Požáry v Jižní Koreji mají oběti a ničí staleté památky

3 minuty
Události: Rozsáhlé požáry v Jižní Koreji
Zdroj: ČT24

Téměř tři desítky lidí zemřely při přírodních požárech, které sužují část Jižní Koreje, dalších devatenáct osob bylo zraněno. Agentury AP a Reuters požáry popisují jako jedny z nejhorších v historii země. Stanice BBC je označila za dosud nejsmrtelnější v Jižní Koreji. Jednou z obětí je pilot helikoptéry nasazené do boje s ohněm. Požáry se kvůli silnému větru a suchu od soboty šíří na jihovýchodě země.

Oheň dosud zničil 257 staveb, včetně třináct set let starého buddhistického chrámu Gounsa. Některé z jeho cenných artefaktů, včetně kamenné sochy Buddhy, se úřadům podařilo evakuovat dříve, než dřevěný objekt zachvátily plameny. Požáry ohrožují některá místa zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně vesnice Hahö z přelomu čtrnáctého a patnáctého století.

„V reakci na nejhorší lesní požáry nasazujeme veškerý dostupný personál a vybavení, ale situace není dobrá,“ uvedl úřadující prezident Han Duk-so a dodal, že Jižní Koreji pomáhá také americká armáda.

Do boje s požáry bylo nasazeno 242 vrtulníků a šest tisíc hasičů a vojáků, napsal web The Korea Times. Reuters poznamenal, že Jižní Korea helikoptéry při hašení potřebuje vzhledem k hornatému terénu, situaci ale ztěžuje silný vítr. Úřady přitom podle Reuters očekávají, že sucho bude v zasaženém regionu přetrvávat i ve středu.

„Tentokrát se vlivem větru a terénu plameny nečekaně šířily. Předpovídat to bude extrémně důležité,“ uvedl klimatolog z Korejské univerzity Li Wo-kjun.

Přes dvě desítky obětí

Jihokorejská agentura Jonhap informovala o zřícení jednoho z vrtulníků nasazených do boje s živlem, přičemž zahynul pilot stroje. Příčina nehody je podle úřadů předmětem vyšetřování. Jihokorejská lesní služba uvedla, že po nehodě zůstávají hasicí vrtulníky na zemi.

Při požárech podle webu zahynulo nejméně 26 lidí a dalších 19 bylo zraněno, podle dřívější zprávy AP jsou mezi mrtvými hasiči a vládní zaměstnanci. Mezi oběťmi je také několik seniorů, uvedla policie.

Vláda označila postižené oblasti jako zvláštní zóny katastrofy, požáry podle ní sežehly přes sedmnáct tisíc hektarů půdy. Podle AP oheň donutil na 27 tisíc obyvatel opustit domovy, BBC informuje o 23 tisících evakuovaných.

Vládní činitelé mezitím uvedli, že mají podezření na to, že některé lesní požáry zavinila lidská chyba, pravděpodobně při vypalování přerostlé trávy na hřbitovech nebo při používání svářecí aparatury.

Vláda slibuje, že vedle úsilí zastavit aktuální katastrofu, více investuje do předpovědí chování požárů v různých podmínkách a vylepší reakci systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 10 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 12 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 14 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 15 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 16 hhodinami
Načítání...