Analýza: Senát opouští další známá jména, úspěch slavili nováčci

Horní komora parlamentu se po letošních volbách, kdy voliči rozhodovali o třetině křesel, personálně promění. Z oné třetiny 27 senátorů jich pět svůj mandát neobhajovalo. Dalších pět jich nepostoupilo do kola druhého. A pro dalších pět skončilo druhé kolo neúspěchem. Přehled, kdo neuspěl v druhém kole, zpracoval politolog a analytik ČT Kamil Švec.

Celkem patnáct senátorů zasedne v horní komoře na říjnové schůzi komory naposledy. Celá třetina z nich však měla do sečtení hlasů naději, že v Senátu bude moci pokračovat i v dalších šesti letech. Nakonec ale byli uspěšnější nováčci, kteří stávající senátory nahradí.

Po dvou funkčních obdobích končí například senátorka Alena Dernerová (SD-SN). V Senátu strávila dvě funkční období, poprvé uspěla v roce 2010 a řadila se tak spíše k těm zkušenějším členům horní komory. Lékařka a držitelka Ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77 kandidovala tehdy za uskupení Severočeši.cz. Do Senátu vstupovala jako kritička poměrů ve zdravotnictví v Ústeckém kraji. Nelíbilo se jí zejména to, jak krajská zdravotní zařízení nakupují techniku. Tehdy získala v druhém kole přes 65 procent hlasů.

K hnutí Severočeši.cz patřil i dlouholetý senátor Jaroslav Doubrava. Členem horní komory byl v letech 1998–⁠2004 a 2010–⁠2022. V poslední době se mu dostávalo zejména negativní pozornosti, když i po anexi ukrajinského Krymu Ruskem a dokonce i po začátku ruské agrese na Ukrajině navštívil právě anektovaný Krym. Letos již nekandidoval.

Za hnutí kandidovala i Dernerová ve volbách v roce 2016, to ale podalo stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, protože Magistrát města Most nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové hnutím a volby se tak musely opakovat. V nich pak Dernerová kandidovala pod hlavičkou strany Spojení demokraté – nezávislí kandidáti. A zvítězila už v prvním kole. V roce 2018 působila ještě jako nezařazená, od roku 2020 pak působila v senátorském klubu STAN.

Do Senátu vstupovala jako kritička poměrů, nakonec nejen na Ústecku. Postupně i tato její rétorika slábla. Po právě skončených volbách to vypadá, že minimálně v regionu působí jako kritik současných poměrů její vyzyvatel a starosta Mostu Jan Paparega (Pro Most), který ji v druhém kole volby porazil se ziskem 58,8 procenta hlasů.

Končí sociální demokrat i někdejší senátor ANO

V Senátu nebude pokračovat ani Jaromír Strnad (ČSSD). Na Kutnohorsku se od roku 1996 nepodařilo žádnému ze členů horní komory obhájit svůj mandát. V obvodě, kterému v senátních volbách dominují sociální demokraté a kde jedinou výjimkou je funkční období Bedřicha Moldana zvoleného za ODS, je Jaromír Strnad prvním, kdo mandát obhájil.

Od roku 2010 byl kandidátem a senátorem za ČSSD. V letošních volbách byl nominován volební stranou ČSSD a ANO. Štěstí se při sčítání hlasů klonilo chvíli na jeho stranu, chvíli směrem k jeho protikandidátovi Bohuslavu Procházkovi (KDU-ČSL). Dalo by se říct, že se doslova přetahovali o vítězství. Nakonec byl Strnad tím, kdo prohrál. Sociální demokraté tak přichází o dalšího zkušeného senátora a oslabují svou pozici.

V Senátu nebude pokračovat ani Jaroslav Větrovský. Ten byl v horní komoře parlamentu jedno funkční období a patřil k pěti senátorům za hnutí ANO. Byl i předsedou klubu PROREGION, který sdružoval právě senátory za ANO, ČSSD a některé nezařazené senátory. V letošních volbách se rozhodl kandidovat za Jihočechy jako nestraník. Hnutí ANO vyměnil za regionální uskupení. V prvním kole porazil kandidáta ANO Martina Kupce, v druhém kole už ale nestačil na Marka Slabého, nestranického kandidáta Tábora 2020 a SPOLU.

Dozvuky Dozimetru?

Senátorka Renata Chmelová byla před šesti lety kandidátkou nominovanou KDU-ČSL s podporou Pirátů a dalších stran. Stala se senátorkou, když porazila Jiřího Holubáře, kterého postavily TOP 09 a STAN. O dva roky později přišel další úspěch. V roce 2018 se stala starostkou městské části Praha 10 na kandidátní listině VLASTA, která sdružovala KDU-ČSL, STAN a další strany. Uskupení volby vyhrálo před Piráty i ODS.

Na konci června však byla z pozice starostky odvolána pro podezření z napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá kvůli údajné korupci v pražském dopravním podniku. V senátních volbách se jí postavil Jan Pirk, nominovaný koalicí SPOLU. Výrazná osobnost vyzyvatele a kauza Dozimetr se zřejmě sečetly a výsledkem je, že Chmelová už v Senátu pokračovat nebude.

Pokračovat nebude ani senátor za Prahu 11 Ladislav Kos (HPP11). V Senátu skončí po jednom funkčním období. Nahradí ho Hana Kordová Marvanová (za SPOLU), politička, která má zkušenosti ze sněmovny, ze zastupitelstev i z několika politických stran, jimiž prošla. Také ona, jakožto radní hlavního města Prahy, byla velmi výraznou kritičkou kauzy Dozimetr. To, co mohlo Chmelové uškodit, Kordové Marvanové možná pomohlo. V druhém kole zvítězila s více než 67 procenty hlasů.

Kompletní volební výsledky senátních voleb si můžete prohlédnout ve Volební aplikaci ČT24.