Soutěž Vandr 2011 vyhrálo družstvo 1. ZŠ Říčany

Vítězem soutěže Vandr 2011, kterou pro žáky devátých tříd základních škol z regionu Posázaví pořádala Střední škola cestovního ruchu Benešov, se dnes stalo družstvo 1. ZŠ Říčany ve složení Petr Flajžík, Petr Krátký a Mirek Šťastný. Na druhém místě skončila ZŠ Trhový Štěpánov a na třetím místě ZŠ Vlašim Vorlina. Ve finálovém kole se utkalo pět družstev, která před porotou musela odprezentovat svou školu i domovské město, připravit trasu výletu pro návštěvu ze zahraničí a vyplnit poznávací test.

„Soutěž mi přišla docela lehká, ale všem se to tak zdát nemuselo,“ řekl Petr Flajžík z vítězného družstva 1. ZŠ Říčany. Se spolužáky se shodl v tom, že asi nejtěžší byla práce s mapou, tedy připravit podle ní trasu výletu. Krajinu v Posázaví přitom Petr Flajžík prý docela zná a má ji rád.  „Jezdím hodně na kole kolem Poříčí nebo Týnce nad Sázavou. Podél řeky Sázavy mi to přijde milé a romantické,“ dodal.

Prvenství v soutěži potěšilo i učitelku Lenku Schickerovou, která chlapce na finálové klání doprovázela. Prozradila, že vítězné družstvo vzniklo z nejlepších účastníků prvního kola soutěže, které proběhlo v říjnu přímo v základních školách v regionu. „Soutěž se mi líbila. Při tvorbě prezentací se děti dověděly i něco víc, než se učí ve škole. Cokoliv, co dělají navíc, je pro ně dobré,“ řekla Lenka Schickerová.

Do soutěže se zapojilo 17 ze 42 oslovených školských zařízení z regionu Posázaví. Finálové kolo se uskutečnilo v Benešově v zasedací místnosti společnosti Posázaví o.p.s., která byla také partnerem projektu. „Děti byly celkem připraveny, bylo to vidět na jejich prezentacích. Znalosti měly lepší než v 1. kole, ale na rozdíl od něj už věděly, co ve finále mohou čekat,“ řekl Josef Vlach z pořádající Střední školy cestovního ruchu Benešov.

Cílem soutěže bylo připomenout žákům devátých tříd základních škol pracovní, sportovní, volnočasové a kulturní možnosti, které jim nabízí jejich rodný kraj, podpořit v nich chuť v něm pracovat, podnikat a působit. Vítězné družstvo získalo pro svou školu hlasovací zařízení v celkové hodnotě 50 000 korun. Členové vítězného týmu navíc dostali od sponzora týdenní zahraniční zájezd, soutěžící z druhého a třetího místa dostali zájezdy do akvaparků.

Jaroslava Tůmová