Starosta Vyškova se rozhodl odstoupit

Vyškov - Vyškovský starosta Jiří Piňos (ČSSD) se rozhodl dočasně odstoupit z funkce kvůli podezření, že jako ředitel Jihomoravských pivovarů nevýhodnými transakcemi způsobil podniku šestimilionovou škodu. Policie jeho spis předala státnímu zástupci s návrhem na obžalobu. Piňos ve funkci skončí ke 30. lednu.

„Cítím se nevinný, ale zároveň nechci touto kauzou poškodit stranu nebo radnici. Intenzivně vnímán, že je snaha spojovat kauzu pivovaru s mým působením na radnici. Tomu chci zabránit,“ zdůvodnil Piňos. Dočasně se rozhodl odstoupit poté, co se včera sešel klub zastupitelů vyškovské sociální demokracie.

Na 30. ledna proto svolal mimořádné zastupitelstvo, které bude projednávat pouze dva body - jeho odstoupení a volbu nového starosty. 

Piňos je podle policie zodpovědný za nevýhodné smlouvy při prodeji sodovkárny.

Policie ukončila vyšetřování Piňose a dalšího manažera a spis předala státnímu zastupitelství s tím, že došlo k porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ztráty vznikly při prodeji sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku. Její prodej byl pro státní podnik Jihomoravské pivovary mimořádně nevýhodný. 

Pivovar se například zavázal k tomu, že bude platit smluvní pokuty 0,1 procenta z kupní ceny denně, pokud kupci nepředá řádně všechen majetek. Podle smlouvy měl ale předat i vybavení, které v něm už dávno nebylo. Ve shodě se zněním smlouvy tak pivovar musel zaplatit nové vybavení v pořizovací ceně. Piňos se brání tím, že všechny smlouvy zkontrolovalo a odsouhlasilo ministerstvo.