Advokát Teryngel jde před soud za stomilionový daňový únik

Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo minulý týden obžalobu na známého pražského advokáta Jiřího Teryngela. K soudu ho poslalo kvůli údajnému podílu na stomilionovém daňovém úniku při obchodu s cigaretami a vydírání. Spolu s právníkem jsou v kauze spojené s firmou Letka Team obžalováni další tři lidé. Mužům hrozí až dvanáctileté vězení. Státu podle žalobců způsobili škodu ve výši 118 milionů korun, společnosti pak ve výši 165 milionů. Teryngel již dříve označil své obvinění, kvůli kterému skončil na více než měsíc ve vazbě, za vykonstruované a nezákonné.

„Obžaloba byla podána k Městskému soudu v Praze celkem na čtyři osoby,“ informovala mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Kvůli podezření z krácení daní v souvislosti s činností ve firmě Letka Team, která obchodovala s cigaretami, byl Teryngel zadržen v polovině roku 2008. Pro společnost údajně vymáhal pohledávky od prodejců, kteří za zboží nezaplatili. Spolu s ním policie obvinila také bývalého spolumajitele zkrachovalých kladenských hutí Poldi Marka Stehlíka, Vladimíra Mošovského a Juraje Glassera.

Z vydírání byl advokát již podruhé obviněn v únoru 2009 spolu se Stehlíkem a Mošovským. Údajně donutili podnikatele také v souvislosti s cigaretami podepsat směnku na 80 milionů korun. Policie z tohoto trestného činu začala muže stíhat již předloni v září, státní zástupce pak ale usnesení zrušil. „Ta listina byla sice označena jako směnka na 80 milionů, ale vůbec nesplňovala náležitosti směnky, což potvrdil i soud,“ sdělil serveru Novinky.cz advokát. Sepsání směnky byl podle něj navíc nápad údajně vydíraného podnikatele.

Kromě krácení daní a vydírání obžalovalo státní zastupitelství podle Válové jednoho ze čtveřice mužů také z porušování povinností při správě cizího majetku a jednoho z návodu k tomuto trestnému činu.

Cigarety
Zdroj: ČT24