Armáda má nové vrtulníky. Drát vidí v noci na dva kilometry

Praha - Opravárenský závod LOM Praha dnes na kbelském letišti představil tři vrtulníky Mi-171Š nově zmodernizované pro českou armádu. Dva byly k dispozici jako statická ukázka, jeden předvedl cvičný let. Prostředky na modernizaci strojů poskytly USA, které daly dva miliony dolarů. Česko by se přitom chtělo stát strategickým opravářem aliančních vrtulníků.

Vrtulníky Mi-171 jsou vhodné kromě klasických přepravních úkolů v rizikovém prostředí či během zásahů při nevojenských situacích, jako jsou povodně, i pro operace speciálních sil, uvedl mluvčí LOM Praha Andrej Čírtek. V rámci deblokace ruského dluhu vůči ČR získala armáda od roku 2005 šestnáct těchto strojů. Modernizováno bylo zatím osm z nich.

Díky unikátnímu senzorickému vybavení dokážou piloti například v noci vidět drát ve vzduchu na vzdálenost dvou kilometrů, tvrdí LOM Praha. Na modernizovaných vrtulnících musí ještě technici provést údržbu motoru, potom budou připraveny k nasazení doma i v zahraničních misích.

Česká armáda chce být hlavním opravářem vrtulníků NATO

Stroje prošly modernizací v Leteckých opravnách Praha, které byly loni podle auditu ministerstva obrany před krachem a musely propouštět. Nyní se snad ale blýská na lepší časy. Podnik vyhrál tendr na opravu dvou rumunských dopravních vrtulníků Mi-17 za sto milionů korun a podle generálního ředitele LOM Praha Romana Pláničky je to po delší době zakázka, která se netýká pouze české armády jako takové. Rumunské helikoptéry mají být kompletně hotové do konce roku.

  • Modernizovaný vrtulník Mi-171Š autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK
  • Modernizovaný vrtulník Mi-171Š autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK

V armádách NATO stále létá přes dvě stě dopravních helikoptér ruské výroby. Ty mají hlavně alianční země bývalého východního bloku. Ruské dopravní vrtulníky mají ale i Američané a Britové.

Česká republika se chce stát zemí, kde se tyto stroje budou opravovat a modernizovat. „Máme zájem, aby vrtulníková iniciativa byla a aby Česká republika v ní hrála strategickou roli,“ konstatuje generální sekretář MO ČR Jan Vylita. LOM Praha se teď také snaží získat kontrakt na opravu sedmi vrtulníků Afghánské národní armády, platit to má vláda Spojených států.