Český rozhlas rozšířil pokrytí digitálním signálem DAB+ z 80 na 95 procent

6 minut
Studio ČT24: Český rozhlas rozšířil pokrytí digitálním signálem
Zdroj: ČT24

Český rozhlas (ČRo) ve čtvrtek ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi spustil digitální vysílání DAB+ na dalších deseti nových vysílačích v Čechách a na Moravě. Pokrytí signálem tak rozšířil z loňských 80 procent na 95 procent země. V příštím roce navíc rozhlas rozšíří vysílání o dvě digitální stanice. Na konci příštího roku naopak ukončí vysílání na středních a dlouhých vlnách (AM). Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČRo René Zavoral.

Digitální vysílání podle Zavorala umožní rozšířit programovou nabídku, a to včetně nových multimediálních služeb. Mezi pozitiva zařadil například i stabilitu vysílání a jeho nižší energetickou náročnost.

Od čtvrtka začínají fungovat nové vysílače Jihlava-Javořice, Pardubice-Krásné, Jeseník-Praděd, Votice-Mezivrata, Liberec-Ještěd, Valašské Meziříčí - Radhošť, Sušice-Svatobor, Třinec-Javorový, Příbram-Hvězdárna a Znojmo-Kuchařovice.

Zavoral dodal, že zbylých pět procent tvoří místa, kde je pokrytí signálem složité, stanice se však bude snažit v budoucnu zahrnout i tyto hůře dostupné lokality. Jde například o některé příhraniční oblasti.

AM bude naopak končit

Na konci roku 2021 rozhlas naopak ukončí vysílání signálu na středních a dlouhých vlnách, a to u stanic Dvojka, ČRo Plus a Radiožurnál. Důvodem je podle Zavorala zastaralost signálu, na kterém není možné dále rozšiřovat nabídku. K přechodu z vysílání AM na DAB+ chce rozhlas v příštích měsících spustit marketingovou kampaň.

ČRo vysílá v DAB+ signálu všech 23 svých stanic. Zahrnuje to celostátní, regionální i speciální digitální stanice. Rozhlas zároveň plánuje v příštím roce spustit další dvě digitální stanice, mělo by jít o sportovní kanál Radiožurnálu a stanici zaměřenou na seniory.

Rozhlas zahájil vysílání v DAB+ v létě 2015, tehdy v experimentální formě. Spolu s Českými Radiokomunikacemi postupně rozšiřoval digitální signál mezi největší městské aglomerace až k dnešním 95 procentům populace.

Příjem digitálního vysílání je možné na přístrojích vybavených k příjmu DAB+ signálu. Od letošního prosince musí být podle nařízení EU všechna nově vyrobená vozidla vybavena příjmem digitálního signálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
před 1 mminutou

„Ukrajina bojuje o život,“ řekl Zelenskyj na summitu EU

V Bruselu začal summit EU. Lídři sedmadvacítky řeší hlavně další finanční podporu Ukrajiny pro roky 2026 a 2027. Nemůžeme si dovolit selhat, zdůraznila šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO).
04:07Aktualizovánopřed 31 mminutami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
11:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
11:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Premiér a předsedové parlamentu budou brát od ledna přes 300 tisíc korun

Platy vrcholných politiků vzrostou od ledna zhruba o pět procent. Premiér a předsedové parlamentních komor budou vůbec poprvé brát více než 300 tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance se zvýší o 5500 na 115 tisíc. Prezident bude dostávat 383 200 korun, o 18 200 korun víc než letos. Vyplývá to ze sdělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o vyhlášení platové základny, z níž se platy odvozují.
před 2 hhodinami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Provoz na D1 na Vysočině byl po hromadné nehodě plně obnoven

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Brno na stém kilometru zastavila ve čtvrtek před 8:30 asi na hodinu a půl hromadná dopravní nehoda devíti osobních aut, nákladního auta a dodávkového auta s přívěsem. Od desáté hodiny bylo místo průjezdné jedním pruhem, před půl dvanáctou už byl provoz plně obnoven. Mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček sdělil, že se lehce zranilo šest osob. Tři z nich byly podle policie převezeny do nemocnice.
09:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...