Soutěž dobrovolných hasičů z Osoblažska

Sobota 20. dubna v Liptani na Osoblažsku (okres Bruntál) patřila dobrovolným hasičům z širokého okolí. Na fotbalové hřiště místní tělovýchovné jednoty se jich sjely časně z rána desítky - aby mezi sebou změřili své síly. Přestože jim počasí příliš nepřálo, jejich cíl byl jasný - i kdyby z nebe padaly trakaře ukázat všem, že jsou připraveni zachraňovat životy i majetky ostatních.

Nebe nad Liptaní bylo celou sobotu, jako když ho přetřete nepěknou šedí a tu a tam z něj i skráplo. Všude kolem fotbalového plácku TJ Liptaň byla mlha taková, že by se dala krájet. Nepřízeň počasí však dobrovolné hasiče z širokého okolí v jejich záměru neodradila. Sjeli se na jedno místo jakoby byl zrovna vyhlášen požární poplach.

„To víte, že se vstávalo při sobotě všelijak, ale jsem soutěživý typ a tady má naše družstvo šanci se pořádně předvést. Přece netrénujeme jen pro zábavu,“ řekl hned po dojezdu jeden z dobrovolných hasičů.

Ačkoliv soutěž zdaleka nepatřila mezi ty nejprestižnější, na lítý boj mužů a žen v hasičských mundůrech se přišla podívat spousta zvědavců. Těžko říct, kdo komu fandil. Mnohým šlo totiž jen o to, podpořit dobrovolné hasiče v jejich odhodlání. „Přišla jsem se podívat na kamarádku, která je tady se svým družstvem. Známe se už od dětství a vím, že v požárním sportu je prostě dobrá. Držím jejímu týmu palce,“ prozradila s úsměvem paní Jana z Osoblahy, která si našla před soutěží místo s dobrou vyhlídkou tak, aby na svou kamarádku a její výkony dobře viděla.

Klání „dobrovolníků“, jak si sami mezi sebou jednoduše říkají, bylo rozděleno místně, okrsky Osoblaha a Město Albrechtice, a navíc do kategorií muži a ženy. Soutěžilo se v požárním útoku, a to ve dvou kolech, a rovněž v pořadovém cvičení. Původně byla v plánu také štafeta 4 x 100 metrů, která však byla kvůli nepřízni počasí rozhodnutím dozorující jury zrušena. Přesto se přihlížející dočkali parádní podívané a také obdivuhodných výkonů. Dlužno podotknout, že mnohým soutěžícím přitom už dávno nebylo 20. Vítězi se ale přeci jen mohli stát jen ti nejlepší, a tak se také stalo.

Za okrsek Osoblaha se v kategorii muži na prvním místě umístila Liptaň, v kategorii ženy se radovaly Slezské Rudoltice. V okrsku Město Albrechtice zvítězili muži z Vraclávku, který na své dobrovolné hasiče může být náležitě pyšný, o to více, že z prvního místa se radovaly i dobrovolné hasičky z této obce. Soutěžní klání dobrovolných hasičů z osoblažského výběžku se nakonec více než vydařilo. Muži a ženy, kteří část svého času obětují nácvikům a údržbě hasičské a mnohdy velmi staré techniky opět ukázali, že jsou připraveni se kdykoliv poprat s ohnivým kohoutem.

 Petra Veselá, Osoblažsko

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...