Armádu čeká historicky největší nákup. Potřebuje transportéry za 50 miliard

3 minuty
Události: Armáda potřebuje transportéry za 50 miliard
Zdroj: ČT24

Armáda plánuje nakoupit 210 obrněných pásových transportérů za více než 50 miliard korun. Historicky největší nákup české armády se ale zpozdí minimálně o rok. Důvodem je nedostatek peněz. Místo v roce 2019 tak dostanou vojáci první stroje nejdřív v roce 2020. Obměna vozidel bude navíc postupná a potrvá asi deset let, skončí tak zřejmě až v roce 2030.

Téměř třicet let staré stroje sovětské výroby má ve výzbroji jediný vojenský útvar v Česku - 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích. Bojová vozidla pěchoty (BVP) sloužila české armádě i v zahraničních misích v Bosně, Kosovu a naposledy v Afghánistánu při hlídání základny.

Podle velitele hranické brigády Pavla Lipky už ale technika v současné době nesplňuje potřebné balistické podmínky na soudobý boj. Životnost BVP se už naplnila. Dál se prodlužuje jen díky technikům.

Nahradit bojová vozidla může několik druhů pásových obrněnců z Evropy. „Chceme bojové vozidlo s 30mm kanónem a ráže NATO. Chceme, aby mělo příslušnou balistickou ochranu a ostatní zbraňové systémy kompatibilní s bojovým vozidlem Pandur,“ vyjmenoval požadavky armády náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Pásové obrněnce vyráběné v Evropě
Zdroj: ČT24

Požadované parametry splňují hned čtyři transportéry. Rakousko-španělský Ascod, švédský CV90, česko-slovenský Šakal a německá Puma. Podle Bečváře nyní typ vozidla nehraje žádnou roli. Hlavní je naplnění specifikace.

Nákup pásových transportérů bude zatím nejdražší zakázkou české armády. Pro srovnání - za pronájem gripenů zaplatí vojáci přes 20 miliard korun, kolové transportéry Pandur stály téměř 15 miliard. Cena nákladních aut Tatra přesáhla jen lehce dvě a půl miliardy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slunečné a mrazivé počasí vystřídá zatažené nebe se sněžením

V Česku bude až do čtvrtka většinou slunečno, noci budou mrazivé, teploty přes den budou kolem nuly. Hlavně na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávají větrno. Od pátku se nebe zatáhne, mrazy se zmírní a o víkendu může sněžit. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 10 mminutami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 2 hhodinami

Vláda probere změny ve správní radě VZP či zálohy na PET lahve

Vláda v pondělí probere návrh bývalého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na zavedení zálohování PET lahví a nápojových plechovek. Debatovat bude také o obměně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), podle zveřejněného programu se bude zabývat také například zákonem o ekodesignu výrobků, který má zajistit, že výrobky nabízené na českém trhu budou v budoucnu šetrnější k životnímu prostředí. Před vládním jednáním zasedne jako obvykle koaliční rada.
před 3 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 11 hhodinami

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 11 hhodinami

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 11 hhodinami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 12 hhodinami
Načítání...