Bývalý rektor Konopa a podnikatel Nadrchal obžalováni kvůli MS v Liberci

Liberec - Státní zástupce v pondělí obžaloval dva muže v souvislosti s předloňským libereckým mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Jde o bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala. Čelí obžalobě z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Oběma mužům hrozí v případě uznání viny vězení od dvou do osmi let. Sporná zakázka souvisí s rekonstrukcí areálu vysokoškolských kolejí.

Bývalý rektor Technické univerzity v Liberci a jednatel firmy Investing CZ, která pro univerzitu zajišťovala investorsko-inženýrskou činnost včetně realizace výběrových řízení, čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 24,3 milionu korun bez jakékoli soutěže vítězi původní zakázky.

„Dle názoru obžaloby tímto jednáním obvinění úmyslně vyloučili ostatní možné soutěžitele,“ uvedl mluvčí libereckého státního zastupitelství Petr Hořín. Oslovená firma tím získala prospěch bezmála tři miliony korun. Hořín uvedl, že jde o jednu z kauz, jež vyplynuly z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, který se zabýval využitím státní dotace při rekonstrukci areálu kolejí.

Liberecká univerzita se k případu vyjadřovat nebude. „Obžalobu profesora Vojtěcha Konopy nebude Technická univerzita v Liberci komentovat a nebude se k celé záležitosti nijak vyjadřovat,“ uvedla mluvčí Jaroslava Kočárková.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů korun. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za 112 milionů korun bez penále. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V noci přistál v Praze další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu. Na síti X to uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
06:19Aktualizovánopřed 6 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o nevydání Babiše a Okamury sněmovnou

Poslanecká sněmovna se ve čtvrtek rozhodla nevydat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu dolní komory Tomia Okamuru (SPD) k trestnímu stíhání. O tom, jestli se jedná o naplnění důvodu, proč mají poslanci imunitu, nebo naopak špatnou zprávy pro důvěru v justici a spravedlnost, debatovali pozvaní poslanci v Událostech, komentářích. Podle Heleny Válkové (ANO) byl institut imunity aplikován správně. „Možná, že je teď v současné době (...) nedostatečně konkrétní, a to vede ke sporům,“ připouští ale. „Poslanecká imunita je tady od toho, aby chránila před neoprávněnou šikanou představitele moci zákonodárné před mocí výkonnou nebo soudní. (...) Skutečně potřebuje Andrej Babiš, aby byl bráněn před sebou samým?“ ptal se Karel Dvořák (STAN). Svůj pohled připojili také Karel Haas (ODS), Kateřina Stojanová (Piráti), Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) a Matěj Gregor (Motoristé). Pořadem provázel Lukáš Dolanský.
před 10 mminutami

ŽivěPoslance čeká volba dětského ombudsmana a místopředsedy sněmovny

Sněmovna bude v pátek volit poprvé dětského ombudsmana. Znovu budou poslanci vybírat posledního místopředsedu dolní komory, předsedy dvou sněmovních komisí a několik členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ve druhém čtení by měli poslanci projednat navrhované přerozdělení zhruba 7,9 miliardy korun z peněz VZP mezi šest menších zdravotních pojišťoven.
03:36Aktualizovánopřed 26 mminutami

Krize bydlení se prohlubuje, zdražují i panelové byty

Bydlení představuje jeden z dlouhodobě skloňovaných problémů, které Česko sužují – z průzkumu Iniciativy pro dostupné bydlení a developerské společnosti Central Group vyplývá, že to tak vnímá téměř polovina obyvatel. Odborná veřejnost opakuje, že aby se růst cen minimálně zastavil, je potřeba zrychlit povolování řízení a odbourat byrokracii. Čím dál tím míň dostupné jsou i byty v panelových domech. Pomoci má nový stavební zákon, jeho podobu ale ještě na přelomu roku část expertů kritizovala.
před 3 hhodinami

Paliva v Česku po útocích na Blízkém východě výrazně zdražila

Pohonné hmoty v Česku po nedávném zahájení bojů na Blízkém východě zdražily. Nafta se prodává za průměrných 35,10 koruny za litr, což je o 2,13 koruny více než před týdnem. Cena benzinu Natural 95 se od té doby zvýšila v průměru o 1,21 koruny na 34,68 koruny. Zhruba po dvou letech je tak průměrná cena naturalu nižší než diesel, naposledy to bylo v únoru 2024. Příčinou jsou rostoucí ceny ropy. V meziročním srovnání jsou ale paliva stále levnější, vyplývá z údajů společnosti CCS.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sněmovna nevydala Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání

Soudní řízení s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem v dotačním případu Čapí hnízdo nyní pokračovat nebude. Sněmovna nevydala Babiše k trestnímu stíhání v souladu s dřívějším doporučením mandátového a imunitního výboru. Poslanci podobně zamítli vydání předsedy sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání v kauze předloňských volebních plakátů jeho hnutí. Nesouhlas s vydáním podpořili v obou případech všichni přítomní poslanci koaliční většiny ANO, SPD a Motoristů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V Praze přistál let s dalšími Čechy z Dubaje a Ammánu

Na pražském letišti přistálo před pátou odpoledne letadlo z jordánského Ammánu společnosti Smartwings, přistát mělo už v 15:20. Letadlo si od aerolinek pronajal stát. Se zhruba osmdesátiminutovým zpožděním dorazilo před 14:00 i letadlo Emirates z Dubaje. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl odpoledne, že letiště v Ománu je přetížené. Jeden vládní speciál tam ale podle něj přistál a lidé jsou už na cestě do Česka. Lidé se vrací kvůli konfliktu na Blízkém východě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Česko riskuje, že bude mezi státy NATO s nejnižšími výdaji na obranu, řekl velvyslanec USA

Česko v návrhu státního rozpočtu na letošní rok podle amerického velvyslance v Praze Nicholase Merricka riskuje, že bude patřit mezi země s nejnižšími výdaji na obranu v Severoatlantické alianci (NATO), co se týče jejich podílu na hrubém domácím produktu (HDP). Podle Merricka hrozí i to, že nesplní své závazky vůči NATO ohledně budování schopností své armády. Letošní navrhovaný rozpočet je maximum možného pro tento rok, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...