu šéf sítě Shou Zi Chew. Ve videu uživatelům slíbil, že jeho společnost bude „dál u soudů bojovat za vaše práva“, a prohlásil, že fakta a americká ústava jsou na straně sociální sítě.

„Mohlo by trvat měsíce i roky, než bude otázka urovnána, a během této doby by pravděpodobně americkým uživatelům aplikace nadále fungovala,“ napsal list The New York Times (NYT). Analytik Isaac Boltansky ze společnosti BTIG řekl televizi NBC News, že zákaz TikToku vstoupí v platnost nejdříve v roce 2026.

Vedení sociální sítě označuje postup Kongresu jako hrozbu pro svobodu projevu desítek milionů uživatelů v USA. S tímto argumentem se společnosti loni podařilo zablokovat zákaz, kterému její aplikace čelila ve státě Montana. Podle NYT právní experti odhadují, že vláda bude muset přijít se silným zdůvodněním, proč je podle ní přijatá restrikce projevu potřebná v zájmu národní bezpečnosti.

Pokud by zákon u soudů nakonec obstál a ByteDance by hledala pro TikTok nového majitele, není jasné, kdo by platformu mohl zakoupit. Další neznámou je politický vývoj, neboť USA v listopadu čekají prezidentské volby, po nichž by se mohl do Bílého domu vrátit republikán Donald Trump. Ten sice na konci svého prvního mandátu sám prosazoval prodej nebo zákaz TikToku, aktuální plán Kongresu ale nepodpořil.

„Bude to pořádný chaos,“ shrnul situaci odborník na regulaci sociálních sítí Anupam Chander spolupracující se střediskem Institute for Rebooting Social Media při Harvardově univerzitě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 18 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 29 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 35 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 3 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 4 hhodinami
Načítání...