Bursík: Podzimní sjezd chce obnovit důvěru veřejnosti

Praha - "Spor, který se vede ve Straně zelených, není otázka osobních nebo komunikačních problémů, něco, kde by bylo možné si sednout a říct si: co jsme si, to jsme si, a pojďte pracovat dále," říká předseda zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík. Třenicemi zelení podle něho ztrácí důvěru veřejnosti, neboť ta vlastně neví, na čem je. Podzimní sjezd, který označil za "mimořádně moudré rozhodnutí", by měl problémy rozlousknout a ztracenou důvěru obnovit. "Ten spor je naprosto zásadní - týká se umístění Strany zelených v politickém spektru a šíře jejího koaličního potenciálu," uvedl Bursík s tím, že strana se v poslední době hodně zabývá sama sebou a že by chtěl zmatených voličům situaci vysvětlit.

V první řadě chce ministr vyvrátit, že by změny ve vnitřním uspořádání zelených mohlo být provedeno na úkor demokracie ve straně. Chystaná komplexní změna stanov má za cíl naopak demokracii posílit. Přesunutí Republikové rady pod křídla vedení Strany zelených povede podle Bursíka k odstranění „rozmazaného obrazu, ze kterého jsou voliči nervózní, a nelze jim to vyčítat“.

Dana Kuchtová tento cíl označila za umlčování stranické opozice. „Náš předseda má tendenci kritiky umlčet a zbavit se opozice,“ rýpla si do záměru svého předsedy. Kuchtová, společně například s Matějem Stropnickým nebo Olgou Zubovou, patří ke kritikům některých kroků současného vedení. Nelíbila se jim třeba podpora Julínkovy reformy zdravotnictví nebo radaru. To, že pro něj Bursík ve vládě zvedl ruku, vyvolalo asi nejostřejší vnitrostranickou reakci.

Pimprlata, hejbejte se….

Bursík o sjezdu:

"Hlavním cílem je obnovit důvěru veřejnosti, která sympatizuje s naší stranou. Je to část veřejnosti, která je v takovém chvění, jak je to vlastně s těmi zelenými…

Zelení se sejdou první zářijový víkend. Bursíkovi odpůrci se ale domnívají, že při svolávání mimořádného sjezdu porušil stanovy, neboť nedodržel potřebné podmínky. Zvažují proto, že se obrátí na ústřední revizní komisy strany, případně i na soud. Nicméně se předpokládá, že na podzimním sjezdu dojde i k volbě nového předsedy. O kandidatuře do čela strany zatím uvažují Bursík a zřejmě i jeho oponentka Kuchtová. Ta ale zatím váhá - nedávno situaci ve straně označila za „pimprlové divadlo, ve kterém nechce hrát“.

„Celá aktivita vnitrostranické opozice popisuje, že cokoli uděláte, všechno je špatně,“ povzdechl si Bursík, který na odstranění „dvoukolejnosti“ strany trvá. „To je střet dvou politických konceptů, a to nenamícháte. Nemůžete dát do jednoho orgánu lidi, kdy jeden je hot a druhý čehý,“ domnívá se. Od rozhodnutí, kam bude strana směřovat, je tu právě sjezd.

Bursík: Cesta doleva je cesta zpátky, měli bychom jít středem

Cílem Kuchtové a spol. je podle Bursíka „vytáhnout“ zelené z vlády do opozice a stát se součástí levice. Byla by to podle něho ale cesta zpátky, která by navíc vedla ke ztrátě středových voličů. Bursík chce na sjezdu představit tým lidí, se kterými by stranu vedl do konce vládního volebního období.

„Zelení by měli být středovou stranou, která není provázána ani s levicí, ani s pravicí, která má široký otevřený koaliční potenciál, s výjimkou komunistů, a má svá odlišující zelená témata, navazující na evropskou koncepci zelených,“ vysvětluje svou představu Bursík. „To je model, který na posledních dvou sjezdech získal největší mandát a se kterým se Strana zelených stala součástí vlády,“ dodává současný předseda s tím, že by zelené v kabinetě taky rád dál udržel.

"Nemůžete dát…

… do jednoho orgánu lidi, kdy jeden je hot a druhý čehý!"

V posledních měsících vládní zelení několikrát ale málem sami dobrovolně seskočili z větve. Nejprve odchodem vyhrožovali v souvislosti s návratem lidoveckého předsedy a staronového ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka do vlády. Sotva ale - na základě výsledků finančního auditu - Bursík oznámil, že důvod k odchodu padl, objevil se nový. Opuštěním kabinetu zelení pohrozili poté, kdy vláda odložila jednání o rozšíření víkendového zákazu jízdy kamionů.

Zelení
Zdroj: ČT24