Praha - Tento vědec se narodil roku 1928 v Kjótu. Nobelovu cenu za chemii získal se svými kolegy za objev a využití zeleného fluorescenčního proteinu (GFP). Tento protein izoloval jako první člověk na světě a současně zjistil, jaká část je zodpovědná za světélkující vlastnosti. GFP izoloval ze světélkující medúzy Aequorea victoria, jejíž "fotočidla" fluoreskují zeleně, když jsou vystavena modrému světlu.
Osamu Šimomura
GFP se stal nepostradatelným nástrojem v biochemických laboratořích. Používá se pro studium určitého genového produktu, ke kterému se naváže a později se snadno lokalizuje právě pomocí fluorescence. Vědci tak mohou sledovat procesy, jež byly dosud neviditelné, jako například vývoj nervových buněk v mozku nebo šíření rakovinného bujení.
Doktorské studium organické chemie zakončil Šimomura v roce 1960 na Nagojské univerzitě. Poté pokračoval v USA výzkumem na Princetonské univerzitě. V současnosti působí jako emeritní profesor v Mořské biologické laboratoři ve Woods Hole a na Bostonské lékařské univerzitě.